Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyrážky, únava a svalové kŕče: Čo vám telo hovorí a ako reagovať

reklama:
Vyrážky, únava a svalové kŕče: Čo vám telo hovorí a ako reagovať
Vyrážky, únava a svalové kŕče: Čo vám telo hovorí a ako reagovať Foto: www.freepik.com

Starosť o blaho a zdravie našich blízkych je prirodzená, ale nesmieme pritom zabúdať na seba. Ignorovanie varovných signálov, ktoré nám telo vysiela, môže viesť k vážnym zdravotným problémom. V tomto článku sa dozviete, aké príznaky by ste nemali ignorovať a ako predísť zhoršeniu vášho zdravotného stavu.

Varovné signály, ktoré neignorujte: Ako vám telo hovorí, že potrebuje pomoc

Mnoho ľudí sa stará predovšetkým o blaho a zdravie svojich najbližších, ale na seba zabúdajú. Tento prístup nemôže dlho zostať bez následkov. Naše telo vysiela množstvo varovných signálov, ktoré by sme nemali ignorovať. Ktoré príznaky sú najdôležitejšie?

Neignorujte tieto znamenia, najmä ak sa objavia súčasne:

1. Opakujúce sa vyrážky

Dôvodov, prečo sa vám na tvári, chrbte alebo ramenách tvoria vyrážky, môže byť veľa. Veľmi často za nimi stojí hormonálna nerovnováha spôsobená nadmerným stresom, nedostatkom spánku a nevyváženou stravou. Ak ste nikdy nemali problémy s akné alebo sa vám v poslednej dobe prudko zhoršilo, zbystrite pozornosť.

2. Pocit mravčenia

Občasné mravčenie, napríklad keď si presedíte nohu, je bežné. Ale ak vás pravidelne a často mravčia ruky a nohy, môže ísť o problém. Vaše telo pravdepodobne bojuje s nedostatkom niektorých živín, najmä vitamínov skupiny B alebo železa. To môže byť dôsledkom nekvalitnej stravy. Výsledkom môže byť anémia a s ňou spojené množstvo zdravotných problémov.

3. Svalové zášklby

Zanedbávané telo môže volať o pomoc aj prostredníctvom svalových zášklbov alebo kŕčov. Tie najčastejšie signalizujú nedostatočný príjem horčíka, opäť kvôli nevyváženej strave. Dlhodobý nedostatok horčíka môže viesť k vysokému riziku srdcových problémov a dokonca k zlyhaniu srdca.

4. Neutíchajúca únava

Únava je jedným z najčastejších príznakov, že s telom niečo nie je v poriadku. Kvôli hektickému životnému štýlu ju často považujeme za normálnu. Ak však únava pretrváva aj v dňoch, keď na ňu nemáte objektívny dôvod, je čas sa zamyslieť. Ak sa váš stav nezlepší ani po úprave životného tempa, spánku a stravy, navštívte radšej lekára.

5. Problémy s koncentráciou

Neschopnosť sústrediť sa, zapamätať si jednoduché veci a pomalé riešenie úloh – to všetko sú príznaky, ktorými mozog volá o pomoc. Ľudia, ktorí sa nestarajú o svoje telo, často viac podliehajú stresu, ktorý situáciu ešte zhoršuje. Tento začarovaný kruh môže preraziť iba zvýšená starostlivosť o seba. Doprajte si viac spánku, venujte pozornosť strave, nezabúdajte na pohyb a užívajte si radosti života, ktoré zmierňujú stres.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 28. mája 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.