Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V koľkých rokoch sa dá porodiť posledné dieťa?

reklama:
pôrod
V koľkých rokoch sa dá porodiť posledné dieťa? Foto: www.freepik.com

Objavujú sa stále viac prípadov, keď sa ženy stávajú matkami aj v pokročilejšom veku nad 50 alebo dokonca 60 rokov. Ako toto rozhodnutie ovplyvňuje ich zdravie a schopnosť starostlivosti o novorodenca? Nedávna štúdia prináša prekvapivé zistenia o vplyve veku matky pri poslednom pôrode na dĺžku života a zdravie.

V dnešnej dobe, keď príroda neustále prekvapuje a hranice možného sa posúvajú, narastá počet prípadov, kedy sa ženy stávajú matkami aj po päťdesiatke či šesťdesiatke. Výzvou však zostáva, ako sa v takomto veku postarať o malé dieťa a aký vplyv to má na zdravie ženy, ktorého telo už mieri k pokojnejšiemu životnému štýlu.

Nedávna štúdia poukázala na to, že vek, v ktorom žena porodí svoje posledné dieťa, môže mať značný vplyv na dĺžku jej života. Dĺžka telomérov, ktoré sú kľúčové pre genetickú stabilitu, sa ukázala byť životne dôležitá. Výskum odhalil súvislosť medzi dĺžkou telomérov a rizikom chronických ochorení, vrátane srdcových problémov, neurologických stavov alebo niektorých typov rakoviny.

staršia tehotná žena
V koľkých rokoch sa dá porodiť posledné dieťa?Foto: www.freepik.com

Zaujímavosťou je, že štúdia zistila, že ženy, ktoré mali svoje posledné dieťa v neskoršom veku, majú tendenciu mať dlhšie teloméry, čo naznačuje lepšie dlhodobé zdravie a potenciálnu dlhovekosť. Výskum však zahŕňal obmedzenia, keďže sa zameriaval len na ženy, ktoré mali málo detí alebo používali antikoncepciu, čo naznačuje potrebu ďalších štúdií pre širšie pochopenie tejto témy.

Pozoruhodné je, že zatiaľ čo mladšie ženy majú väčšiu šancu na prirodzený pôrod, tie nad 40 rokov čelia zvýšenému riziku potreby núdzového cisárskeho rezu. Avšak, životný štýl, stravovacie návyky a fyzická kondícia môžu tieto riziká výrazne ovplyvniť. Napriek tomu, príroda občas prekvapí a daruje dieťa žene, ktorá by vekom mohla byť už babičkou, čo obvykle vyvoláva celosvetovú senzáciu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 6. marca 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.