Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tie najmenšie bábätká cítia lásku skrz dotyk

reklama:
Predčasniatka
Foto: www.gettyimages.com
Nežný dotyk je nesmierne dôležitý pre vytváranie vzájomného vzťahu rodiča s bábätkom. Novorodenci ešte nemajú plne vyvinutý zrak a o to viac svet vnímajú prostredníctvom ďalších zmyslov, napríklad hmatu. Pokožka novorodencov je totiž veľmi citlivá a reaguje intenzívne na akýkoľvek kontakt – o to viac, pokiaľ sa bábätko narodilo pred plánovaným termínom. To ho potom môže rušiť aj taká drobnosť, ako je nepohodlný opasok od plienky alebo zlá veľkosť či manžetky škrabajúce na nožičke. Značka Pampers preto pred rokmi využila svoje skúsenosti so starostlivosťou o jemnú detskú pokožku a začala vyrábať miniatúrne plienky pre predčasne narodené deti. Teraz sa aj vy môžete podieľať na tom, aby boli dostupné všetkým predčasniatkom v slovenských pôrodniciach. Pri nákupe jedného balenia akýchkoľvek plienok alebo obrúskov Pampers totiž venuje jednu plienku Preemie Protection predčasniatkam. A počty sú jednoduché – čím viac kúpených balení, tým viac pohodlia predčasne narodeným bábätkám!
Predčasniatka

Klokankovanie – intenzívna forma dotyku s rodičom

Podľa prieskumov Pampers sa 60 % rodičov cítilo po predčasnom narodení ich bábätka bezmocne, 44 % z nich dokonca previnilo. S týmito pocitmi dokáže pomôcť metóda klokanovania, ktorá spočíva v tom, že bábätko leží na hrudi rodiča a dotýkajú sa vzájomne holou kožou. Predčasniatko sa vďaka tomuto intenzívnemu dotyku upokojí, počúva tlkot srdca a dych rodiča a vďaka tomu sa aj jeho tepová frekvencia a dýchanie stabilizuje. Lepšie potom spinká a rýchlejšie silnie.

Lucie Žáčková, riaditeľka organizácie Nedoklubko, ktorá pomáha sa o predčasniatka v perinatologických centrách a na neonatologických oddeleniach starať, k tomu vysvetľuje: „Klokankovanie je metóda, ktorá sa využíva predovšetkým u bábätiek, ktoré sa narodili predčasne. Spočíva v tom, že je dieťa prikladané priamo na telo matky či otca, kožou na koži. Tento priamy dotyk dieťaťu simuluje bezpečné prostredie, pripomína mu prostredie maternice a pomáha mu dozrieť. Rodičom potom psychicky pomáha porovnať sa s vzniknutou situáciou.“

Citlivá pokožka predčasniatok

Koža predčasne narodených bábätiek je sýto ružová, v niektorých prípadoch až skoro priesvitná, pretože ju ešte nechráni vrchná vrstva ani tuk. O to intenzívnejšie dieťatká cítia každý dotyk, či už od rodičov, starajúceho personálu alebo z okolitého prostredia. Vybavenie perinatologických centier preto musí byť špeciálne prispôsobené, aby citlivé zmysly takto malinkých bábätiek nerušilo. Značka Pampers pred rokmi využila svoje znalosti a v spolupráci so sestričkami z oddelenia pre predčasne narodené bábätká vyvinula malinké plienky Preemies, ktorých hodvábna jemnosť a hladké materiály poskytujú bábätkám všetok potrebný komfort. Plienka má obojstranný dizajn, to znamená, že nie je pri prebaľovaní v rýchlosti nutné myslieť na to, kde je predná a kde zadná strana. Plienka má pupočníkový výrez vpredu aj vzadu a celoplošné zapínanie s opakovane pripevniteľnými pásikmi, ktoré umožňujú zdravé polohovanie. Je tvorená priedušnými vrstvami, aby mohla citlivá pokožka bábätka voľne dýchať a zostávala v suchu po dobu až 6 hodín. K tomu dopomáha aj absorpčné jadro a dvojité manžety.

Môžeme všetci týmto maličkým bábätkám nejako pomôcť?

Miniatúrne plienky Preemies sa vyrábajú v 3 veľkostiach. Najmenšie z nich sú určené už pre bábätká vážiace iba 500 gramov! Spoločnosť Procter & Gamble, pod ktorou značka Pampers spadá, ich do slovenských pôrodníc dodáva zadarmo. A teraz sa môže do pomoci zapojiť každý, kto aktuálne nakupuje plienky alebo obrúsky!
Denisa Žideková, brand manažérka Pampers, k tomu dodáva: „Celkom už sme do pôrodníc venovali tisíce malinkých plienok. Teraz by sme chceli vyzvať všetkých rodičov, starých rodičov alebo ďalších rodinných príslušníkov, aby spoločne s nami pomohli tým najmenším. Okrem toho, že svojmu dieťatku zaobstará pohodlné plienky, teraz navyše zariadi, aby ich mali k dispozícii aj všetky predčasne narodené deti v perinatologických centrách.“
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.