Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Výhody a riziká plávania s bábätkami: Čo potrebujete vedieť

reklama:
Výhody a riziká plávania s bábätkami: Čo potrebujete vedieť
Výhody a riziká plávania s bábätkami: Čo potrebujete vedieť Foto: www.freepik.com

Plávanie s bábätkami sa stalo medzi mamičkami veľmi populárnou aktivitou. Aj keď má svoje nesporné výhody, je dôležité byť si vedomý aj jeho možných rizík. V tomto článku vám prinášame podrobný návod, ako bezpečne začať s plávaním doma a na čo si dávať pozor pri návšteve verejného bazéna.

Plávanie s bábätkami: Výhody a riziká

Plávanie s bábätkami sa stalo veľmi obľúbenou aktivitou medzi mamičkami. Predtým, než sa vyberiete s vaším niekoľkomesačným bábätkom do verejného bazéna, je vhodné, aby si dieťa najprv zvyklo na vodu v domácom prostredí. Môžete začať vo vani alebo v detskej vaničke, naplnenej teplou vodou. S touto prípravou môžete začať už po šestonedelí.

Prvé kroky vo vode doma

Aby sa bábätko naučilo základným pohybom vo vode, je dobré privolať si domov odborníčku na tzv. vaničkovanie. Tá vás naučí správne techniky, ako dieťa držať za hlavičku a zadoček, a ako s ním bezpečne pohybovať vo vode. Naučí vás aj splývanie a potápanie, čo vyžaduje odborný prístup.

Tieto aktivity by ste nemali nechávať až na samotnú návštevu bazéna. Pri domácom vaničkovaní môžete zistiť, či vaše bábätko vôbec vodu obľubuje. Ak nie, v bazéne by sa mohlo zbytočne stresovať.

Výhody plávania v bazéne

Ak sa vášmu bábätku páči domáce plávanie, môžete sa prihlásiť na kurz plávania, vedený kvalifikovanou inštruktorkou. Plávanie má mnohé výhody: rozvíja motoriku, podporuje správne držanie tela, zlepšuje trávenie a chuť do jedla a tiež zlepšuje kvalitu spánku.

Riziká spojené s plávaním

Plávanie v bazéne má aj svoje úskalia. Chlórovaná voda môže spôsobovať kožné problémy alebo alergie, ktoré sa môžu postupne vyvíjať. Preto je dôležité sledovať, či sa u dieťaťa neobjavuje vyrážka. Ak je bábätko choré alebo po očkovaní, plávanie by ste mali vynechať.

Ďalším rizikom je astma, ktorá sa môže rozvinúť v dôsledku chlórovanej vody. Ak plávanie dieťa nebaví, nenúťte ho do tejto aktivity.

Záver

Ak je vaše bábätko vo vode šťastné a zdravé, plávanie mu môže veľmi prospieť. Pomáha pri rozvoji motorických schopností, podporuje správne držanie tela, zlepšuje sociálne interakcie, trávenie a kvalitu spánku.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 23. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.