Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tehotenstvo a intímna hygiena: Prevencia pred mykózou a infekciami

reklama:
Tehotenstvo a intímna hygiena: Prevencia pred mykózou a infekciami
Tehotenstvo a intímna hygiena: Prevencia pred mykózou a infekciami Foto: freepik.com

Vaginálna mykóza, častý hosť v živote žien, predstavuje významné riziko najmä počas tehotenstva. Poznajte, ako vhodná intímna hygiena môže ochrániť nielen vás, ale aj vášho budúceho potomka pred možnými komplikáciami.

Vaginálna mykóza je jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich gynekologických ochorení, ktoré si nevyberá. Takmer každá žena sa s ňou stretne aspoň raz v živote, vrátane tehotných žien, u ktorých môže mykóza predstavovať opakujúci sa problém. Ak sa s ňou nezačne bojovať včas, môže spôsobiť ďalšie komplikácie, vrátane ohrozenia zdravia nenarodeného dieťaťa.

Ale čo tehotenstvo? Vyžaduje si tento výnimočný stav špeciálnu starostlivosť o intímne partie?

Väčšina žien považuje dôraz na intímnu hygienu za samozrejmosť najmä počas menštruácie alebo po pôrode. No tehotenstvo prináša množstvo hormonálnych zmien, ktoré vyžadujú osobitnú pozornosť. Správna intímna hygiena v tomto období je kľúčová pre prevenciu infekcií a mykóz.

Rast hladiny estrogénu a polysacharidu glykogénu v pošve počas tehotenstva zvyšuje riziko vzniku mykóz. Tieto infekcie sú spôsobené mikroorganizmom Candida albicans, ktorý prosperuje pri zvýšenom cukre v organizme tehotnej ženy. Infekcia môže byť prenesená na novorodenca počas pôrodu, čo môže viesť k rôznym zdravotným komplikáciám, vrátane zápalov spojiviek.

Prevencia je kľúčová. Embryo je síce chránené uzavretým deložným čípkom, ale porušenie prirodzenej bariéry môže oslabiť imunitu plodu. „Používanie intimnej kozmetiky odporúčam počas celého tehotenstva. Zmenená hormonálna hladina počas gravidity znamená, že zvýšená starostlivosť o exteriérové genitálie a pošvu je nevyhnutná. V tomto období sa môže pH okolia pošvy meniť, čo zvyšuje náchylnosť k infekciám,“ radí gynekologička MUDr. Klára Braunová.

Odporúča sa používanie jemnej umývacej peny Gynella Intimate Foam, ktorá vďaka obsahu aloe vera a panthenolu pôsobí hojivo a prispeje k udržaniu prirodzeného pH intímnych partií. Počas 1. a 3. trimestra tehotenstva sa kúpele kvôli riziku infekcií neodporúčajú. Pri symptómoch ako svrbenie, pálenie alebo nepríjemný výtok by ste mali okamžite vyhľadať gynekológa. Sprchovanie vo vlažnej vode s použitím intímnych umývacích prostriedkov je ideálnou hygienickou praxou v tehotenstve.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 10. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.