Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Toto sú vety, ktoré nehovorte žene, ktorá sa s partnerom snaží o dieťatko

reklama:
Toto sú vety, ktoré nehovorte žene, ktorá sa s partnerom snaží o dieťatko
Toto sú vety, ktoré nehovorte žene, ktorá sa s partnerom snaží o dieťatko Foto: www.gettyimages.com

Žien, ktoré majú problém s otehotnením, pribúda. A tak dosť možno, pokiaľ sa to netýka práve vás, máte vo svojom okolí kamarátku, kolegyňu alebo aj niekoho z rodiny, kto sa už dlho a zatiaľ bez úspechu snaží o bábätko.

Možných príčin neplodnosti je celý rad. Na ich odhalenie je potrebné vykonať potrebné vyšetrenia tak, aby bol správne určený následný postup liečby. Medzi najčastejšie príčiny ženskej neplodnosti patrí nesprávna funkcia vaječníkov, nepriechodnosť vajíčkovodov, endometrióza, ale veľkú úlohu zohrávajú aj genetika a imunologický faktor. Nech už je príčina akákoľvek, žiadna zo žien, ktoré sa aktuálne márne snažia o počatie, nechce počuť tieto vety:

„Skús umelé“

Pokiaľ žena dlhodobo rieši problém s počatím, určite všetko konzultuje so svojim gynekológom, ktorý jej podrobne vysvetlil všetky možnosti a postupy. Od vás takú radu rozhodne počuť nepotrebuje. Stačí povzbudiť, že to určite vyjde.

„Možno to tak má byť“

Aj také vety počúvajú ženy, ktorým sa nedarí otehotnieť. Povedať žene, ktorá si zúfalo praje stať sa matkou, že sa jej to nedarí, pretože vlastne asi matkou byť nemá, je kruté a úplne nevhodné.

„Nestresuj sa a oddychuj“

Áno, to je síce dobre mienená rada, ale dosť pravdepodobne to žena už dávno vie. Navyše keď niečo také počuje niekoľkokrát týždenne, môže si potom dávať za vinu, že nemôže otehotnieť len kvôli tomu, že málo odpočívala.

„Dám ti pokojne to moje“

Prosím, nikdy zo srandy neponúkajte svoje dieťa niekomu, kto sa zúfalo snaží založiť rodinu. Taká poznámka nie je vtipná, vhodná a ani danej osobe nijako nepomôže. Skôr naopak môže veľmi ublížiť.

„Choď na dovolenku“

Hovoriť niekomu, že jeho veľký problém vyrieši jedna dovolenka pri mori, môže byť veľmi frustrujúce. Áno, niekedy skutočne pomôže dať si pauzu a zmeniť prostredie, ale k takémuto kroku sa má rozhodnúť len a len dotyčná žena.

„Tak na to stále nemysli“

Naznačovať niekomu, že si svoju neplodnosť spôsobil tým, že si príliš prial otehotnieť, je krajne nezdvorilé, aj keď to nie je myslené nijako zle. Navyše to môže ženu odradiť od riešenia problému s lekárom a dosť možno aj pretiahnuť už aj tak nekonečné čakanie.

„My sme sa snažili dva mesiace, chápem ťa“

Porovnávať dvojmesačné snaženie sa o dieťa, navyše bez zdravotných problémov, s dvojročným čakaním a neustálym riešením problémov s lekármi je úplne mimo misy. Radšej prijmite fakt, že skrátka netušíte, čím si daná žena musí prechádzať.

„Adoptujte si“

Verte, že keď sa niekomu dlhé roky nedarí otehotnieť, určite ho už táto myšlienka napadla. Nepodávajte ju ale štýlom, že je to jednoduché ako dôjsť na nákup. Adopcia je veľmi zložitý proces, ktorý môže trvať ďalšie dlhé mesiace aj roky. Nechajte si túto myšlienku iba pre seba.

Zdroj: www.maminka.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 28. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.