Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo sa mení farba moču a aké zdravotné problémy to môže signalizovať?

reklama:
Prečo sa mení farba moču a aké zdravotné problémy to môže signalizovať?
Prečo sa mení farba moču a aké zdravotné problémy to môže signalizovať? Foto: www.freepik.com

Farba moču môže o našom zdraví povedať viac, než si myslíme. Zatiaľ čo normálna žltá farba je bežná, zmena odtieňa môže naznačovať rôzne zdravotné problémy. Prečítajte si, aké farby moču by vás mali varovať a čo môžu znamenať.

Farba moču: Čo všetko sa dá z nej vyčítať?

Farba moču môže variovať od svetložltej po tmavožltú, čo závisí od množstva vypitých tekutín a stravy. Avšak, niekedy zmena farby môže indikovať zdravotný problém.

Normálne odtiene a čo ich spôsobuje

Normálna farba moču je zvyčajne žltá, pričom môže mierne kolísať v závislosti od toho, čo jeme alebo pijeme. Napríklad, oranžová farba moču môže byť spôsobená konzumáciou veľkého množstva karoténu alebo syntetických farbív, či užívaním liekov na riedenie krvi. Rovnako tak môže byť moč zafarbený do ružova či červena po konzumácii červenej repy, alebo do hneda po rebarbore a fazuliach.

Zdravotné dôvody na zmenu farby moču

Moč môže zmeniť farbu aj z patologických dôvodov. Napríklad, jasne oranžová alebo hnedá farba moču môže signalizovať problémy s pečeňou. Krv v moči môže súvisieť s ochoreniami obličiek. Aj keď takáto zmena môže byť znepokojivá, nie vždy znamená vážny problém.

Je svetlá farba moču vždy lepšia?

Nie vždy. Svetlo žltá farba je znakom toho, že pijeme dostatočne. Ak je moč tmavší, mali by sme zvýšiť príjem tekutín. Naopak, príliš svetlá farba môže naznačovať, že pijeme príliš veľa, čo môže viesť k strate cenných minerálov a preťaženiu obličiek.

Dôležitosť správneho pitného režimu

Podľa psychologičky a nutričnej poradkyne Zuzany Douchovej, nesprávny pitný režim môže viesť k rôznym zdravotným problémom, únave a zhoršeniu psychického stavu. „Riešenie je jednoduché – stačí piť viac a kvalitne. Najlepšou tekutinou je voda alebo minerálky, pričom dospelý človek by mal vypiť dva až tri litre denne,“ hovorí Douchová.

Krv v moči: Zápal alebo rakovina?

Krv v moči často sprevádza pálenie a rezanie pri močení, čo môže byť znakom zápalu močových ciest. Avšak, môže to tiež naznačovať vážnejšiu diagnózu, ako je rakovina močového mechúra. Typické príznaky zahŕňajú krv v moči, zmenu farby moču a problémy pri močení. Urológ Michael Janský upozorňuje, že zatiaľ čo zápaly močového mechúra postihujú hlavne ženy, muži nad 65 rokov sú najviac ohrození rakovinou močového mechúra.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 23. mája 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.