Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spánok dojčiat: 9 až 12 mesiacov

reklama:
Spánok dojčiat: 9 až 12 mesiacov
Spánok dojčiat: 9 až 12 mesiacov Foto: www.gettyimages.com

Deti v tomto veku spia denne zhruba 14 hodín, z toho nočný spánok predstavuje až 11 hodín. Spánok cez deň je obvykle rozdelený do dvoch kratších prespatí.

Niektoré deti sú spokojné aj s menším množstvom spánku, u iných však kratšia doba spánku signalizuje nedostatok spánku s možnými negatívnymi dôsledkami pre správanie a vývoj dieťaťa .

Na konci prvého roku dochádza u dieťaťa k rýchlemu vývoju jeho psychomotorických zručností. Dieťa sa už spravidla bez problémov premiestňuje po miestnosti vlastnými silami, rozhoduje o tom, s čím a aj s kým sa bude hrať. Okolie začína u dieťaťa pozorovať niektoré jeho povahové rysy a temperament. Dieťa sa stále učí a spoznáva nové veci a vzrušenie z objavov mu často bráni v zaspaní. Problémy so spánkom môžu byť v tomto veku spôsobené aj separačnou úzkosťou. Dieťa sa cíti opustené a hlasno privoláva tých, s ktorými sa cítia v bezpečí.

Tu je niekoľko rád, ako pomôcť dieťaťu vytvoriť si zrelší režim spánku:

Dodržujte uspávacie rituály.

Rituály sú pre dieťa veľmi dôležité, pomáhajú dieťaťu sa upokojiť a pripraviť sa na spánok. V tomto veku sa už deti rituálov zúčastňujú a vyjadrujú svoje potešenie z nich. Rituály môžu zahŕňať kúpanie, prezliekanie do pyžamka, posledné večerné dojčenie, čítanie rozprávok alebo básničiek, spievanie pesničiek, rozlúčku s hračkami, bozk na dobrú noc a mnoho ďalších vecí podľa osobných zvyklostí. Dôležité je vykonávať rituály každý deň zhruba v rovnakom čase a v rovnakom poradí.
Naplánujte si denný režim.

Pokiaľ budete dieťa ukladať k dennému aj nočnému spánku každý deň zhruba v rovnakom čase, prospeje to vám aj dieťaťu. Denný režim neznamená plánovanie dňa na minúty, skôr máme na mysli približné rozloženie činností počas dňa. Počas dňa je potrebné sledovať u dieťaťa známky únavy a ukladať ho na spánok vo vhodnom čase.
Umožnite dieťaťu zaspávať samostatne.

Pokiaľ si dieťa v mladšom veku vytvorí asociáciu medzi nejakou činnosťou (hojdanie, kŕmenie) a spánkom, je pravdepodobné, že potom bude túto činnosť dlhodobo vyžadovať pri každom zaspávaní, čo môže byť aj v tomto veku ešte niekoľkokrát za noc. V tomto veku najčastejšie pretrváva asociácia medzi dojčením a zaspaním. Dojčatá staršie ako 6 mesiacov už nočné kŕmenie nepotrebujú a záleží potom na mamičke, či sa rozhodne dieťa nočnému dojčeniu odnaučiť. Odnaučovanie sa nezaobíde bez plaču, odmenou však bude zdravší spánok dieťaťa a oddýchnutá mamička.

Zdroje:
http://babycentre.co.uk/baby/sleep/habitsbyage9to12months/
http://www.webmd.com/parenting/guide/how-much-sleep-do-children-need
http://raisingchildren.net.au/articles/baby_sleep_(two_to_12_months).html

www.maminkam.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.