Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prežiť manželstvo ‚kvôli deťom‘: Odborníci varujú pred negatívnymi dôsledkami

reklama:
Prežiť manželstvo 'kvôli deťom': Odborníci varujú pred negatívnymi dôsledkami
Prežiť manželstvo 'kvôli deťom': Odborníci varujú pred negatívnymi dôsledkami Foto: depositphotos.com

Rozvodov na Slovensku mierne ubudlo, no stále ich je približne 20 000 ročne. Odborníci varujú, že zostávať v nefunkčnom manželstve „len kvôli deťom“ môže mať pre nich negatívny dopad. Ako teda nájsť správnu cestu medzi bolesťou rozvodu a bojom o šťastnú rodinu?

V posledných pätnástich rokoch došlo k mierneho poklesu počtu rozvodov na Slovensku. Avšak, približne 20 000 manželstiev sa každoročne rozpadne a najviac to odnesú často tí najzraniteľnejší – deti. Niekedy sa teda pýtame, či nie je lepšie v manželstve vydržať.

„Zostali sme spolu len kvôli deťom,“ je veta, ktorou často charakterizujú svoj vzťah tí, ktorí sa rozhodli vydržať v nefunkčnom manželstve. Avšak, z dobrých úmyslov nemusí vždy vzniknúť niečo pozitívne. Odborníci tvrdia, že manželstvo za každú cenu môže deťom skôr uškodiť. Deti si všímajú, keď doma panuje napätie.

Je dôležité zamyslieť sa nad tým, čo skutočne znamená byť dobrým rodičom a partnerom. Existuje ideálny vek dieťaťa, kedy je rozvod menej bolestivý? Môže byť detstvo v rozvrátenej rodine predzvesťou osobných vzťahových neúspechov? Hostkou diskusie bola doktorka a psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová, ktorá približuje, ako dôležitá je úprimnosť a otevrenosť vo vzťahoch.

„Ak partneri zostávajú spolu napriek tomu, že si nesedia, deti to cítia. Nie slová, ale neverbálna komunikácia a vyjadrenie emocionálneho stavu sú kľúčové,“ objasňuje Cajthamlová.

Deti vo vzťahu, kde chýba láska a vládne ľahostajnosť, sa môžu stať manipulatívnymi. Hľadajú si spojencov medzi rodičmi, čo môže narušiť ich charakterový vývoj. „Žiť v nepravde je pre deti zlým príkladom,“ varuje Cajthamlová. Ako dospievajú, snažia sa často vyhýbať domovu a hľadajú útočisko inde.

Tiež diskutuje, prečo smerujeme k rozvodu. Mimo vážne problémy ako alkoholizmus či krízu stredného veku, často vedie k rozpadu manželstva nekompatibilita partnerov. Spoločenský tlak a očakávania, rovnako ako vnútorné presvedčenie o „správnom“ čase na rodičovstvo, hrajú svoju úlohu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.