Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Týchto 7 drobností dokážu zázraky na udržanie šťastnej rodiny

reklama:
Týchto 7 drobností dokážu zázraky na udržanie šťastnej rodiny
Týchto 7 drobností dokážu zázraky na udržanie šťastnej rodiny Foto: www.freepik.com

Šťastie je veľmi vrtkavé a veľký vplyv naň má nastavenie našej mysle. Každému však občas osud nadelí poriadnu dávku životných prekážok, s ktorými je potom ťažké udržať si za každú cenu pozitívne myslenie. Keď sa však rozhliadneme okolo seba, môžeme si všimnúť, že niektoré rodiny zvládajú všetky rany osudu o niečo lepšie a sú za všetkých okolností šťastné. Tu je 7 jednoduchých tajomstiev šťastných rodín.

1. Všetci členovia rodiny spolu trávia čas

Úplným základom každej šťastnej rodiny je vzájomné spojenie. Je veľmi dôležité tráviť spolu čas. Podľa rodinnej terapeutky Jennifer Jackson-Rice postačí aspoň päť minút denne. Samozrejme, že bývajú hektické dni, keď nevieme, kde nám hlava stojí a každý má veľa práce a rozdielne záujmy. Nie je preto potrebné vymýšľať špeciálnu spoločnú aktivitu. Tráviť spolu čas môžete aj pri spoločnom varení večere, pri spoločnom čítaní si pred spaním, aj spoločná jazda autom do školy a do práce sa počíta. Ide o to byť spolu v ten moment aj duševne, nie iba fyzicky. V ideálnom prípade by ste však mali venovať predovšetkým ráno rodinnej láske. Pripravte si raňajky a desiaty deň vopred, nech máte ráno čas na maznanie s deťmi a na pokojný štart, ktorý všetkých členov domácnosti pozitívne naladí na celý deň.

2. V šťastných rodinách sa všetci podporujú

Sústreďte sa na úspechy svojich detí a partnerov. Keď sa im niečo podarí, rozhodne im to dajte najavo. Nie je dobré len kritizovať a sústrediť všetku pozornosť na to negatívnu. Keď sa niečo nepodarí, je dôležité nájsť tam aj niečo dobré. A nemusí ísť len o veľké úspechy, ale vyzdvihujte aj bežné drobnosti. Keď uvidíte svoje dieťa na športovom tréningu, zmieňte sa mu, ako mu to šlo, a že ste naňho pyšní. Platí to ale aj obojstranne. Keď sa vám niečo podarí v práci alebo v domácnosti, pochváľte sa svojim najbližším a užite si ich uznanie. Naučte svoje deti, že tak by to malo v živote fungovať.

3. Recept na šťastnú rodinu? Venujte si čas

Nie je dobré odbývať svoje ratolesti drahými darčekmi, najnovšou elektronikou či značkovým oblečením. Také veci vyvolajú len pominuteľnú radosť, ale v skutočnosti urobí skutočnú radosť niečo úplne iné. Aj keď to nie je niekedy časovo ľahké, snažte sa urobiť si na svoje deti dostatok času, kedy budete patriť len im. Nebudete myšlienkami v práci alebo pri iných svojich starostiach a budete rozdávať radosť svojou plnou pozornosťou a záujmom. Snažte sa spoločne hľadať nové zábavné spôsoby, ako rozvíjať ich silné stránky. Skúšajte s nimi rôzne aktivity a dajte im možnosť objaviť, čo ich bude najviac baviť a napĺňať. Niekedy sa tiež prispôsobte im a hrajte sa s nimi s bábikami, autíčkami… skrátka s niečím, čo baví vyložene je samotné. Jedine z takýchto detí môžu vyrásť šťastní dospelí.

4. Šťastné rodiny sa schádzajú pri jednom stole

Niekomu to môže pripadať ako úplná utópia, ale spoločné večere sú jedným z najdôležitejších aspektov, ktoré tvoria šťastnú rodinu. Každý člen rodiny prichádza domov v iný čas, každý má iný program, každý má hlad v inú dobu, a tak sa stane, že sa rodina pri jedle skrátka nestretne. A keď áno, všetci venujú pozornosť len seriálu, ktorý beží v televízii, alebo iným elektronickým zariadením. To však harmónii a vzájomnému spojeniu rozhodne nepomáha. Šťastné rodiny si zakladajú na spoločných večerách bez televízie a mobilov, pri ktorých patria len sebe navzájom. Môžu sa spolu rozprávať o tom, čo sa im toho dňa stalo zaujímavého a navzájom si venujú plnú pozornosť, pretože ich nerušia žiadne okolité vnemy.

5. V šťastných rodinách sa objímajú

Šťastné rodiny nemajú problém vzájomne si prejavovať náklonnosť. Možno vám to príde ako samozrejmosť, ale je veľa rodín, pre ktoré nie je vzájomný fyzický kontakt bežný. Pritom také osemsekundové objatie uvoľňuje hormón šťastia a zbavuje tak stresu. Objímte svoje bábätko, svoje dieťa aj svojho partnera. Je to to najľahšie a najlepšie, čo môžete urobiť pre prejavenie lásky. Keď vieme, že sme milovaní, až potom môžeme byť skutočne šťastní.

6. Šťastné rodiny si okolo seba vytvárajú priateľskú komunitu

Rodina nie je to jediné, čo má vplyv na jej šťastie. Veľmi tiež záleží na okolí, ktoré ju obklopuje. Je dobré vytvárať si okolo seba komunitu dobrých priateľov, na ktorých sa môžete spoľahnúť a ktorí majú dobrý vplyv na všetkých členov našej rodiny. Pokiaľ má rodina spoločnú komunitu priateľov, či už sú to susedia alebo kolegovia, rozvíja to okrem iného aj sociálne cítenie. Mať okolo seba takú komunitu je tiež veľmi praktické na to, aby si aj rodičia občas užili nejaký čas len sami pre seba. Nie každý sa môže spoľahnúť na svojich rodičov, ktorí nám postrážia deti, keď je potreba. Preto je fajn mať spriatelené rodiny, s ktorými si vzájomne v tomto ohľade vypomôžeme.

7. Členovia šťastných rodín nie sú ľahostajní k svojim emóciám

Keď je vaše dieťa naštvané, nahnevané, alebo sa hnevá, nerobte nad jeho správaním unáhlené závery a tieto pocity mu nevyčítajte. Snažte sa do neho vcítiť a pochopiť, prečo sa tak cítia a prečo sa chová tak, ako sa chová. Dajte mu čas, aby svoju emóciu mohol spracovať a sám sa jej zbaviť. Hovorte s ním o tom a pomenujte každú negatívnu emóciu, nech vie, čo sa s ním deje. Deti, ktoré sa dokážu sami upokojiť, bývajú potom oveľa vyrovnanejšie a tým aj šťastnejšie.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 28. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.