Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rakovina prsníka je nočnou morou každej ženy. Ako postupovať, keď si nahmatáte hrčku?

reklama:
Ako postupovať, keď si nahmatáte hrčku?
Rakovina prsníka je nočnou morou každej ženy. Ako postupovať, keď si nahmatáte hrčku? Foto: www.freepik.com

Na rakovinu prsníka ročne ochorie čoraz viac žien. Prečo tomu tak je, aké sú metódy liečby a prevencie? To prezradila lekárka a zakladateľka siete Mamma Center, Miroslava Skovajsová.

Rakovina prsníka je závažné ochorenie, ktoré postihuje tkanivo prsníka a je jedným z najčastejších typov rakoviny u žien. Tento druh rakoviny sa vyvíja, keď sa bunky v prsníku začnú nekontrolovane množiť a tvoriť nádor. Rakovina prsníka môže postihnúť ako ženy, tak mužov, aj keď je u mužov oveľa vzácnejšia.

Možné príznaky rakoviny prsníka

Medzi najbežnejšie príznaky rakoviny prsníka patrí hmatný hrbolček alebo stlstenie v prsníku alebo v podpazuší, zmena veľkosti, tvaru alebo vzhľadu prsníka, výtok z bradavky, ktorý môže byť krvavý, zmeny na koži prsníka, ako sú jamky, začervenanie alebo šupinatenie av neposlednom rade tiež inverzie, teda vtiahnutie bradavky. Samozrejme je dôležité si uvedomiť, že tieto príznaky nemusia vždy znamenať rakovinu. Pokiaľ sa ale objaví, je dôležité čo najskôr navštíviť lekára

Prevencia hrá obrovskú úlohu

Prevencia rakoviny prsníka je obrovsky dôležitým faktorom, ktorý by sme rozhodne nemali podceňovať. „Je potrebné vysvetliť, že zomiera stále rovnaký počet žien, hoci číslo žien, ktoré novo ochorejú, dramaticky stúpa. Roztvorili sa teda nožnice medzi úmrtnosťou a výskytom rakoviny pŕs, čo je dôležitý doklad toho, že prevencia, to znamená skoré nájdenie nádorov v prsníku u žien, ktoré ešte najlepšie netušia, že tam ten nádor majú, je tou najliečebnejšou metódou,“ hovorí lekárka Miroslava Skovajsová v rozhovore pre web Lifee.cz. Prevenciu rakoviny prsníka možno rozdeliť na niekoľko hlavných oblastí:

Pravidelný skríning

Mamografia je najúčinnejším nástrojom na včasnú detekciu rakoviny prsníka. Odporúča sa, aby ženy vo veku 50-69 rokov podstúpili mamografiu každé dva roky. Ženy s vyšším rizikom by samozrejme mali na kontroly chodiť častejšie.

Samovyšetrenie prsníka

Pravidelné samovyšetrenie prsníka môže pomôcť ženám všimnúť si zmeny, ktoré by mohli naznačovať problém. Aj keď samovyšetrenie nenahrádza mamografiu, je užitočným doplnkom.

Genetické poradenstvo a testovanie

Ženy s vysokým rizikom ochorenia, napríklad kvôli rodinnej anamnéze, by rozhodne mali zvážiť genetické testovanie a poradenstvo. V niektorých prípadoch môžu byť odporúčané preventívne opatrenia, ako je preventívna mastektómia alebo chemoprevencia.

Rizikové faktory alebo kedy na prevenciu naozaj dbať

‚„Rizikový faktor je predovšetkým vek. Čím je žena staršia, tým je väčšia pravdepodobnosť, že rakovinou prsníka ochorie. Takže každá žena od 45 rokov, tak je aj nastavený skríningový program. Máme jednu z najnižších hraníc, dokonca sme jednu dobu ako Česká republika boli jedinou krajinou, kde ženy mali prístup na skríning od 45 rokov. Raz za dva roky preventívna mamografia až do konca života,“ hovorí lekárka a upozorňuje na to, že vek rozhodne nie je jediným faktorom, „A potom pod tento vek, teda pod 45 rokov, by mali chodiť ženy, kde sa rakovina prsníka alebo rakovina všeobecne vyskytuje v rodine častejšie. Alebo tie, ktoré cítia, že majú veľmi stresový život. Ženy môžu chodiť v akomkoľvek veku.

Dobrou správou je, že na mamografické vyšetrenia chodí stále viac žien a prevenciu neberie na ľahkú váhu. Pokiaľ sa navyše karcinóm zachytí v ranom štádiu, je veľká šanca na uzdravenie. Lekári majú navyše na liečbu stále modernejšie postupy a lieky. Vpred ide aj ich výskum, ktorým sa zaoberá Národný ústav pre výskum rakoviny, ktorý podľa jeho hlavného riešiteľa profesora Šeda predstavuje prepojenie špičkového výskumu a vzdelávania v onkológii. Pomoc v pokročilom štádiu choroby, kedy sa objavujú metastázy, ponúka pacientom aj moderná precízna medicína, ktorú poskytujú lekári v Centre precíznej medicíny v Brne.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 23. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.