Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Psychika ovplyvňuje plodnosť menej, než si ľudia myslia

reklama:
Psychika ovplyvňuje plodnosť menej, než si ľudia myslia
Psychika ovplyvňuje plodnosť menej, než si ľudia myslia Foto: www.freepik.com

Začiatok všetkého je v našich mysliach. Aj keď to platí v mnohých prípadoch, nie je to vždy také jednoduché. Odborníci tvrdia, že psychika zohráva pri neplodnosti iba malú úlohu. Skutočným problémom môže byť niečo iné.

„Nemyslieť na to, nestresovať sa, byť v pokoji.“ To sú najčastejšie frázy žien, ktoré sa snažia otehotnieť, a nie a nie sa im zadariť. Bohužiaľ nás práve tieto slová môžu nakoniec zdeptať ešte viac. Navyše podľa odborníkov so ženskou plodnosťou zas tak nesúvisí.

Ako to teda je?

Podľa odborníkov na reprodukciu je pravda niekde medzi. Psychika určite s plodnosťou istú súvislosť má, ale nie tak veľa, ako sa jej prisudzuje. „Psychika ovplyvňuje plodnosť oveľa menej, než si ľudia myslia. Pacientky, ktoré liečbu neplodnosti nesú po psychickej stránke ťažko a stresujú sa, nám tehotné rovnako ako ženy, ktoré sú takpovediac v pohode,“ hovorí špecialistka na liečbu neplodnosti MUDr. Jana Daňková Kučerová z ostravskej kliniky Reprofit, ktorá psychológiu párov dlhodobo skúma.

Psychická nepohoda

Psychická nepohoda, ktorá liečbu neplodnosti často sprevádza, neplodnosť ako takú výrazne neovplyvňuje. Oveľa viac škodí samotný psychický stav, ktorý je často zaťažený práve tým, že si pacientka neustále opakuje, že by mala byť v pokoji a nepociťovať stres, ale nejde to. „Psychickú záťaž, ktorú žena pri neúspešnej snahe o počatie dieťaťa prežíva, možno prirovnať k úmrtiu v rodine,“ vysvetľuje MUDr. Daňková Kučerová.

Čím viac sa potom pacientka sústredí na to, že by sa nemala stresovať, tým viac nakoniec v strese je.

Čo ďalšie neprospieva?

Ženám rozhodne neprospieva ani tlak okolia. Ten sa väčšinou týka akejsi dogmy, kedy je nutné rodinu založiť a prečo s tým neotáľať. „S neplodnosťou sa stretáva približne 20 % párov, väčšina teda otehotnie prirodzene. Ženy preto neustále narážajú na tehotné kamarátky a známe, ktoré si potomka nemuseli ‚vybojovať‘, a to ich konfrontuje s ich situáciou a je pre nich frustrujúce,“ hovorí MUDr. Štefan Machač, Ph.D., z IVF Clinic.

Niektoré páry potom práve kvôli tomuto tlaku liečbu neplodnosti dokonca vzdávajú. „V praxi sa stretávame so situáciami, keď partnerov jeden neúspešný čiastkový krok v liečbe natoľko citovo zasiahne, že už nie sú ochotní proces opakovať. Znovu prídu až o niekoľko rokov, kedy už musíme riešiť horší spermiogram u muža a nízku kvalitu vajíčok u žien,“ opisuje MUDr. Daňková Kučerová.

Čo pomáha?

Aby išlo otehotnenie lepšie, je dobré svoje obavy zveriť do rúk odborníkov. Psychológovia a psychoterapeuti s vami rozoberú nielen váš stav a momentálne psychické rozpoloženie, ale dodajú vám aj potrebnú dávku nádeje, že nič nie je nemožné.

Mobilizovať svoje vnútorné zdroje a získať všetky potrebné informácie je to, čo každý, kto podobný problém rieši, potrebuje najviac. Dôležité je si uvedomiť, že vaša neplodnosť nie je len „zlý“ osud, ale že všetko sa dá zvrátiť. Zvlášť v prípade, že budete mať po ruke tých správnych odborníkov.

Ideálny reprodukčný vek ženy udávajú špecialisti okolo 25. roku veku, potom začína postupne klesať. Šanca, že sa napríklad 40-ročnej žene podarí otehotnieť pomocou vlastných vajíčok, je iba 10 %. Svetová zdravotnícka organizácia definuje neplodnosť ako stav, keď po roku nechráneného pohlavného styku, ktorý prebieha aspoň dvakrát týždenne, nedôjde k otehotneniu.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.