Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Za chronické zápaly čriev môže crohnova choroba aj ulcerózna kolitída. Ako ich odhaliť?

reklama:
Za chronické zápaly čriev môže crohnova choroba aj ulcerózna kolitída. Ako ich odhaliť?
Za chronické zápaly čriev môže crohnova choroba aj ulcerózna kolitída. Ako ich odhaliť? Foto: www.freepik.com

Časté bolesti brucha, kŕče, tráviace ťažkosti alebo nevysvetliteľná únava, za týmito príznakmi sa môže skrývať Crohnova choroba či ulcerózna kolitída, chronické črevné zápaly. O týchto pomerne vážnych chorobách sa stále veľmi nevie, pritom nimi u nás trpia desiatky tisíc ľudí.

Ulcerózna kolitída a Crohnova choroba patria medzi typické IBD choroby alebo idiopatické črevné zápaly. „Stanovenie diagnózy ulceróznej kolitídy je relatívne jednoduché. Pacienti sa totiž stretávajú s opakovaným nútením na stolici. Dochádza u nich k vyprázdňovaniu krvi a hlienov, takže čoskoro navštívi lekára, ktorý túto chorobu dokáže odhaliť pomerne rýchlo. S Crohnovou chorobou je to horšie, priemerná doba od prvých ťažkostí do určenia diagnózy sa v tomto prípade pohybuje medzi 12 a 16 mesiacmi,“ hovorí gastroenterológ prof. Milan Lukáš.

Crohnova choroba: príznaky, ktoré môžu varovať

Ochorenie začína plíživo a prvé príznaky, ako je pobolievanie brucha, únava alebo chudnutie, nie sú pre väčšinu ľudí varovným signálom, že môže ísť o vážnejší problém.

Crohnovou chorobou trpí v Česku asi 35-tisíc ľudí, u 8 až 10 % z nich sa prejaví už v detstve. Choroba sa často zamieňa za akútny zápal slepého čreva a v prípade krvavých hnačkových stolíc býva mylne považovaná za infekčné ochorenie alebo krvácanie pri hemoroidoch. U detí je varovným príznakom porucha rastu. Najvýznamnejším preukázaným rizikovým faktorom je ale výskyt IBD v rodine.

Ako sa diagnostikuje Crohnova choroba

„Príznaky Crohnovej choroby bývajú na začiatku vágne. Pokiaľ pretrvávajú, mal by praktický lekár vykonať základné laboratórne vyšetrenie, vrátane vyšetrenia stolice. Ak výsledky odhalia chudokrvnosť a zápalové parametre, odošle pacienta do starostlivosti špecialistu,“ popisuje lekár Tomáš Douda, zástupca prednostu II. gastroenterologickej kliniky FN Hradec Králové. K oneskoreniu v stanovení diagnózy dochádza aj kvôli tomu, že je na jej určenie potrebných viac špecializovaných vyšetrení (laboratórnych, sonografických, ale aj endoskopických, pomocou CT či magnetickej rezonancie).

Dôsledná liečba a pravidelné kontroly

„Včasná diagnostika je zásadná, znamená totiž aj včasnú liečbu, ktorá vedie k potlačeniu zápalu, a pomáha tak predísť definitnému poškodeniu čreva,“ zdôrazňuje lekárka Katarína Mitrová, špecialistka v odbore detskej gastroenterológie, hepatológie a výživy z FN Motol.

U Crohnovej choroby je dôležité pacientov dlhodobo sledovať. „Hrozí im totiž závažnejšie komplikácie – zúženie tráviacej trubice alebo jej prederavenie,“ upozorňuje prof. Lukáš. Pacienti tak môžu mať veľké a náhle problémy s priechodom potravy. Pri prederavení tráviacej trubice navyše môže zápal prestúpiť aj do priľahlých orgánov. V takom prípade je potom nutná operácia.

Ulcerózna kolitída: chudnutie a hlien v stolici

Ulcerózna kolitída je chronický zápal sliznice hrubého čreva, ktorý postihuje konečník a rôzne veľkú časť hrubého čreva. Typické prejavy spočívajú v nútení na stolici, vyprázdňovaní krvavého hlienu a stolice. V prípadoch rozsiahleho zápalu môže vyústiť až do odstránenia hrubého čreva. Zo začiatku o sebe dá choroba vedieť bolesťami brucha, vyčerpaním, nepravidelnou stolicou a chudnutím, čo sú symptómy, ktoré môžu súvisieť aj s mnohými inými chorobami. Podrobnejšie vyšetrenie sa u vykonáva až vtedy, keď problémy dlhšiu dobu nemiznú.

Liečba ulceróznej kolitídy

Čo sa týka liečby, najčastejšie sa nasadzuje takzvaná konvenčná terapia, to znamená špecifický protizápalový liek, ktorý môže predpísať gastroenterológ. „Potom sú to kortikosteroidy so systémovým alebo lokálnym efektom a tiež imunosupresíva. Pokiaľ táto terapia nestačí, tak prichádzame k pokročilejšej forme medikamentóznej liečby, a tou je biologická liečba alebo cielená – inovatívne terapie (tzv. malé molekuly),“ vysvetľuje prof. Milan Lukáš.

Čo je biologická liečba

Biologická liečba znamená podávanie imunoglobulínov, ktoré sa aplikujú buď vo forme infúzií, alebo podkožných injekcií. „Imunoglobulíny potláčajú účinok tzv. cytokínov, ktoré hrajú veľkú úlohu v zápalovej reakcii, ktorá vedie k postihnutiu čreva. Biologickou liečbou ale neodstraňujeme vyvolávajúcu príčinu črevných zápalov, ktorú bohužiaľ stále nepoznáme, ale riešime priebeh zápalu. Preto tiež biologická ani iná terapia nevie črevný zápal definitívne vyliečiť,“ uvádza prof. Lukáš.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.