Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vláknina vo výžive dojčiat a batoliat

reklama:
Vláknina vo výžive dojčiat a batoliat
Vláknina vo výžive dojčiat a batoliat Foto: www.gettyimages.com

Vlákninou sa rozumie nestráviteľná časť rastlinnej potravy, ktorá je nevyhnutná pre správne zažívanie. Rozlišujú sa dva druhy vlákniny – rozpustná a nerozpustná.

Rozpustná vláknina pôsobí v hrubom čreve ako prebiotikum (je „potravou“ pre črevnú mikroflóru). Nerozpustná vláknina na seba v tráviacom trakte viaže vodu, zmäkčuje stolicu a uľahčuje vylučovanie.

Odporúčaný denný príjem vlákniny u detí

Dojčatá – odporúčaný denný príjem vlákniny nie je pre dojčatá stanovený. Platí, že pokiaľ má dojča vyváženú stravu, a predovšetkým dostatok ovocia a zeleniny, má aj dostatok vlákniny.
Batoľatá a staršie deti – odporúčaný denný príjem sa vypočíta ako vek dieťaťa v rokoch plus 5, tzn. že napr. 4-ročné dieťa by malo zjesť denne aspoň 9 g vlákniny1. Množstvo vlákniny v strave by sa malo zvyšovať postupne s rastúcim vekom.

Nadbytok vlákniny

Strava bohatá na vlákninu môže mať príliš nízku kalorickú hodnotu, pretože samotná vláknina má kalorickú hodnotu nulovú. Vzhľadom na malý obsah žalúdka u dojčiat a batoliat a z toho vyplývajúcim malým porciám potom môže byť kalorická hodnota podávaného pokrmu nedostatočná. Potraviny bohaté na vlákninu navyše negatívne ovplyvňujú vstrebávanie niektorých minerálnych látok (napr. železa, vápnika, fosforu alebo zinku) z potravy.  Prebytok vlákniny v strave môže tiež spôsobiť deťom zažívacie problémy, napr. pocity ťažkosti, nadúvanie alebo hnačky.

Nedostatok vlákniny

Nedostatok vlákniny v strave je obvykle spôsobený tým, že dieťa konzumuje príliš veľa potravín živočíšneho pôvodu, predovšetkým mlieka, mliečnych výrobkov a mäsa. To môže viesť až k zažívacím problémom, najčastejšie k zápche.

Zdroje:
1Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vláknina
https://en.wikipedia.org/wiki/Dietary_fiber
http://www.hc-sc.gc.ca/fn-an/nutrition/infant-nourisson/recom/recom-6-24-months-6-24-mois-eng.php

www.maminkam.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.