Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS): Príznaky, ktoré by ste nemali ignorovať

reklama:
Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)
Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS): Príznaky, ktoré by ste nemali ignorovať Foto: www.freepik.com

Problémy s menštruáciou, akné, rednutie vlasov či nadmerné ochlpenie môžu byť príznakmi syndrómu polycystických vaječníkov (PCOS). Mnohé ženy o tomto ochorení dlho netušia a k lekárovi ich často dovedú až neúspešné pokusy o tehotenstvo. Aké sú varovné signály, na ktoré by ste mali dávať pozor?

Ide o hormonálno-metabolickú poruchu, ktorá máva silnú genetickú predispozíciu. Ako už názov napovedá, ženám s polycystickými vaječníkmi sa v nich tvoria cysty, presnejšie povedané veľké množstvo malých nezrelých folikulov, čo sú v podstate zakrpatené zárodočné bunky (vajíčka).

Zatiaľ nie je úplne objasnené, prečo syndróm polycystických vaječníkov vzniká. Hlavnou príčinou je ale hormonálna nerovnováha v organizme, ktorá spôsobuje nadbytok mužských pohlavných hormónov (androgénov). To následne vedie k poruchám menštruačného cyklu a ďalším špecifickým ťažkostiam. Prečítajte si, podľa čoho spoznáte problém a ktoré príznaky a signály, ktoré vám dáva vaše telo, nie je radno ignorovať.

Nepravidelná alebo silná menštruácia

Ženy so syndrómom PCOS sa často stretávajú s veľmi nepravidelnou a nepredvídateľnou menštruáciou. Krvácanie nemusí prísť aj niekoľko mesiacov, keď ale potom nastane, býva často veľmi silné, intenzívne a dlhé, sprevádzané bolesťami a kŕčmi.

Nevieme si udržať hmotnosť

Kolísanie telesnej hmotnosti je typickým príznakom PCOS. Pokiaľ však žena rýchlo priberie alebo naopak nezvyčajne rýchlo schudne, príčin môže byť celý rad, od stresu a pracovného vyťaženia až po inú chorobu, nie je teda vždy ľahké odhaliť pravý dôvod.

Zápalové akné

U mnohých žien s PCOS sa objavuje hlboké, tzv. cystické akné, obvykle na tvári, pažiach alebo hrudníku a chrbte. Nejde pritom spravidla o žiadne nenápadné povrchové biele alebo čierne bodky, ale rozsiahle zápalové ložiská, ktoré sa zle hoja a stále sa vracajú. Androgény totiž vo vyššej miere stimulujú mazové žľazy a ľahko sa potom na koži vytvoria ideálne prostredie pre rast baktérií spôsobujúcich akné. Nepríjemné je, že aj keď sa akné zahojí, môžu po ňom zostávať trvalé jazvy.

Padanie vlasov

Syndróm PCOS môže spôsobovať aj vypadávanie vlasov, štice tak na niektorých miestach nápadne preriedne, výnimočne dochádza dokonca k viditeľnému plešateniu. Najčastejšie preriednu vlasy na čele, v oblasti spánkov alebo aj na temene hlavy.

Ochlpenie na tele a v tvári

Nie je nič neobvyklé, keď sa vám čas od času objaví na brade, nad hornou perou alebo inde na tvári pár ojedinelých chĺpkov, pokiaľ sa ale stretávate s výraznejším ochlpením na miestach, ktoré nie sú pre ženy práve typické (hrudník, spodný chrbát, podbruško, brucho ), určite tomu venujte pozornosť a skonzultujte situáciu s lekárom.

Inzulínová rezistencia, vyššia hladina cukru v krvi

U žien s PCOS býva často diagnostikovaná inzulínová rezistencia, čo je stav, pri ktorom bunky nereagujú správne na hormón inzulín, ktorý za normálnych podmienok znižuje hladinu cukru v krvi. V niektorých prípadoch stačí pomocou liekov normalizovať odchýlky v metabolizme glukózy, čo následne zlepší aj funkciu vaječníkov. Ďalšou možnosťou, ako zmierniť príznaky PCOS je optimalizovať telesnú váhu. „U mnohých pacientok môže redukcia váhy zlepšiť funkciu vaječníkov tak významne, že otehotnie bez ďalších intervencií,“ vysvetľuje gynekologička Hana Višňová z kliniky IVF Cube.

Emočná nestabilita

Niektoré z lekárskych štúdií naznačujú, že PCOS syndróm súvisí s duševným zdravím a môže významne ovplyvňovať psychické rozpoloženie. Bolo preukázané, že u pacientok s touto chorobou je vyššie riziko rozvoja úzkostných porúch i depresií, existuje aj zvýšená pravdepodobnosť vzniku porúch príjmu potravy.

Diagnostika PCOS

Na diagnózu PCOS môže upozorniť bežné ultrazvukové gynekologické vyšetrenie, pri ktorom lekár pozoruje zväčšené vaječníky s početnými malými ovariálnymi folikulmi alebo cystami.
Cysty obsahujú tekutinu a vajíčko, ktoré kvôli hormonálnej nerovnováhe nemôže dozrieť, a teda ani byť oplodnené.
Následné vyšetrenie krvi obvykle potvrdí nadbytok androgénov, teda mužských pohlavných hormónov, v organizme ženy.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.