Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Skladovanie materského mlieka

reklama:
Skladovanie materského mlieka
Skladovanie materského mlieka Foto: www.gettyimages.com

Návod, ako bezpečne uchovávať materské mlieko.

V čom skladovať materské mlieko

Nádobky na skladovanie materského mlieka môžu byť zo skla alebo z plastu. Sklo je vždy bezpečné, avšak nie každý plast je určený na skladovanie potravín, z niektorých sa môžu pri mrazení alebo ohrievaní uvoľňovať látky nevhodné pre dojčatá. Odporúčame preto uchovávať mlieko iba v plastových nádobkách, príp. vreckách na to špeciálne určených (vo svojom sortimente ich majú výrobcovia odsávačiek materského mlieka). Nádobky by mali byť uzatvárateľné, aby mlieko neprijímalo ostatné pachy z chladničky alebo mrazničky.

Ako dlho môžem skladovať materské mlieko

Názory na to, ako dlho bezpečne skladovať materské mlieko, sa rôznia, uvádzame preto skôr intervaly ako presné hodnoty:

pri izbovej teplote – do budúceho kŕmenia dieťaťa, teda zhruba 3 hodiny,
v chladničke – 24 až 48 hodín. Pokiaľ zbierate mlieko postupne a chcete ich potom zliať do jednej nádoby a zamraziť (takto spájajte len mlieko rovnakej teploty, teda ochladené), urobte to do 24 hodín,
v mrazničke – 1 až 3 mesiace.

Nádobky s mliekom ukladané do mrazničky si označte dátumom, aby ste mohli najskôr spotrebovať najstaršie mlieko. Mlieko uložené dlhšie ako 3 mesiace radšej vylejte.

Ako ohrievať materské mlieko

Materské mlieko by sa malo pred podaním dieťaťu ohriať na telesnú teplotu, teda zhruba 37 °C. Mlieko ohrievajte v nádobe s teplou vodou. Zmrazené mlieko môžete najskôr nechať rozmraziť v chladničke (do 24 hodín). Voda, v ktorej sa mlieko ohrieva, by nemala byť vriaca, pretože prílišným ohrevom by došlo k znehodnoteniu niektorých cenných látok v mlieku. Mlieko neohrievajte ani v mikrovlnnej rúre, pretože tá ohrieva nerovnomerne, časť obsahu je zohriata až k bodu varu, časť zostáva studená. Raz ohriate, nespotrebované mlieko už znova dieťaťu nepodávajte, ale vylejte ich.

Zdroj:
Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009
, www.maminkam.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.