Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdravotné prínosy ananásu: Ako zlepšiť imunitu a predchádzať zápalom

reklama:
Zdravotné prínosy ananásu: Ako zlepšiť imunitu a predchádzať zápalom
Zdravotné prínosy ananásu: Ako zlepšiť imunitu a predchádzať zápalom Foto: www.freepik.com

Ako zo svojho tela efektívne odstrániť odpadové látky, posilniť imunitu a zároveň predísť zápalom aj problémom so zrakom? Zaraďte do jedálnička ananás! Chráni pred rakovinou a prospieva kostiam

Napriek skutočnosti, že ananás bol už dlho pestovaný v Južnej Amerike, je jeho objavenie pripisované prieskumníkovi Krištofovi Kolumbovi. Ten ho zbadal na ostrove Guadeloupe, ktorý je teraz zámorským regiónom Francúzska ležiacim v Karibskom mori. Moreplavec v službách Katolíckych kráľov Španielska ho následne pomenoval „piňa de Indes“, čo doslovne znamená „borovica indiánov“.

Najviac sa pestuje v Thajsku, v Brazílii, na Filipínach, Číne ale aj v iných stredomorských, či afrických krajinách.

Tvrdenie, že toto ovocie má priaznivý vplyv na zdravie, vám zrejme neuniklo. Aké výhody ponúka tento exotický poklad?

Viac než len pochúťka

Plod ananásovníka chocholatého je oveľa viac, než len lahodná pochúťka napchatá celým radom cenných živín a antioxidantov, ktoré ochraňujú pred škodlivými voľnými radikálmi. Prostredníctvom mnohých výskumov bolo zistené, že prítomný enzým bromelín tlmí zápaly, inhibuje rast nádorov a bráni nadmernej zrážanlivosti krvi.
Závery štúdie zverejnenej v magazíne JAMA Ophthalmology zase naznačujú, že spolupôsobenie látok nachádzajúcich sa v spomínanej cudzokrajnej potravine podstatne znižuje riziko makulárnej degenerácie, zatiaľ čo pomáha pri „výrobe“ energie a poskytuje oporu imunitnému systému. Tým však zoznam pozitív stále ešte nekončí.

Zdroj vitamínov

O ananáse je známe, že je bohatým sprostredkovateľom vitamínu C, ktorý telo využíva na produkciu kolagénu aj lepšiu absorpciu železa. Tropický drahokam je tiež famóznym zdrojom mangánu potrebného na tvorbu silných kostí, spojivových tkanív i pohlavných hormónov. Núdzu však nemá ani o hojné množstvo vlákniny, ktoré je rozhodujúce pre trávenie aj chudnutie, alebo o kyselinu listovú dôležitú pre červené krvinky. Svoje zastúpenie v tejto šťavnatej dobrote majú aj kyselina pantotenová, a to spolu s vitamínmi B1 a B6.
Kokteil týchto živín pôsobí ako účinná prírodná detoxikačná čistička organizmu, ktorá „vyženie“ nahromadené škodliviny a ďalší nežiaduci odpad, pričom „dohliadne“ na správnu funkciu mnohých orgánov. Teda aspoň podľa odborníkov, ktorí radia konzumovať ananás čo možno najčastejšie. Dáte si povedať?

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 15. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.