Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zistite, prečo je letný slnovrat najmagickejším dňom v roku!

reklama:
Zistite, prečo je letný slnovrat najmagickejším dňom v roku!
Zistite, prečo je letný slnovrat najmagickejším dňom v roku! Foto: www.freepik.com

Leto je tu! Astronomické leto začína slnovratom vo štvrtok 20. júna 2024, čo je najmagickejší deň roka. Počas slnovratu dosahuje Slnko svoj najvyšší bod na oblohe a prináša najdlhší deň a najkratšiu noc. Tento deň je plný duchovnej energie a hojnosti, ktorú naši predkovia oslavovali rituálmi a obradmi. V článku sa dozviete, ako môžete využiť túto magickú energiu na bilancovanie svojho života a naplánovanie nových cieľov, ako aj o tradičných rituáloch, ktoré dodnes inšpirujú.

Leto je tu! Začína letným slnovratom

Leto prichádza so slnovratom, ktorý sa tento rok odohrá vo štvrtok 20. júna 2024. Tento deň je na severnej pologuli považovaný za astronomický prvý letný deň. Slnko v tento deň dosahuje svoju najväčšiu silu a energiu, ktorú si uvedomovali aj naši predkovia. Pre nich bol letný slnovrat najmagickejším dňom roka, spojeným so zapalovaním ohňov, uctievaním prírody a rituálmi na zabezpečenie hojnosti a zdravia.

Magický deň plný energie

V tento deň dosahuje Slnko svoj najvyšší bod na oblohe, vrcholiac nad obratníkom Raka na severnej pologuli a nad obratníkom Kozorožca na južnej pologuli. Čaká nás najdlhší deň a najkratšia noc v roku. Zatiaľ čo sa dni do letného slnovratu predlžovali, teraz nastáva zlom. Slnko sa začne posúvať späť k juhozápadu a dni sa budú pomaly skracovať.

Bilancovanie a nové začiatky

Aj keď leto práve začína, polovica roka je už za nami. Letný slnovrat je výbornou príležitosťou na bilancovanie. Zhodnoťte rôzne oblasti svojho života a úprimne si povedzte, čo sa vám za posledný polrok podarilo, čo vás brzdilo, kde máte rezervy a čo vám naopak pomáhalo. Stále máte čas dosiahnuť svoje ciele, ktoré ste si stanovili na začiatku roka.

Víťazstvo svetla nad tmou

Letný slnovrat symbolizuje víťazstvo svetla nad tmou. Slnko je najbližšie k Zemi a má najväčšiu silu a životodarnú energiu, ktorú prepožičiava všetkému živému. Hojnosť slnečného svetla je často vnímaná ako metafora duchovného osvietenia a vedomia.

Duchovný význam letného slnovratu

Z duchovného hľadiska je letný slnovrat časom radosti z hojnosti, ktorú nám príroda dáva. Je to vrchol vegetačného obdobia, kedy zbierame plody leta. Je to tiež obdobie obnovy a rastu, ktoré podporuje hlboké spojenie so Zemou. Mnoho duchovných tradícií považuje toto obdobie za priaznivé pre rituály, ktoré vyjadrujú vďačnosť a stanovujú zámery pre osobný i kolektívny rast.

Tradičné rituály pre letný slnovrat

K letnému slnovratu sa viaže mnoho tradícií a rituálov, ktoré naši predkovia vykonávali na oslavu života a prírody. Tieto rituály môžu inšpirovať aj nás v dnešnej dobe. Letný slnovrat je o rovnováhe v našom vnútri a je o téme „zvnútra – von“. Teraz je ten čas vypustiť energiu, ktorú sme si zhromažďovali a začať realizovať plány, ktoré v nás klíčili. Tento čas trvá do zimného slnovratu, ktorý nás vracia do rovnováhy „zvonku – dnu“.

Naši predkovia zapalovali v čase letného slnovratu ohne, okolo ktorých tancovali, rozsýpali žeravé uhlíky po poliach a zapálenými bylinami žehnali domácim zvieratám. Cieľom bolo zabezpečiť dobrú úrodu, zdravie a plodnosť. Zbierali byliny, ktoré mali v tomto čase najväčšiu silu. Tradíciou slnovratu bolo tiež pečenie chleba, ktorý sa ešte v ten deň musel z časti zjesť a zvyšok sa hodil do ohňa. Očistná bola tiež kúpeľ v noci pri slnovrate, v potoku či rieke, ktorá odplavila to, čo ľuďom už neslúžilo.

Rituál pre splnenie prianí a uvoľnenie toho, čo nám už neslúži

Urobte si chvíľku pre seba a v kľude si premyslite, čo si skutočne a z hĺbky srdca prajete. Čo chcete získať alebo naopak odovzdať a nechať zo života odísť. Vezmite čistý list papiera a naň svoje prianie alebo zámer napíšte. V túto chvíľu myslite len na to, nenechajte sa ničím rozptyľovať. Potom založte oheň a poproste svojich duchovných sprievodcov o ochranu. Papier s vaším prianím roztrhajte na kúsky a spáľte. Ak nemôžete založiť oheň, spáľte papier bezpečným spôsobom nad bielou sviečkou. Nezabudnite celý proces precítiť a poďakovať Vesmíru za splnenie vášho priania a za všetko, čo v živote máte. Tento rituál možno vykonať kedykoľvek, ale počas slnovratu má väčšiu energiu a tým pádom je väčšia šanca na splnenie vášho priania.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.