Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zistite rozdiel medzi alergickou a bežnou nádchou. Toto by ste mali vedieť!

reklama:
Zistite rozdiel medzi alergickou a bežnou nádchou. Toto by ste mali vedieť!
Zistite rozdiel medzi alergickou a bežnou nádchou. Toto by ste mali vedieť! Foto: www.freepik.com

Jar prináša pre mnohých radosť z prebúdzajúcej sa prírody a slnečných dní, no pre alergikov znamená obdobie nepríjemných symptómov. Senná nádcha trápi až 70 % ľudí trpiacich alergickou nádchou. Aké sú rozdiely medzi alergickou nádchou a bežnou nádchou z nachladnutia? Pozrime sa na príčiny a prejavy alergickej nádchy a ako sa s ňou efektívne vyrovnať.

Jar a alergie: Ako sa pripraviť na sezónu alergií

Čo je alergická (senná) nádcha a prečo vzniká?

Alergická nádcha, známa aj ako senná nádcha, je reakcia nosnej sliznice na rôzne alergény, ako je peľ, prach či roztoče. Na rozdiel od infekčnej nádchy spôsobenej vírusmi alebo baktériami, alergická nádcha je neinfekčné ochorenie spôsobené nadmernou imunitnou odpoveďou na inak neškodné látky. U nás postihuje približne 18-19 % populácie, pričom výskyt stále rastie a nevyhýba sa ani deťom.

Rozdiely medzi alergickou a infekčnou nádchou

Alergická nádcha sa prejavuje rýchlym nástupom po kontakte s alergénom. Typické symptómy zahŕňajú svrbenie v nose, kýchanie, vodnatý výtok z nosa a upchatie nosa. Často sa pridáva aj podráždenie očí, svrbenie, slzenie alebo začervenanie. V neskoršej fáze môže dôjsť k lokálnemu zápalu a zhoršenému dýchaniu, čo môže viesť až k astme.

Infekčná nádcha je naopak spôsobená vírusmi, je nákazlivá a často sa objavuje na jar a na jeseň. Prejavuje sa upchatým nosom, bolesťou hlavy a hustým hlienom, ktorý mení farbu z bezfarebného na žltý alebo zelený.

Typy alergickej nádchy

Alergická nádcha môže byť sezónna alebo celoročná. Sezónna je často spôsobená peľom, zatiaľ čo celoročná je vyvolaná alergénmi ako prach, roztoče či zvieracia srsť. Taktiež sa rozdeľuje na ľahkú, ktorá neovplyvňuje každodenný život, a ťažkú, ktorá zasahuje do spánku a bežných aktivít.

Ako zmierniť alergickú nádchu?

  • Nesušte prádlo vonku.
  • Po príchode domov sa osprchujte.
  • Vetrať čo najmenej.
  • Vyhnite sa koseniu trávy.
  • Dočasne obmedzte vonkajšie aktivity.

Liečba alergickej nádchy

Je dôležité konzultovať symptómy s alergológom, ktorý určí alergén a navrhne vhodnú liečbu. Existujú rôzne lieky, najmä antihistaminiká, ktoré zmierňujú prejavy alergie. Pri náhlom záchvate sú dostupné aj voľnopredajné lieky, napríklad Claritine® 10 mg.

Peľová sezóna

Peľová sezóna začína už vo februári s lieskou a jelšou. Vrcholí v apríli a máji s množstvom alergénov z rôznych stromov. Byliny začínajú v apríli a končia až v októbri, pričom trávy a buriny spôsobujú problémy najmä počas leta a jesene.

Moderné riešenia: Aplikácie pre alergikov

V dnešnej dobe môže alergikom pomôcť aj moderná technológia. Aplikácia Pylové spravodajstvo poskytuje informácie o koncentrácii alergénov, ponúka upozornenia a praktické tipy na zmiernenie alergií.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 1. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.