Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prekvapivé zdroje kofeínu v bežnej strave a ich vplyv na zdravie

reklama:
Prekvapivé zdroje kofeínu v bežnej strave a ich vplyv na zdravie
Prekvapivé zdroje kofeínu v bežnej strave a ich vplyv na zdravie Foto: www.freepik.com

Kofeín je všadeprítomný a má svoje klady aj zápory. Aj keď pomáha zlepšiť fyzické výkony a povzbudiť naše telo, môže tiež spôsobiť zdravotní problémy, ak jeho konzumácia prekročí odporúčané limity. Pozrite sa, kde všade sa kofeín skrýva a na čo by ste si mali dať pozor.

Kofeín, pravdepodobne najrozšírenejší stimulant sveta, dokáže povzbudiť nervový systém a srdcovú činnosť. V prípade, že jeho príjem presiahne denný limit stanovený na 400 miligramov, môže byť príčinou zdravotníckych komplikácií. Ako sa prejavuje nadmerný príjem kofeínu? Nervozita, bolesti brucha, búšenie srdca či bolesti hlavy sú iba niektoré zo symptómov.

Kofeín nie je len v káve, ale aj v niektorých na prvý pohľad nevinných potravinách a nápojoch. Zvýšiť denní príjem môžu nečakane napríklad cereálie s obsahom 1 miligramu kofeínu na 3/4 šálky. Čokoláda, hoci je známa svojimi upokojujúcimi účinkami, obsahuje v jednej tyčinke až 70 miligramov kofeínu. Nezanedbateľné množstvo nájdeme aj v čokoládových sušienkach a práškoch.

Často zabúdaným zdrojom je tzv. káva bez kofeínu, ktorá v skutočnosti obsahuje kofeín v zníženej, ale stále významnej koncentrácii. Kofeínový obsah je tiež vysoký v rôznych druhoch ľadových čajov, ktoré okrem toho obsahujú aj vysoké množstvo cukru.

Zelený čaj matcha a ďalšie čaje ako maté sú príkladmi nápojov, ktoré udržia kofeínovú hladinu vo vašom tele dlhšie kvôli tanínom, ktoré spomalujú jeho absorpciu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.