Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Trávite hodiny pri počítači? Tieto rady vám pomôžu udržať zrak v kondícii!

reklama:
Trávite hodiny pri počítači? Tieto rady vám pomôžu udržať zrak v kondícii!
Trávite hodiny pri počítači? Tieto rady vám pomôžu udržať zrak v kondícii! Foto: depositphotos.com

Väčšina ľudí získava 90 % informácií z okolia prostredníctvom zraku, čo z neho robí jeden z najdôležitejších a zároveň najzraniteľnejších zmyslov. Oftalmológ nám poskytol rady, ako si chrániť oči pri práci s počítačom a ako správne zariadiť pracovné miesto, aby sa minimalizovalo poškodenie zraku.

Ochrana zraku a správne nastavenie pracovného miesta

Podľa vedeckých výskumov vnímame 90 percent informácií zo svojho okolia prostredníctvom zraku. Preto sa jeho strata prejaví vo všetkých oblastiach ľudského života. Oči sú jedným z najzraniteľnejších orgánov a treba ich ustavične chrániť.

Čo je najdôležitejšie vedieť o svojich očiach?

Prevencia je kľúčová. Pravidelné vyšetrenia zraku sú nevyhnutné, aj keď necítite žiadne príznaky. Pokiaľ máte na konci pracovného dňa unavené oči alebo rozostrené videnie, navštívte ihneď očného lekára. Neignorujte žiadne príznaky.

Na čom je závislé zdravie očí?

Zdravie očí závisí od celkového stavu organizmu. Správna výživa, pravidelná kontrola krvného tlaku, cholesterolu a hladiny krvného cukru, rovnako ako vyradenie zlozvykov, pomáhajú zachovať dobrý zrak až do vysokého veku.

Ako minimalizovať poškodenie zraku spôsobené používaním elektroniky?

Práca s počítačom môže spôsobovať zníženie zrakovej ostrosti a ďalšie problémy, aj keď používate moderné monitory. Je dôležité dodržiavať rady lekárov a podniknúť preventívne opatrenia. Akonáhle sa objavia príznaky ako červenanie očí, svrbenie, pocit piesku v očiach, alebo rozostrené videnie, treba začať konať.

Ako konkrétne pôsobí počítač na oči?

Po 45 minútach nepretržitej práce na počítači sa prejavujú prvé príznaky únavy očí. Po dvoch hodinách je narušená činnosť zrakového analyzátora a po štyroch hodinách nastávajú nevratné zmeny, pokiaľ nie sú dodržiavané pravidelné prestávky.

Aké je optimálne osvetlenie pracovného miesta?

Je dôležité vyradiť priame slnečné svetlo a rôzne vedľajšie svetelné zdroje, ktoré môžu spôsobovať oslepujúce záblesky a odrazy. Nevyhnutné sú žalúzie a tieniace závesy.

Ako správne zariadiť pracovné miesto?

Dbajte na osvetlenie, pozíciu pri práci a umiestnenie stola a monitora. Chrbtica musí byť kolmá k sedadlu a podlahe, ramená v jednej línii. Obe ruky by mali byť voľne položené na stole, s ohybom lakťa nepresahujúcim 20 stupňov. Nohy by mali celou plochou chodidla opierať o podlahu a byť ohnuté v pravom uhle v oblasti panvy a kolien. Chrbát majú mať pevnú oporu.

Kam umiestniť pracovný stôl a ako nastaviť monitor?

Pracovný stôl by mal byť oproti oknu alebo ľavým bokom k nemu, s monitorom vo vzdialenosti 60-70 cm. Monitor by mal byť o niečo vyššie ako úroveň očí, aby ste sa naňho pozerali pod uhlom 10 stupňov zhora nadol. Nastavte jas a kontrast obrazovky podľa individuálnych potrieb.

Prevencia

Každých 40 až 45 minút si dajte prestávku a robte očné cviky, napríklad pevné zatvorenie a otvorenie viečok alebo pohyb očí hore, dole, doľava a doprava. Pozrite sa do zelene, čo očiam prospieva.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.