Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Túžite byť ráno plná energie? Tu je 6 krokov pre kvalitný a dostatočný spánok

reklama:
Túžite byť ráno plná energie? Tu je 6 krokov pre kvalitný a dostatočný spánok
Túžite byť ráno plná energie? Tu je 6 krokov pre kvalitný a dostatočný spánok Foto: www.freepik.com

Spánok je základom dobrého zdravia a psychickej pohody, najmä ak čelíte každodennému stresu, pracovným povinnostiam a starostlivosti o rodinu. Nejde iba o kvantitu spánku, ale hlavne o kvalitu. Vyskúšajte týchto 6 krokov, vďaka ktorým sa váš nočný odpočinok mnohonásobne zlepší.

1. Dodržujte pravidelný spánkový režim

Jedným z najdôležitejších faktorov kvalitného spánku je konzistencia. Snažte sa chodiť spať a vstávať v rovnakom čase každý deň, aj cez víkendy. Tento režim pomáha vášmu telu nastaviť si cirkadiánne hodiny, čo zlepšuje kvalitu spánku.

2. Vytvorte si príjemné spánkové prostredie

Vaša spálňa by mala byť oázou pokoja a pohodlia. Zaistite, aby bola tmavá, tichá a chladná. Investujte do kvalitného matraca a vankúšov a vyhnite sa nekvalitným, alebo príliš ťažkým perinám. Použite zatemňovacie závesy, pokiaľ vás ruší vonkajšie svetlo. Ak sa vám zle zaspáva kvôli ruchu okolitého prostredia, skúste štuple do uší alebo biely šum. Spálňa by mala byť navyše uprataná a mala by ste sa v nej cítiť bezpečne, príjemne a pokojne.

3. Obmedzte kofeín a alkohol

Kofeín a alkohol môžu výrazne ovplyvniť kvalitu vášho spánku. Kofeín je stimulant, ktorý môže narušiť váš spánkový cyklus, pokiaľ ho konzumujete v popoludňajších alebo večerných hodinách. Alkohol síce môže pomôcť zaspať rýchlejšie, ale znižuje kvalitu spánku počas noci.

4. Zavádzajte relaxačné rituály pred spaním

Relaxačné rituály, ako je čítanie knihy, horúci kúpeľ alebo meditácia, môžu pomôcť telu a mysli sa pred spaním upokojiť. Vyhnite sa používaniu elektronických zariadení, ako sú telefóny, tablety alebo počítače, aspoň hodinu predtým, než sa chystáte do postele, pretože vyžarované modré svetlo môže narušiť produkciu melatonínu, hormónu regulujúceho spánok.

5. Buďte aktívny, ale nie tesne pred spaním

Pravidelná fyzická aktivita tiež môže zlepšiť kvalitu vášho spánku, ale vyvarujte sa intenzívneho cvičenia v posledných dvoch hodinách pred spaním. Cvičenie zvyšuje telesnú teplotu a uvoľňuje endorfíny, čo môže sťažiť zaspávanie.

6. Riešte stres a úzkosť

Stres a úzkosť sú častými príčinami nespavosti. Pokiaľ trpíte chronickým stresom, skúste začleniť do svojho denného režimu techniky, ktoré vám pomôžu ho regulovať. Medzi nimi je napríklad jóga, meditácia alebo hlboké dýchanie. Skvelá forma práce s vlastnou hlavou je aj autogénny tréning, ktorý odpúta vašu pozornosť od všetkých myšlienok.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.