Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Stredoveká intimita: Prísne pravidlá a tajomstvá spální

reklama:
Stredoveká intimita: Prísne pravidlá a tajomstvá spální
Stredoveká intimita: Prísne pravidlá a tajomstvá spální Foto: www.freepik.com

V dnešnej dobe sa o intímnostiach diskutuje otvorene, bez tabu. Avšak v stredoveku bola situácia diametrálne odlišná. Prísne náboženské a spoločenské normy obmedzovali sexuálnu slobodu, najmä pre ženy. Tento článok ponúka fascinujúci pohľad na to, ako boli sex a intimita vnímané a praktizované v stredoveku, a ako sa líšili od dnešných čias.

O intímnosti sa dnes rozpráva úplne otvorene a takmer neexistuje tabu. O takomto prístupe mohli ľudia vo stredoveku len snívať. Skúsenosti si mohli dovoliť získavať len muži, zatiaľ čo ženy vstupovali do manželstva čisté a často aj bez akýchkoľvek informácií o tom, čo ich čaká. Cirkev v tejto oblasti panovala s prísnou rukou a hriešnikov tvrdo trestala.

Vo zjednodušenej podobe bol sex vo stredoveku považovaný za legálny len v prípade, že išlo o manželský pár. Cirkev však naďalej komplikovala sexuálne hry. Dodržiavanie jej pravidiel znamenalo, že sex nebol možný až 250 dní v roku. Pravidlá boli jasné: sex sa nesmel praktizovať, ak bola žena tehotná, dojčila alebo mala menštruáciu. Počas týždňa boli zakázané dni štvrtok, piatok, sobota a nedeľa, a to aj počas adventu a Vianoc, čo predstavovalo viac ako 35 dní. Ďalších 47 – 62 dní tvorila pôstna doba a 46 – 60 dní sviatky Letníc. Zakázané boli aj niektoré ďalšie sviatky, čo pre bežný manželský pár predstavovalo komplikácie pri hľadaní vhodných možností.

Avšak výber cirkvou schváleného termínu nebol koncom. Bolo prísne zakázané, aby sa sex niekomu páčil, preto prebiehal bez bozkov a maznania, povolená bola len misionárska poloha. Napríklad poloha zozadu bola považovaná za úplnú perverznosť. Keďže si nikto nemohol užívať milovanie, malo trvať čo najkratšie. O praktikách ako masturbácia alebo orálny či análny sex nemohlo byť ani reči, tieto praktiky boli považované za sodomiu. Sex bol jednoducho určený len a len na počatie detí, všetko okolo bolo považované za nemorálne a trestuhodné.

Muži mohli vo svojom intímnom živote vo stredoveku všetko, ženy nič

Muži mali v sexuálnej oblasti veľké úľavy a výhody. Mohli spoznať radosti a strasti sexu ešte pred manželstvom, dokonca to bolo priamo požadované, aby do zväzku vstupovali skúsení. Ich otcovia alebo strýkovia ich preto často brali do vykričaných domov, kde ich prostitútky zasvätili do tajov milovania. Domáci sex však musel prebiehať podľa pravidiel cirkvi, nie je preto divu, že muži sa pre skutočné potešenie i naďalej uchyľovali k konkubínam či milenkám. Často tiež pred svadbou podnikali dlhé mládenecké cesty po Európe, aby naviazali kontakty u svojich príbuzných a známych, a zároveň sa vybláznili na milostnej fronte a do manželstva vstupovali pokojní.

Ženy naopak nemohli nič, len čakať, koho im rodina určí za manžela. Po dievčatách sa požadovalo, aby do manželstva vstupovali panensky čisté, a ak išlo o členky vyššie postavenej šľachty, nebolo to rozhodne nič príjemné. Často sa museli podrobiť prehliadke, pri ktorej bolo prítomných viac ľudí, aby sa dokázalo, či sú skutočne panny. V prípade samotného kráľovského páru ich prvým novomanželským milovaniu väčšinou tiež niekto pozeral, buď to boli kňazi, alebo matka nevesty. A zatiaľ čo muži si aj počas manželstva užívali na strane, ženy túto možnosť nemali, pretože u nich hrozilo otehotnenie.

Ľudia sa učili intimnosti rôznymi spôsobmi

Šľachta a bohatí ľudia mali výhodu, že mali prostriedky na to, aby poslali svojich synov na zaučenie do nevestincov. U poddaných a nevoľníkov však systém fungoval trochu inak. Rodiny často bývali v malých chalupách, kde sa všetko dianie odohrávalo v hlavnej svetnici s rozpálenou pecou. Tu tiež spali, deti na peci a dospelí na laviciach alebo posteliach. Deti tak boli svedkami sexu svojich rodičov a často to bol aj jediný spôsob, ako sa niečo naučiť. Medzi roľníkmi a ľuďmi na podobnej úrovni sa o sexe vôbec nehovorilo, väčšinou boli negramotní a na nejaké vzdelávanie nemali čas. Záležalo preto na rodičoch, či budú na svoje deti brať ohľady a počkajú, kým večer zaspia, alebo sa budú „manželským povinnostiam“ venovať úplne bezohľadne pred nimi.

Cirkev však nebola všemocná a ľudia si vždy našli cestičku, ako jej príkazy obísť. O tom, že sex bol pre mnohých ľudí vo stredoveku tiež potešením, vášňou a záľubou, svedčia zachované obrazy, karikatúry aj väčšinou anonymné poviedky. Aj naši predkovia si teda vedeli sex užiť!

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 2. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.