Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ste pripravený na lásku? Prečítajte si týchto 6 znamení, že nie ste pripravení na vzťah

reklama:
Ste pripravený na lásku?
Ste pripravený na lásku? Prečítajte si týchto 6 znamení, že nie ste pripravení na vzťah Foto: www.freepik.com

Ste skutočne pripravení milovať a byť milovaní? Viete, čo je potrebné na úspešný a zdravý vzťah? A ešte lepšie, viete vôbec, čo hľadáte u potenciálneho partnera? Odpovede na tieto otázky vám môžu napovedať, či ste na lásku skutočne pripravení.

Spoločnosť nám nepretržite odovzdáva správu, že by sme v určitom veku mali mať vzťah, sex, vstúpiť do manželstva a mať aj deti. A ak ste stále singel a nedosahujete tieto spoločensky vytvorené míľniky, potom si mnohí myslia, že s vami nie je niečo v poriadku. Realita pritom môže byť úplne iná.

Jedným z dôvodov, prečo sa veci nevyvíjajú podľa očakávania, je možno jednoducho fakt, že nie ste na vzťah pripravení. Rodinný a manželský terapeut Erik A. Williams opisuje príznaky, ktoré vás upozornia na to, či to tak skutočne je.

Nedokážete definovať zdravý vzťah

Nestačí len pozerať sa na ostatných a snažiť sa byť ako oni. Treba tiež nájsť odhodlanie dozvedieť sa viac o sebe a o záväzkoch, ktoré si do vzťahu prinášate. Ľudia, ktorí nedokážu definovať zdravý vzťah, radi hovoria vety typu: „Necháme to vyplynúť“, „Nechcem nič príliš vážne“.

Nájdite si čas na preskúmanie toho, kto ste, prečo ste presvedčení o konkrétnych veciach vo vzťahoch, ako môžete byť lepším partnerom či partnerkou, a lepšie si tak náprotivok aj vybrať.

Chýba vám vízia

Každý z nás by mal mať vízie a ciele, ktoré by chcel v budúcnosti dosiahnuť, a to vrátane vzťahov.

Ľudia sa bohužiaľ často vrhajú do vzťahu len preto, aby s niekým boli bez toho, aby tušili, ako im to bude v budúcnosti fungovať.

Keď si stanovíte víziu, umožní vám to vytvoriť si plnohodnotný život a zároveň minimalizovať počet nenaplnených vzťahov. Urobte si čas na preskúmanie svojich osobných hodnôt a vytvorte si jasný cieľ.

Máte nezdravé hranice

Existujú tri hlavné typy hraníc: pevné, porézne a zdravé. Pevné hranice znamenajú, že sa s väčšou pravdepodobnosťou vyhýbate intimite a blízkym vzťahom a môžete byť vnímaní ako emocionálne nedostupní. Pokiaľ máte porézne hranice, je pre vás ťažké povedať „nie“. Preberáte zodpovednosť za problémy svojho partnera a ste závislí iba na jeho názore.

Zdravé hranice potom znamenajú, že odmietnete zľaviť zo svojich hodnôt, prijmete partnerovo „nie“ a dokážete oznámiť svoje potreby a priania.

Vzťah je vašim liekom na osamelosť

Niektorí ľudia sú vo vzťahu len preto, aby sa necítili sami, a slová single alebo samota ich desí, ako by to bol trest vo väzení. Samota pritom neznamená osamelosť, je skôr o vzťahu k sebe samému, o tom, ako sa mať rád a ako sa starať o svoje potreby. Naučte sa teda pracovať sami so sebou a venujte sa činnostiam, ktoré vás bavia. Choďte na prechádzky, počúvajte obľúbené pesničky, naučte sa maľovať, samostatne cestujte atď.

Je pre vás prijateľné byť niečí možnosťou

Byť len niečí ďalšou možnosťou vedie k tomu, že sa s väčšou pravdepodobnosťou zraníte. Prijímate, že akákoľvek pozornosť je lepšia ako žiadna. Táto situácia je potom buď stratou, alebo výhrou. Ale aj keď vyhráte a stanete sa pre partnera jedinou osobou, s ktorou sa rozhodne byť, musíte tiež zvážiť, či a na ako dlho sa naozaj môže zaviazať iba vám.

Uvedomte si, že ste hodní byť jediným partnerom a zaslúžite si byť jednoznačne a nekompromisne milovaní, rešpektovaní, oceňovaní a podporovaní.

Myslíte iba na svoje potreby

Vo vzťahu je láska vzájomným úsilím. Zlaté pravidlo hovorí, že by sme mali druhým robiť iba to, čo chceme, aby oni robili nám. Nie každý má však rovnaké potreby, aby sa mohol cítiť milovaný. Podľa autora Garyho Chapmana existuje päť jazykov lásky: slová, prijímanie darov, skutky a služby, kvalitný čas a fyzický dotyk. Každému vyhovuje niečo iné, preto by ste mali s partnerom rešpektovať a podporovať potreby toho druhého.

Zdroj: www.novinky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 10. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.