Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo je matcha čaj najlepším prírodným elixírom pre vaše zdravie?

reklama:
Prečo je matcha čaj najlepším prírodným elixírom pre vaše zdravie?
Prečo je matcha čaj najlepším prírodným elixírom pre vaše zdravie? Foto: www.freepik.com

Matcha, tradičný japonský zelený čaj, má viac než 800-ročnú históriu. Tento jemne mletý prášok osviežuje myseľ, zlepšuje pamäť, posilňuje imunitu a dodáva energiu. Hoci má špecifickú chuť, jeho zdravotné benefity stoja za to, aby ste ho vyskúšali v nápojoch, zmrzline alebo koláčoch.

Tajomstvo matchy: Neobyčajný zelený čaj

Matcha nie je obyčajný zelený čaj, ktorého lístky po vylúhovaní skončia v odpade. Každý šálok matchy, bohatej na antioxidanty a aminokyseliny, sa pripravuje z prášku usušených a pomletých lístkov zeleného čaju. Jeho intenzívna chuť a smaragdová farba sú výsledkom špeciálneho pestovania, kde sú čajovníky pred zberom zatienené, čím produkujú viac chlorofylu. Chlorofyl má silné detoxikačné účinky, odstraňuje z tela ťažké kovy a toxíny.

Po troch týždňoch zatienenia sa najmladšie lístky ručne zbierajú, sušia a melú na jemný prášok v žulových mlynoch. Tento prášok je základom matchy, ktorú milovníci tohto čaju dobre poznajú.

Ako spoznať kvalitnú matchu

Najkvalitnejšiu matchu spoznáte podľa certifikácie a jednoduchého testu. Ak prášok vysypete na biely papier a prstom vytiahnete dlhú neprerušenú čiaru, máte v rukách kvalitný produkt. Jeden šálok matchy sa vyrovná desiatim šálkom bežného zeleného čaju, čím získate veľkú dávku energie na 3-6 hodín. Okrem toho je matcha bohatá na vitamíny A, C, E, železo, draslík, vápnik, bielkoviny a obsahuje až 30 % vlákniny.

Zdravotné prínosy matchy

Vyzdvihnúť všetky benefity matchy by zabralo veľa času, preto spomenieme len niektoré.

Zlepšenie pamäti a nálady

Matcha zlepšuje pamäť, koncentráciu a náladu vďaka aminokyseline L-theanín, ktorá stimuluje produkciu alfa vĺn v mozgu. L-theanín tiež pomáha navodiť pocit pohody a zlepšuje schopnosť učenia sa.

Pomoc pri chudnutí

Ak sa snažíte schudnúť, matcha je ideálnym pomocníkom. Má nízky obsah kalórií a dokáže zrýchliť metabolizmus, čo vedie k efektívnejšiemu spaľovaniu tukov.

Podpora plodnosti u mužov

Štúdie preukázali, že konzumácia matchy zvyšuje pohyblivosť a životaschopnosť spermií, čo môže podporiť plodnosť.

Kontrola krvného tlaku a cholesterolu

Matcha pomáha uvoľňovať cievy a zlepšovať prietok krvi, čím prispieva k znižovaniu krvného tlaku a zlepšovaniu hladiny cholesterolu. Antioxidanty v matchi tiež podporujú tvorbu kostnej hmoty, čím znižujú riziko osteoporózy.

Posilnenie imunity

Matcha podporuje imunitný systém vďaka vysokému obsahu katechínov a antioxidantov, ktoré slúžia aj ako prevencia kardiovaskulárnych chorôb a nádorových ochorení.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 11. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.