Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Príznaky v tehotenstve

reklama:
Príznaky v tehotenstve

Ach tá únava

Jedným z príznakov tehotenstva, ktorý sa objavuje v prvom trimestri, je únava. Niekedy doslovne neprekonateľná, rovnako ako aj túžba spať. Telo gravidnej ženy spotrebuje na rast embrya veľké množstvo energie, ktorá potom tehotnej mamičke chýba. Únavu môže tiež spôsobovať nedostatok vitamínov. Dá sa povedať, že najlepším riešením je spánok a užívanie vitamínov.

Vynechávanie menštruácie

K vynechávaniu menštruácie dochádza v dôsledku hormonálnych zmien, ktoré ženu sprevádzajú. To, že sa menštruácia nedostaví, nemusí vždy znamenať, že ide o tehotenstvo. Je potrebné si uvedomiť, či absencii menštruačného krvácania nepredchádzalo ochorenie, či žena neprechádzala fyzickými alebo psychickými problémami. Dôvodom môže byť aj nadmerný stres. U niektorých žien sa tiež môže stať, že žena krváca aj keď je tehotná. Najlepšie však je, kúpiť si pri akejkoľvek zmene cyklu tehotenský test alebo vyhľadať lekára.

Bolesť hlavy

V tehotenstve sa môže stať, že budúca mamička častejšie bojuje s bolesťami hlavy. Citlivosť na niektoré zvuky a podnety z okolia tak môže byť vyššia. Pokiaľ sa však hormonálna hladina ustáli, bolesti sa prestanú objavovať. Odporúčajú sa prechádzky na čerstvom vzduchu, dostatočný prísun tekutín, studený obklad tiež pomáha.

Bolesť bruška

Táto bolesť býva podobná ako pri menštruácii alebo pred ňou. Ak ste si nie istá príčinou bolesti, je dobré navštíviť lekára. Môže sa totiž jednať o mimomaternicové tehotenstvo alebo samovoľný potrat. Na konci tehotenstva trápi množstvo žien tvrdnutie brucha, čo spôsobuje napínanie maternicových väzov.

Nevoľnosť, mdloby, zvracanie

Na tieto príznaky sa sťažuje viac ako polovica žien. Nevoľnosť väčšinou trápi budúce mamičky medzi druhým a dvanástym týždňom tehotenstva. Ich pôvod nie je celkom jasný, ale s najväčšou pravdepodobnosťou za to môžu opäť hormóny. Tie spôsobujú zníženie pohyblivosti steny žalúdka, čriev a zníženie tvorby žalúdočných štiav. Odporúča sa väčšinou diéta. Prijímať potravu častejšie a po menších porciách, piť studené nápoje a vhodné je aj užívať vitamín B6. Pri dlhodobejších problémoch a zvracaniach s úbytkom váhy, Vám predpíše lekár vhodné lieky.

Viditeľné zmeny na prsníkoch

Už niekoľko dní po ovulácii pozorujú ženy zmeny na prsiach. Je možné, že budete pociťovať zvýšenú citlivosť bradaviek alebo napätie. S postupom tehotenstva sa potom bradavky zväčšujú a tmavnú.

Budem náladová a precitlivelá?

Môže sa prejaviť aj zvýšená citlivosť na rôzne dojímavé okamžiky, pocit iného vnímania okolia, neustály výkyv nálad. Hormóny sa proste zbláznili a dôsledkom toho je náladovosť. Nie je preto výnimkou, že sa žena cíti v pohode, smeje sa a ďalšiu minútu by najradšej len plakala. Môže cítiť zlosť, beznádej a ďalšie negatívne emócie, všetko bez akejkoľvek viditeľnej príčiny. Takéto zmeny nálady sú najčastejšie v prvom a treťom trimestri.

Ako je to s močením?

Postupne zväčšujúca sa maternica tlačí na močový mechúr a zapríčiní tak častejšie močenie, ktoré trápi ženu ako v prvých mesiacoch, tak aj posledných mesiacoch, ale všetko je samozrejme individuálne. Niektoré ženy takúto zvýšenú frekvenciu nepocítia, iné to však trápi počas celého tehotenstva.

Kŕčové žily

Nohy v tehotenstve sú namáhané podstatne viac a teda tento problém je u budúcej mamičky podstatne častejší. Väčšinou to začína bolesťami nôh, nočnými kŕčmi v končatinách, pocitom ťažkých nôh. Po pôrode tieto ťažkosti ustúpia, no odporúčame sa vyvarovať dlhému státiu, sedeniu a je dobré aby ste nenosili tesné a priliehavé oblečenie. Ak máte možnosť, vyložte si nohy.

Zmeny vlasov a nechtov

Zmena kvality vlasov a nechtov je tiež veľmi častá pre budúce mamičky. Niekedy sú vlasy mastnejšie alebo zmenili svoju štruktúru a farbu. Dokonca sa môže zvýšiť ochlpenie na tvári, brušku či okolo bradaviek. Z nechtami je to podobné.

Pálenie záhy

Maternica počas tehotenstva pri raste spôsobuje aj potláčanie žalúdka. Kyselina soľná, ktorá sa v ňom uvoľňuje a napomáha štiepeniu potravy spôsobuje výrazné prekyslenie žalúdočných štiav. Pri tomto pocite využite niektorý z liekov, ktoré znižujú kyslosť žalúdočných štiav. Rovnako pomáha aj jedlá sóda. Čo je hlavné, žiadna z týchto možností neohrozuje plod. Dobré je však poradiť sa so svojim lekárom.

Pigmentácia pokožky

U niektorých žien sa objavuje hnedo alebo žlto zafarbená tvár. Veľmi častá je tiež tmavá línia medzi podbruškom a pupkom. Ide o následok zvýšenej hladiny hormónov, vďaka ktorým produkuje telo zvýšené množstvo pigmentu. U tehotných žien sa objavuje aj zvýšené množstvo kožného mazu.

Hemoroidy

Dôvodom býva zápcha. Vplyvom hormónu Progesterón sa znižuje napätie a pohyblivosť hrubého čreva. Zvýšené vstrebávanie vody potom býva príčinou hustnutia obsahu čriev. Hemoroidy sú vlastne kŕčové žily v oblasti konečníka a v priebehu tehotenstva ide o obvyklý jav. Hemoroidy sú bolestivé, môžu krvácať a svrbieť. Odporúča sa konzumovať jedlá bohaté na vlákninu, veľa piť a mať dostatočný pohyb.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 30. mája 2013

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.