Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vplyv rozvodu na deti: Porozumenie a riešenie

reklama:
Vplyv rozvodu na deti: Porozumenie a riešenie
Vplyv rozvodu na deti: Porozumenie a riešenie Foto: freepik.com

Rozvod nie je len koncom manželstva, ale začiatkom novej kapitoly pre každého člena rodiny. Pozrime sa bližšie na to, ako rozvod ovplyvňuje deti a čo si najviac prajú od svojich rodičov počas a po tomto náročnom životnom období.

Rozchod manželov je jedným z tých životných momentov, ktoré prinášajú nielen bolesť a slzy, ale tiež otvárajú dvere k novým začiatkom a lepším vzťahom. Často je to emocionálne náročné obdobie nielen pre dospelých, ale predovšetkým pre deti, ktoré sú súčasťou tohto procesu.

Deti a rozvod: Každé dieťa to prežíva inak. Pre niektoré to môže byť obdobie zmätku a pocitu viny, zatiaľ čo iné môžu nájsť novú rovnováhu v upravených rodinných vzťahoch. Je dôležité, aby rodičia napriek svojim rozdielom našli spoločnú reč v prospech dobra svojich detí.

Spolupráca rodičov: Je kľúčové, aby rodičia dokázali fungovať spoločne aj po rozvode. Táto spolupráca môže výrazne ovplyvniť, ako sa deti vyrovnajú s novou situáciou. Rodičia, ktorí si navzájom nedokážu odpustiť a spolupracovať, môžu svojimi konfliktmi negatívne ovplyvniť psychický vývoj svojich detí.

Čo si deti prajú po rozvode?

Z pohľadu odborníkov a skúseností detí vychádza niekoľko kľúčových bodov, ktoré by mali rodičia zohľadňovať:

  1. Fungujúca komunikácia: Deti si želajú, aby ich rodičia dokázali spolu komunikovať bez zbytočných hádok a vzájomného ubližovania. Chcú, aby rodičia vedeli byť spoločne na rodinných podujatiach a školných akciách bez konfliktov a napätia.
  2. Vzájomný rešpekt: Je dôležité, aby rodičia pred deťmi nekritizovali jeden druhého a zvládali svoje emócie. Negatívne správanie jedného rodiča voči druhému môže u detí vytvárať stres a pocit rozpoltenosti.
  3. Spolupráca na výchove: Deti potrebujú, aby rodičia naďalej spolupracovali na ich výchove a rozvoji. Rozporuplné požiadavky a pravidlá od rôznych rodičov môžu viesť k zmätku a neistote v ich živote.
  4. Prevzatie zodpovednosti: Je dôležité, aby rodičia po rozvode našli cestu k vlastnému uzdraveniu a rastu. Deti potrebujú vidieť, že aj napriek ťažkostiam je možné nájsť novú cestu a riešenie problémov.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.