Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Starostlivosť o prvé detské zúbky

reklama:
Prvé detské zúbky
Foto: www.gettyimages.com

„Mliečne zuby rovnako vyzerajú a narastú nové.“ Je to pravda, ale aj napriek tomu sa treba o už od prvého zúbku o detské ústa starať. Kedy začať, s akými pomôckami a čo prvá návšteva u zubného lekára? Na všetky tieto otázky teraz dostanete odpoveď.

Prvý zúbok sa najčastejšie vykľuje medzi 6. a 8. mesiacom. Obvykle tomu predchádzajú mierne opuchy alebo začervenanie ďasien. Uľaviť deťom môžete silikónovými kefkami, ktorými masírujete ďasná. Prípadne môžete potierať chladivými gélmi. Rast zúbkov často sprevádza plačlivosť, zvýšená teplota, niekedy zvracanie alebo hnačka.

Pravidelné čistenie pre zdravé zúbky

Už od prvého zúbku je potrebné začať s čistením – ideálne drobnou a iba navlhčenou kefkou s klasickými nylonovými vláknami. Pastu až do dvoch rokov môžete vynechávať. Vždy čistite dvakrát denne, aj keď je v ústach iba jeden zúbok. Od dvoch rokov môžete pridať zubnú pastu, bez fluoridov, prípadne s množstvom do 500 ppm fluoridov. Tie pomáhajú posilňovať zubnú sklovinu, a tým lepšie predchádzať zubnému kazu. Prevencia zubného kazu je najdôležitejšou časťou detskej ústnej hygieny. Zubný kaz je totiž bakteriálne ochorenie tvrdých zubných tkanív, konkrétne skloviny a zuboviny. Baktériám sa v ústach darí, ak tam je dostatočne dlho zubný povlak. Čím silnejšia a zrelšia vrstva plaku je, tým rýchlejšie a intenzívnejšie baktérie pracujú na vzniku zubného kazu. Prácu baktériám uľahčujú sladké nápoje alebo pokrmy. Ako teda ideálne postupovať? Čistiť dvakrát denne, znížiť množstvo konzumovaných sladkostí a limonád a obmedziť zaspávanie s dojčenskou flašou. Pre vznik zubného kazu sú najnebezpečnejšie dve obdobia – medzi 6. a 31. mesiacom a potom okolo 6. roku, kedy dochádza k výmene mliečneho chrupu za stály.

Kedy začať chodiť k zubárovi?

Už po prerezaní prvého zuba je čas na prehliadku u zubného lekára. Určite nepôjde o kontrolu a prevenciu, akú ju poznáme my dospelí. Ide skôr o to, aby si dieťatko zvyklo na prostredie ordinácie a na cudzieho človeka, ktorý mu bude siahať do úst za pomoci niektorých nástrojov. Pravidelné kontroly zubného lekára už od útleho veku pomôžu zamedziť vzniku traumatických zážitkov.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.