Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prvá pomoc pri poštípaní hmyzom: Čo použiť z kuchyne a záhrady

reklama:
Prvá pomoc pri poštípaní hmyzom: Čo použiť z kuchyne a záhrady
Prvá pomoc pri poštípaní hmyzom: Čo použiť z kuchyne a záhrady Foto: www.freepik.com

Leto prináša so sebou okrem radostí aj nepríjemnosti, ako je zvýšené riziko poštípania hmyzom. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam, mali by ste vedieť, ako rýchlo a účinne ošetriť miesta poštípané hmyzom. Poradíme vám, ako využiť bežne dostupné prostriedky z lekárne, ale aj suroviny z vašej kuchyne a záhrady.

Leto je obdobím, kedy sa zvyšuje riziko poštípania hmyzom, čo môže byť veľmi nepríjemné. Ak vás hmyz poštípe, na mieste rýchlo vznikne opuch a nepríjemné začervenanie. U citlivejších ľudí môže dôjsť aj k silnej alergickej reakcii. Preto je dobré vedieť, ako situáciu čo najlepšie zvládnuť.

Voda a mydlo

Či už vás bodne včela, osa, komár alebo ovád, vždy je dobré miesto poštípania omyť vodou a mydlom. Následne priložte studený obklad a ošetrite miesto pomocou prípravkov po bodnutí hmyzom. Pri silnejšej reakcii môžete použiť aj voľne dostupné antihistaminiká vo forme tabliet a kvapiek. Pred ich použitím si vždy pozorne prečítajte príbalový leták, upozorňuje doktorka farmácie Ivana Lánová.

Keď lieky nie sú po ruke

Na hmyzie bodnutie fungujú rôzne prípravky, ako chladivé gély, kvapky alebo tablety. Ak ich nemáte práve pri sebe, nevadí. Môžete použiť aj suroviny z vašej kuchyne alebo záhrady.

Cibuľa a cesnak

Zápal dokáže zmierniť obyčajná cibuľa. Stačí ju rozkrojiť a ranku ňou potierať. Podobne funguje aj cesnak. Obe obsahujú enzýmy, ktoré dokážu rozkladať prostaglandíny, ktoré telo vylučuje ako reakciu na bolesť. Z cibule si môžete pripraviť aj obklad, ktorý necháte na postihnutom mieste aspoň 15 minút.

Voda alebo ľad

Ako už bolo spomenuté vyššie, pomáha miesto poštípania čo najrýchlejšie ochladiť pod tečúcou vodou. Tým znížite opuch a zabránite usadeniu baktérií v rane. Veľký opuch sa zmierni po ľadovom obklade.

Tea tree olej

Mať doma tea tree olej sa vyplatí. Pomôže vám nielen pri akné, oparoch alebo lupinách, ale aj pri hmyzích bodnutiach. Má protizápalové účinky.

Aloe vera

Aloe vera je tiež šikovným pomocníkom. Obsahuje viac ako 200 významných zložiek – vitamíny, minerály, enzýmy, aminokyseliny, cukry, saponíny, lignin a ďalšie. Gél z aloe vera rýchlo hojí menšie poranenia, ako sú popáleniny, odreniny alebo práve poštípania hmyzom. Obsahuje lignin, ktorý umožňuje prenikať ostatným zložkám hlboko do pokožky. Je prirodzeným chladivým, hydratačným a protizápalovým prostriedkom.

Ocot

Ocot je osvedčeným prostriedkom, ktorý zmierňuje následky po hmyzom bodnutí. Namočte do neho vreckovku, priložte na miesto a nechajte pôsobiť aspoň 30 minút.

Skorocel, nechtík a ďalšie

Bolesť a opuchy spôsobené hmyzím bodnutím vie potlačiť aj nechtík lekársky. Čerstvú rastlinu opláchnite, pokrčte, aby pustila šťavu, a potrite postihnuté miesto. Podobne fungujú aj čerstvé listy všetkých druhov skorocelu – buď nimi potrite štípanec, alebo si z listov pripravte obklad. Použiť môžete aj ďalšie rastliny, napríklad harmanček, mak alebo ľubovník bodkovaný.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 1. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.