Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Toto sú najčastejšie príčiny bolesti! Prečítajte si, ako ju efektívne zvládnuť

reklama:
Toto sú najčastejšie príčiny bolesti! Prečítajte si, ako ju efektívne zvládnuť
Toto sú najčastejšie príčiny bolesti! Prečítajte si, ako ju efektívne zvládnuť Foto: www.freepik.com

Bolesť je jedným z najhorších signálov, ktoré naše telo vysiela. Snažíme sa ju čo najskôr zmierniť, ale musíme byť opatrní pri užívaní liekov proti bolesti. Tento článok skúma desať najhorších typov bolesti, ako ich znášame a kedy je vhodné siahnuť po liekoch. Odborníci nám ponúkajú rady, ako bezpečne zvládnuť bolesť, či už prostredníctvom voľnopredajných liekov alebo prírodných metód.

Bolesť je jedným z najnepríjemnejších signálov, ktoré nám naše telo vysiela. Ťažko ju znášame a snažíme sa, aby nás čo najskôr opustila. Avšak pri liekoch proti bolesti musíme byť opatrní.

Za najhoršiu bolesť sa vždy považovali pôrodné bolesti. Nedávno však odborníci z National Health Service zostavili rebríček desiatich najhorších bolestí a nikoho asi neprekvapí, že na prvom mieste sa objavila bolesť zubov. Na druhom mieste sa umiestnili obličkové kamene, nasledované fibromyalgiou, ktorá spôsobuje silné bolesti svalov a kostí. Až potom je to pôrod a piate miesto zaujímajú abscesy konečníka. Nasleduje migréna, úder do semenníkov, žalúdočné vredy, reuma a zlomeniny rebier.

Každý z nás má iný prah bolesti

Hovorí sa, že ženy lepšie znášajú bolesť, pretože sú prispôsobené na zvládnutie pôrodu. Sú však aj citlivejšie a vnímavejšie na bolesť ako muži, ktorí majú pevnejšie svaly na zvládnutie fyzickej námahy. Vnímanie bolesti je individuálne a závisí od citlivosti nervovej sústavy, prahu bolesti a momentálneho emocionálneho stavu. Svoju úlohu zohráva aj dedičnosť a množstvo ďalších faktorov.

Vezmem si tabletku alebo nie?

Či už ide o akútnu bolesť po úraze, bolesť hlavy, svalov a kĺbov pri chrípke, bolesť zubov, menštruačné bolesti alebo chronickú bolesť chrbtice, zvyčajne hneď siahame po liekoch. Avšak nie vždy je to najlepšie riešenie a mnohé lieky majú vedľajšie účinky, ktoré nám môžu uškodiť. Medzi najčastejšie príčiny bolesti patria úrazy alebo zápaly.

Ak nás bolí niečo následkom zápalu a dané miesto opuchne, pomáha chladenie a ľadovanie. Ak nás bolia prechladené a zatuhnuté chrbty, pomáha teplo. Prirodzene si tiež pomáhame fúkaním a trením bolestivej oblasti. Už keď si dieťa rozbije koleno alebo sa niekde udrie, mama mu to pofúka. A ono to funguje! Trenie a fúkanie prekrvuje bolestivú oblasť a hrá tu rolu aj psychický faktor. Keď sa prestaneme báť, upokojíme sa a uvoľníme svaly, bolesť je o niečo znositeľnejšia.

Lekárnik poradí

A kedy siahnuť po tabletkách? Ideálne na odporúčanie lekára alebo s rozumom. „Voľne predajné lieky na liečbu bolesti obsahujú väčšinou paracetamol, ibuprofen, kyselinu acetylsalicylovú, diclofenac, naproxen, propyfenazón a dexketoprofen. Rozhodujeme sa podľa charakteru bolesti a tiež podľa toho, kto bude daný liek užívať, či sa osoba lieči na nejaké ochorenie a užíva ďalšie lieky. Dôležitá je aj forma podania – tablety, čípky, sirupy, rozpustné alebo žuvacie tablety, krémy, gély a náplasti. Úlohou lekárnika je odporučiť pacientovi najlepší liek na liečbu konkrétnej bolesti,“ vysvetľuje lekárnička Mgr. Martina Urbánková.

Paracetamol

Najčastejšie sa na tlmenie bolesti používa paracetamol, ktorý sa podáva na zníženie teploty a zmiernenie miernej až stredne silnej bolesti. Je bezpečný, ale aj tu môžu nastať nežiaduce účinky, ako je alergická reakcia, napríklad vyrážka. Lekárnička upozorňuje, že pri užívaní paracetamolu sa neodporúča konzumácia alkoholu, pretože by súčasné podanie mohlo pôsobiť toxicky na pečeň.

Kyselina acetylsalicylová

Ďalšou možnosťou je kyselina acetylsalicylová, ktorá je prirodzene obsiahnutá v vŕbovej kôre. „Kyselina acetylsalicylová v dávke 500 mg sa bežne užíva na zmiernenie bolesti, zníženie teploty a na liečbu zápalových procesov. Odporúča sa však podávať až od 16 rokov, pretože u detí existuje riziko vzniku Reyovho syndrómu, čo je život ohrozujúci stav,“ upozorňuje odborníčka. Nežiaducimi účinkami sú žalúdočné ťažkosti, pálenie záhy a krvácanie do tráviaceho traktu. „V dávke 100 mg má kyselina acetylsalicylová iné účinky, ako znižovanie zrážanlivosti krvi,“ dodáva Urbánková.

Ibuprofen

Proti bolesti sa používa aj ibuprofen, ktorý sa indikuje aj na liečbu reumatoidnej artritídy či zvýšenej teploty, a znižuje tiež zápalové reakcie v tele. Ibuprofen je možné podávať deťom od troch mesiacov veku alebo po dosiahnutí telesnej hmotnosti šesť kilogramov.

„Nežiaducim účinkom ibuprofenu sú možné zažívacie ťažkosti. Môže napríklad dochádzať ku krvácaniu do tráviaceho traktu a tvorbe žalúdočných vredov. Tiež sa objavujú interakcie s inými liekmi, napríklad s niektorými liekmi na zníženie krvného tlaku a s warfarínom. Preto by sme lieky s obsahom ibuprofenu mali užívať vždy s jedlom, mliekom alebo látkami chrániacimi žalúdok a tiež sa vyhnúť konzumácii alkoholu,“ odporúča lekárnička.

Kofeín

V niektorých voľne dostupných liekoch na bolesť je obsiahnutý aj kofeín, ktorý zosilňuje analgetický účinok. „Aby sme sa vyhli nežiaducim účinkom, je vhodné tieto prípravky užívať s jedlom alebo po jedle, aby sa znížilo možné podráždenie žalúdka a nebrať ich večer pred spaním, pretože kofeín má stimulačné účinky a mohol by spôsobiť problém so zaspávaním,“ vysvetľuje Urbánková.

Čo si sami nenaordinujete

Na liečbu bolesti na lekársky predpis sa často volia opioidné analgetiká, niektoré neopioidné analgetiká a nesteroidné protizápalové látky. Na zníženie bolesti sa využíva množstvo ďalších liekov, ako sú neuroleptiká, anxiolytiká, antidepresíva, antiepileptiká a antikonvulzíva, prípadne lokálne a celkové anestetiká, či antimigreniká. „Medzi opioidné analgetiká patrí napríklad morfín,“ uvádza Urbánková.

„Nesteroidné protizápalové látky tlmia bolesť cez enzým cyklooxygenázu, ktorý je zodpovedný za vznik horúčky a bolesti. Ide o látky ako meloxikam, indometacín, diclofenak, nimesulid a ďalšie. Medzi neopioidné analgetiká patrí metamizol. Používa sa aj v kombinácii s pitofenónom, ktorý ovplyvňuje kŕče hladkého svalstva,“ dodáva odborníčka.

Uľavia nielen lieky

Ak sa chceme liečiť prírodným spôsobom, vždy sa dá nájsť pomoc. Medzi najčastejšie využívané možnosti pri zvládaní chronickej bolesti patria bylinné prípravky, masáže, aromaterapia, homeopatia, akupunktúra či akupresúra a ďalšie. Každý si nájde to, čo mu najlepšie pomáha.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.