Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prekvapivé fakty o mužskom tele, ktoré musíte vedieť

reklama:
polonahý muž
Prekvapivé fakty o mužskom tele, ktoré musíte vedieť Foto: www.freepik.com

Mnohé ženy si myslia, že o mužskom tele vedia všetko, no realita môže byť prekvapivá. Mužské telo totiž skrýva niekoľko tajomstiev, ktoré väčšina žien ani netuší. Objavte prekvapivé fakty o mužskom tele, ktoré vás zaručene šokujú.

1. Pomalejšie starnutie

Je to smutná správa pre ženy, ale pravdou je, že mužská pokožka starne pomalšie. Môže za to kolagén, ktorého majú muži viac a ubúda im pomalšie. Avšak, keďže muži sa o svoju pleť nestarajú tak intenzívne ako ženy, často túto výhodu strácajú.

2. Môžu dojčiť

Áno, aj muži môžu teoreticky dojčiť, pretože majú mliečne žľazy podobné ženám. Hoci sú zakrpatené, tvorba mlieka sa dá hormonálne vyvolať. Produkcia mlieka u mužov bola pozorovaná napríklad počas vojnových zajatí v druhej svetovej vojne.

3. Plešivosť od matky?

Dlho sa verilo, že plešivosť je dedičná po matke cez chromozóm X. Novšie štúdie však ukázali, že aj otcovia hrajú dôležitú úlohu. Ak je otec plešatý, pravdepodobnosť plešatenia u potomkov sa zvyšuje o 60 %. Vplyv má aj hormonálna aktivita, stres a životný štýl.

4. Muži majú svoje „dni“

Mnohé ženy potvrdzujú, že ich partneri majú obdobia zvýšenej citlivosti a podráždenosti, podobne ako PMS u žien. Vedci zistili, že až 26 % mužov prežíva niečo ako mužský predmenštruačný syndróm, so symptómami ako zmeny nálad a žalúdočné kŕče.

5. Všetci muži boli ženami

Všetky ľudské embryá začínajú ako ženské. Pohlavie dieťaťa sa určí pri oplodnení, no do šiesteho týždňa tehotenstva sa všetky embryá vyvíjajú rovnako. Až potom sa aktivuje chromozóm Y, ktorý spustí vývoj mužských znakov.

6. Silnejšia pokožka

Testosterón spôsobuje, že mužská pokožka je o 25 % silnejšia ako ženská. Počas života sa však stenčuje, zatiaľ čo ženská pokožka si svoju hrúbku udržiava až do menopauzy.

7. Záhada Adamovho jablka

Podľa Biblie je mužský ohryzok spôsobený kúskom jablka, ktoré uviazlo v Adamovom krku. Vedci však tvrdia, že je to dôsledok väčších hlasiviek u mužov, ktoré sa zväčšujú počas puberty, čo vedie k hlbšiemu hlasu.

8. Muži a farby

Mnohé ženy sa sťažujú, že muži nevidia rozdiel medzi lososovou a marhuľovou farbou. Tento jav má korene v praveku, keď ženy museli rozlišovať zrelosť ovocia a kvalitu potravy. Muži naopak nerozoznávajú jemné farebné rozdiely.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 29. mája 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.