Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdravotné výhody ovocia: 5 dôvodov, prečo by ste mali jesť ríbezle a borievky

reklama:
Zdravotné výhody ovocia: 5 dôvodov, prečo by ste mali jesť ríbezle a borievky
Zdravotné výhody ovocia: 5 dôvodov, prečo by ste mali jesť ríbezle a borievky Foto: www.freepik.com

Ovocie je bohaté na vitamíny a prospešné látky, ktoré by mali byť súčasťou nášho každodenného jedálnička. Okrem svojej surovej podoby má ovocie aj ďalšie využitie v bylinkárstve, kde sa využívajú zárodočné časti rastlín, obzvlášť púčiky. Tento článok vám ukáže, aké zdravotné benefity môžu mať rôzne druhy ovocia pre vaše telo.

Zdravotné výhody ovocia: Od imunity po zdravie kĺbov

Ovocie je plné vitamínov a prospešných látok. Malo by sa tak stať neoddeliteľnou súčasťou nášho jedálnička. Pre telo však môže byť užitočné nielen v surovej forme. Zárodočné časti ovocných rastlín, obzvlášť púčiky, sú totiž hojne využívané aj v bylinkárstve.

Borievky napríklad pozitívne vplývajú na zrak a pankreas, čierne ríbezle na imunitu a alergie. Prípravky z brusníc pomáhajú pri dezinfekcii močových ciest a celého organizmu, vinná réva podporuje regeneráciu ciev a zlepšenie krvného obrazu, zatiaľ čo semená z grapefruitu likvidujú vírusy, baktérie a plesne.

Ríbezle ako zbraň na alergie

Čerstvé čierne ríbezle sú nielen chutným sezónnym ovocím, ale aj výborným zdrojom vitamínu C. Dennú dávku tohto vitamínu získate z iba 100 gramov. Okrem toho obsahujú dôležité flavonoidy, vitamíny B a A, a vysoký podiel anthokyanov. Nie je preto prekvapením, že sú populárne aj v bylinkárstve.

„Gemmoterapeutikum z čiernych ríbezlí pomáha zlepšovať imunitu, pôsobí proti alergiám a problémom s dýchaním. Vhodné je aj pri migrénach, únave a proti opuchom,“ hovorí popredná slovenská bylinkárka Jarmila Podhorná.

Kiwi na posilnenie kĺbov

Exotické kiwi je známe vysokým obsahom vitamínu C, draslíka a vitamínu E. Konzumácia čerstvého kiwi je výbornou prevenciou proti chorobám, najmä v zimnom období. Kiwi, pôvodne z Číny, sa v bylinkárstve využíva relatívne krátko. Pomáha posilňovať obranyschopnosť organizmu a znižovať psychické napätie. Tinktúra z kiwi podporuje metabolizmus a pomáha udržiavať zdravé a funkčné kĺby.

Kiwi sa dá využiť aj ako masť, ktorá likviduje plesne v tele a priaznivo pôsobí na zápaly tkanív a nervov. Najlepšie je ju aplikovať dvakrát denne na krížovú oblasť alebo chrbticu.

Borievky pre zdravý zrak

Borievky sú v lete veľmi obľúbené, ale málo ľudí vie, že okrem skvelej chuti majú aj pozitívny vplyv na zdravie. Najväčší účinok má gemmoterapeutikum z púčikov, ktoré priaznivo vplýva na problémy s pankreasom a zrakom. Podporuje funkciu sietnice a pomáha stabilizovať množstvo kolagénu v oku, čím zlepšuje kvalitu a jasnosť videnia.

Borievky tiež podporujú metabolizmus glukózy, tukov a bielkovín, a priaznivo vplývajú na črevné sliznice. Sú vhodné pre ľudí s cukrovkou, pretože podporujú využitie prirodzeného inzulínu.

Brusnica pre močové cesty

Brusnica je podobná borievke nielen veľkosťou, ale aj pozitívnymi účinkami. Výluhy z brusníc pomáhajú pri celkovej očiste organizmu. Sú známe svojimi dezinfekčnými účinkami a priaznivým vplyvom na močové cesty.

„Brusnice sú vhodné nielen pre ženy trpiace na časté zápaly močových ciest, ale aj pre mužov, keďže podporujú zdravú funkciu prostaty a očistu čriev,“ dodáva Jarmila Podhorná. Brusnice sú tiež účinné pri čistení ciev od tukových usadenín.

Vinná réva pre zdravé cievy

Vinná réva je cenná pre svoje pozitívne účinky na organizmus. Obsahuje vitamíny B a C, horčík, draslík a ďalšie prospešné látky. V podobe gemmoterapeutík nám réva pomáha pri regenerácii ciev a zvyšovaní počtu bielych krviniek.

Grapefruit na boj proti vírusom

Grapefruit je v bylinkárstve veľmi obľúbený. Semená grapefruitu v podobe tinktúry sú účinným prostriedkom na likvidáciu vírusov, baktérií a plesní v organizme. Grapefruitový olej pomáha pri odstraňovaní plesní z pokožky, ekzémoch a akné.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. júla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.