Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete, koľko zaplatíte za bežné lekárske úkony v zahraničí? S cenou poistenia sa to nedá porovnať

reklama:
Viete, koľko zaplatíte za bežné lekárske úkony v zahraničí? S cenou poistenia sa to nedá porovnať

Môže za to ľahostajnosť cestujúcich alebo chýba tejto téme zvýšená osveta? Podľa viacerých prieskumov, až tretina Slovákov cestuje do zahraničia bez cestovného poistenia. To vám pritom nepomôže len pri zdravotných komplikáciách, ale aj pri iných ťažkostiach v zahraničí. Veď každoročne sa iba na letiskách stratia viac ako 2 milióny kusov batožiny, stanú sa tisícky nehôd a k úrazom prídu tisíce turistov.

Zdravotné ťažkosti

Zdravotné komplikácie ako hnačky, zvracanie, úpal či vysoké horúčky nie sú ničím výnimočným. „Počas minuloročnej dovolenkovej sezóny sme zaznamenali podobné poistné udalosti najmä na Balkáne. Výnimkou neboli ani deti, ktoré museli stráviť niekoľko dní na infúziách,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Groupama, Martina Cvachová. Ošetrenie v prípade týchto ochorení stojí v zahraničí od 100 do 400 eur, v závislosti od krajiny. Napríklad len za bežné vyšetrenie sonografom pri bolestiach brucha zaplatíte v stredomorských krajinách približne 170 eur, za šitie reznej rany od 150 do 220 eur.

Nepríjemné, no žiaľ úplne bežné sú aj problémy so zubami. Cena ošetrenia sa líši podľa toho, či nájdete v dovolenkovej destinácii súkromného alebo štátneho zubára. Vo všeobecnosti si však lekári nevypýtajú menej ako 100 eur. O niečo horšie je to v prípade, ak si vaše zranenie alebo ochorenie vyžiada pobyt v nemocnici. Výstrahou je skúsenosť pána Dušana, klienta poisťovne Groupama, ktorý vycestoval počas zimných mesiacov za exotikou do Thajska. Po pár dňoch v Ázii ho začalo bolieť brucho a bolo mu nevoľno. „O jednej hodine ráno som zastavil thajské dievča na motorke, ktoré ma odviezlo do nemocnice. Doktor mi povedal, že to je slepé črevo, operovali ma popoludní,“ opisuje nepríjemnú udalosť pán Dušan. V Bangkoku strávil v nemocnici tri noci a práve vďaka cestovnému poisteniu si ušetril nielen starosti s organizáciou prevozu na Slovensko, ale aj 7 tisíc eur. „Náklady na takéto ošetrenie v zahraničí sa pritom rôznia v závislosti od krajiny, v ktorej k operácii, resp. k ošetreniu dôjde. Operácia slepého čreva stojí rádovo od troch až do päť tisíc eur. Všeobecne však platí, že medzi najdrahšie krajiny v Európe patrí Cyprus a vo svete USA a Kanada. Naopak najlacnejšia je India, či Indonézia, avšak samotný prevoz zaťaží rozpočet každého cestovateľa,“ hovorí M. Cvachová.

Veľké riziká pri dopravných nehodách

Práve tieto ázijské krajiny sú hitom posledných rokov a vyhľadávajú ich mladí Slováci. Má to však aj negatívnu stránku, ktorou sú úrazy pri dopravných nehodách. Doprava funguje v týchto krajinách úplne inak, ako sme na to zvyknutí doma, na čo doplatil aj mladý pár. V Indii si od miestnych požičali skúter, prešli sotva desať kilometrov, keď sa zrazili s nákladiakom. Obaja utrpeli ťažké zranenia, ktoré si vyžiadali okamžité operácie a ich dovolenka sa namiesto objavovania krajiny zmenila na rehabilitačný pobyt v nemocnici. Podobné prípady, aj napriek tomu, že ide o jednu z lacnejších krajín, stoja tisícky eur. Ďalšie výdavky výrazne navýši prevoz domov a tak sa z výletu môže ľahko stať pobyt v zahraničí, ktorý človek bez poistenia bude splácať niekoľko rokov. „Náklady na podobné ošetrenia sú rôzne v závislosti od krajín, operácie zlomených končatín začínajú bežne na 2 tisíc eur a vyššie. Následný prevoz operovaného či chorého pacienta sa pohybuje na hranici od niekoľkých tisíc, no pri komplikovaných nehodách to môžu byť aj desiatky tisíc eur,“ upozorňuje na nemalé sumy hovorkyňa poisťovne Groupama.

Zdravotné komplikácie a cena za ošetrenie v jednotlivých krajinách:

Cena cestovného poistenia sa pritom nedá so sumami, ktoré zaplatíte za ošetrenie, ani porovnávať.

Pozrite si výpočet ceny poistného v rôznych kombináciách územnej platnosti a počtu osôb pri sedem dňovej dĺžke pobytu v zahraničí v balíku STANDARD, v ktorom je zahrnuté aj poistenie batožiny, straty dokladov či zodpovednosť za škody:

Ako postupovať, ak musíte v zahraničí vyhľadať lekársku pomoc a máte cestovné poistenie? Ak dôjde k vzniku škodovej udalosti, sme väčšinou bezradní a nevieme, na koho sa obrátiť, čo podniknúť, aby naše poistenie, uzatvorené pre prípad ťažkostí, skutočne zmiernilo naše materiálne straty. Ak máte bolesti a váš stav vám to dovoľuje, zavolajte asistenčnú službu poisťovne. Tí vám v prípade menších zdravotných problémov pomôžu s vyhľadaním najbližšej lekárskej starostlivosti a usmernia vás.

Ak ste odkázaný na neodkladnú lekársku starostlivosť, vyhľadajte najbližšieho lekára, ktorý vám (po predložení dokladu o poistení) poskytne ošetrenie. Môže sa stať, že lekár neprijme vami predložené poistenie a náklady ošetrenia ste nútený po ošetrení vyrovnať. V tomto prípade vyžiadajte od lekára originál účtu, doklad o jeho zaplatení a originál lekárskej správy s diagnózou. Náklady vyšetrenia budú preplatené na základe týchto dokumentov v súlade s poistnými podmienkami. V prípade, že musíte v nemocnici zostať, rovnako sa obráťte na asistenčnú službu, aby vás náklady nemocničnej starostlivosti priamo nezaťažili. Nezabudnite škodovú udalosť bez zbytočného odkladu po návrate na Slovensko nahlásiť aj poisťovni.

(Ukulele/PR)

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 10. augusta 2018

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.