Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zázvor nepatrí iba do čaju! Pripravte si prehrievací kúpeľ, ktorý pomôže pri prechladnutí a zbaví telo jedov

reklama:
Zázvor nepatrí iba do čaju!
Zázvor nepatrí iba do čaju! Pripravte si prehrievací kúpeľ, ktorý pomôže pri prechladnutí a zbaví telo jedov Foto: www.freepik.com

Zázvor je skvelým pomocníkom, keď nás začne škrabať v krku. Jeho antiseptické vlastnosti sú nám už dlho dobre známe, a preto sa nezdráhame po ňom siahnuť kedykoľvek treba. Bola by ale škoda sa zamerať iba na užívanie tohto liečivého koreňa iba vnútorne. Vonkajšie pôsobenie v podobe kúpeľa má na naše zdravie oveľa väčšie účinky.

Detox

Detoxikačný zázvorový kúpeľ je perfektným detoxikačným rituálom. Je považovaný za prirodzený spôsob, ako pomôcť odstrániť jedovaté látky z tela, zbaviť sa prechladnutia či bolesti svalov, zrýchliť metabolizmus a prehriať celé telo. Vdychovanie výparov je navyše veľmi príjemné a má pozitívny vplyv pri liečbe prechladnutia.

Výpary zo zázvoru pozitívne pôsobia pri prechladnutí

Pridaním éterických olejov môžete z príjemného kúpeľa urobiť doslova liečivý kúpeľ. Esenciálne oleje mávajú antivírusové a antimikrobiálne vlastnosti, ako napríklad eukalyptus, ktorý môže byť prospešný pri zápaloch horných dýchacích ciest. Zázvor zrýchľuje cirkuláciu krvi, čo vedie k vytváraniu tepla, poteniu a odvádzaniu vody z tela. Vďaka tomu je vaše telo schopné zbavovať sa toxínov, ale taktiež môže viesť k dehydratácii, pokiaľ sa pred kúpeľom a počas neho zabudnete dostatočne napiť.

Keď sa hovorí o zázvore, je to väčšinou v súvislosti s čajom. Pritom by bola veľká škoda zaseknúť sa iba na nápoji, keď ho môžeme pridať do oveľa väčšieho množstva vody a ponoriť doň celé telo. Nebudete sa stačiť čudovať, čo to s vami všetko urobí.

Bojuje proti kožným problémom

Zázvor je kvôli svojim antiseptickým vlastnostiam hojne využívaný nielen v domácej medicíne. Keď ho pridáte do kúpeľa, môžete si byť istí, že to bude mať pozitívny vplyv na stav vašej pleti a pokožky vo všeobecnosti. Skvele bojuje proti akné, ale aj iným kožným problémom.

Podporuje cirkuláciu krvi

Tento liečivý koreň skvele účinkuje nielen na našej koži, ale aj pod ňou. Pri kúpeli totiž dochádza k zvýšeniu cirkulácie krvi a zlepšuje sa krvný obeh, čo pomáha s hojením vnútorných zranení.

Tlmí bolesti svalov a kĺbov

Vďaka protizápalovým schopnostiam je kúpeľ zo zázvoru vhodný aj na zmiernenie bolestí kĺbov napríklad pri reumatoidnej artritíde. Pomáha však aj s bolesťami svalov a prináša úľavu pri fibromyalgii. Veľmi vám prospeje aj v prípade, že mávate svalové kŕče, ktoré v dnešnej dobe plnej stresu máva čím ďalej tým viac ľudí.

Detoxikuje organizmus

Tým, že zázvor núti telo k väčšiemu poteniu, dochádza ľahšie k očisťujúcej funkcii nášho organizmu. Spoločne s potom totiž odchádza z nášho tela množstvo toxínov, ktorým sme denne vystavení.

Pomáha pri prechladnutí

Zázvorovým kúpeľom môžete riešiť dlhodobé neduhy, ale aj akútne problémy. Máme na mysli prechladnutie či chrípku, kedy je naše telo vyčerpané, zle sa nám dýcha a z nosa nám kvapká ako z rozbitého kohútika. Výpary, ktoré sa uvoľňujú pri zázvorovom kúpeli, sú na tieto problémy ako stvorené a po ich inhalácii čoskoro dochádza k uvoľneniu dutín a ľahšiemu dýchaniu. Vonné látky však prospievajú aj pri bolestiach hlavy či závratoch.

Ako pripraviť zázvorový kúpeľ

Napustite si horúcu vaňu, do ktorej pridajte 3 lyžice nastrúhaného zázvoru a ponorte sa do nej až po ramená na pol hodiny. Kúpeľ je dobré absolvovať večer, pretože pri nej dôjde k príjemnému uvoľneniu a nasleduje pocit únavy, ktorý by ste mali rešpektovať a zamieriť rovno do postele.

Zdroj: healthline.com, ceskaordinace.cz., pikant.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.