Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vzdelávanie detí v oblasti financií: Najlepšie stratégie pre zavádzanie vreckového

reklama:
Vzdelávanie detí v oblasti financií
Vzdelávanie detí v oblasti financií: Najlepšie stratégie pre zavádzanie vreckového Foto: www.freepik.com

Učenie detí hospodáriť s peniazmi je kľúčové pre ich budúcu finančnú gramotnosť. Poradíme vám, kedy začať dávať deťom vreckové a ako ich viesť k zodpovednému rozhodovaniu.

Dnešné deti by mali od malička poznávať hodnotu peňazí. Experti sa zhodujú, že ideálny čas na zavedenie vreckového je už v predškolskom veku. Od približne piatich rokov môžete začať dávať dieťaťu malé sumy, ktoré ho naučia základné počítanie a hodnotu peňazí.

Jednoduchým prístupom je začať s týždenným vreckovým možno 1 euro. V tejto fáze deti zvyknú mať dobré počtové schopnosti do desiatich, čo môžete využiť na vyučovanie prvej fázy finančnej gramotnosti. Napríklad, raz im dajte 2 krát 0,50 centov , inokedy euro. Tento prístup pomáha deti overiť správnosť sumy a učí ich základy spravovania financií.

Nezabudnite, že rozhodnutia o tom, čo si dieťa kúpi za svoje usporené peniaze, by mali ostať na ňom. Aj keď s jeho výberom nemusíte súhlasiť, je dôležité, aby si z vlastných chýb urobilo závery. Táto skúsenosť je cenná pre budovanie sebadôvery a schopnosti robiť informované finančné rozhodnutia v budúcnosti.

Okrem toho je potrebné byť si vedomým tzv. nákupného syndrómu, ktorý môže viesť k zbytočnému zadĺženiu. Deti by mali naučiť, že nemôžu mať všetko, čo vidia. Naučte ich hodnote peňazí a dôležitosti šetrenia na veci, ktoré si skutočne prajú.

Prvý samostatný nákup môže dieťa uskutočniť vo veku okolo desiatich rokov. V tejto dobe si už môže samo spočítať ceny a overiť si vrátenie peňazí. Vedenie rozhovorov o rodinných výdavkoch a nutných rezervách by malo prísť v puberte, kedy je vhodné tiež začať hovoriť o pôžičkách a ich rizikách.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.