Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tajomstvo šťastných detí! 7 rád, ktoré každý rodič musí poznať!

reklama:
Tajomstvo šťastných detí! 7 rád, ktoré každý rodič musí poznať!
Tajomstvo šťastných detí! 7 rád, ktoré každý rodič musí poznať! Foto: www.freepik.com

Poznáte tajomstvo výchovy šťastných a sebavedomých detí

Každý rodič chce, aby jeho dieťa bolo šťastné, sebavedomé a schopné. Ako to však dosiahnuť? Nemôžete sa k nemu správať ako opatrovateľka a držať ho nakrátko! Pri výchove sa držte niekoľkých základných pravidiel.

Ako mama a otec vieme, čo je pre dieťa najlepšie. Alebo si to aspoň myslíme. V snahe vychovať zo svojho potomka slušného človeka totiž často robíme chyby. Aké je tajomstvo rastu spokojných detí? Tieto postupy patria k základom!

Nechajte ho pomáhať druhým

Dávať a venovať hračky či iné drobnosti ponúka príležitosť zažiť radosť z toho, že vidí, ako je vďaka nemu niekto iný šťastný. Učte deti empatii a radosti z pomoci druhým.

Nepostávajte nad ním ako strážca

Do dvoch rokov dieťaťa je úplne bežné, že oňho staráte, no potom je múdre učiť ho samostatnosti a pomaly sa stávať jeho sprievodcom, poradcom a koučom, nie pestúnkou. Naučte dieťa zaväzovať si šnúrky, namiesto toho, aby ste to robili zaň, a chváľte ho za akékoľvek pokroky a úspechy – potrebuje to.

Dajte mu voľnosť

Viesť deti k zodpovednosti a povinnostiam je v poriadku, ale nič sa nemá preháňať. Deti potrebujú čas, aby sa mohli hrať, pozerať sa len tak na oblohu, alebo si zakopať na ihrisku. Sú to stále deti, preťaženie úlohami im neprospieva.

Neobmedzujte ich sociálne kontakty

Čo ďalšie môžete urobiť pre rozvoj vášho syna či dcéry? Vždy sa uistite, že vaše dieťa má príležitosť byť v kontakte so svojimi rovesníkmi a cvičiť si tak sociálne zručnosti. Izolácia neprospieva nikomu.

Diskutujte o možnostiach

Čo sa týka domácich úloh, času stráveného pri televízii alebo na telefóne, skúšajte demokratické rodičovstvo. Nech dieťa samo navrhne, kedy si splní svoje záväzky a kedy sa bude hrať online hry alebo venovať inej zábave. Týmto spôsobom položíte základy k tomu, aby sa dieťa vedelo dobre rozhodovať.

Venujte mu (kvalitný) čas

Problémom dnešných rodín je, že na seba nemajú čas. Všetko je hektické a chaotické. Tlak na výkony a zarábanie peňazí na hypotéky pohltí skoro všetok čas. Aj keď je to ako rodič v tejto dobe ťažké, pokúste sa aspoň raz denne byť so svojím dieťaťom o samote a plne sa mu venovať. Zahrajte si karty, prečítajte rozprávku, upečte si niečo dobré, porozprávajte sa o tom, ako sa malo.

Pomáhajte zvládať emócie

Emočným koučingom pomáhate dieťaťu regulovať svoje emócie. Príkladom ste mu prevažne vy. Ak ako rodič prijímate svoje emócie, dieťa to od vás odpozoruje. Kľudne si pred ním s partnerom vymieňajte názory, pohádajte sa, ale konflikt priateľsky uzavrite. Emócie, ako sú strach či smútok, pomenovávajte. Snažte sa byť bezpečným prístavom a prijímať reakcie svojich detí na rôzne podnety – v pohode a bez kriku. Až keď sa upokojí, preberte s ním, čo môže nabudúce urobiť inak. Je to rozhodne lepšie, než opakovať chyby svojich rodičov v štýle „nerob to, nemôžeš, buď ticho“.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.