Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo by ste mali sledovať polmesiace na nechtoch? Zistite viac!

reklama:
Prečo by ste mali sledovať polmesiace na nechtoch? Zistite viac!
Prečo by ste mali sledovať polmesiace na nechtoch? Zistite viac! Foto: www.freepik.com

Biele polmesiace na nechtoch, známe ako lunuly, môžu odhaliť mnoho o vašom zdravotnom stave. Napriek tomu, že im často nevenujeme dostatočnú pozornosť, ich tvar, veľkosť a farba poskytujú cenné informácie. Zistite, čo všetko môžu vaše nechty prezradiť o vašom zdraví a aké signály by ste nemali ignorovať.

Tajomstvá zdravia ukryté v nechtoch: Čo prezrádzajú lunuly?

Biele polmesiace na nechtoch, nazývané lunuly, sú oblasti nechtov umiestnené tesne za nechtovým lôžkom. Možno ste im doteraz nevenovali dostatočnú pozornosť, avšak ich vzhľad môže poskytnúť cenné informácie o vašom zdraví. Aké ďalšie signály môže farba nechtov prezradiť?

Polmesiace na jednotlivých prstoch

  • Chýbajúci alebo malý polmesiac na ukazováku môže signalizovať problémy s trávením alebo pankreasom, prípadne chronické ORL problémy.
  • Chýbajúci alebo malý polmesiac na prostredníku naznačuje kardiovaskulárne ochorenia a je spojený aj s funkciou mozgu. Chýbajúca lunula môže byť príznakom vysokého krvného tlaku.
  • Necht na prstenníku je zodpovedný za trávenie a s ním spojené problémy. Malíček a chýbajúca alebo nevýrazná lunula súvisia s činnosťou obličiek, tenkého čreva a srdca.

Úplne chýbajúce polmesiace

Ak na svojich nechtoch alebo na nechtoch svojho dieťaťa nevidíte žiadne polmesiace, nepanikárte. U detí sa lunuly často objavia až neskôr. Sú ľudia, ktorým polmesiace chýbajú, a je to dané štruktúrou nechtu. Ak však lunuly náhle zmizli, môže to signalizovať poruchu obehovej sústavy, problémy so štítnou žľazou, nedostatok železa alebo vitamínu B12.

Zmena farby polmesiaca

  • Zdravá farba lunuly by mala byť o niekoľko odtieňov svetlejšia ako okolité nechty. Sivá lunula môže znamenať poruchy trávenia a problémy so vstrebávaním živín, ako aj chronickú únavu.
  • Fialkastý polmesiac poukazuje na zlý krvný obeh a nedostatok kyslíka v tkanivách, často signalizuje bolesti a závraty.
  • Ružové alebo načervenalé polmesiace sú znakom poruchy pľúc. Čierne lunuly sú výnimkou a sú smrteľne nebezpečné, pretože ukazujú na otravu ťažkými kovmi.

Keď je váš polmesiac príliš veľký

Ak je vaša lunula väčšia ako tretina nechtu, môže to znamenať problémy so srdcom, cievami a vysoký krvný tlak. Veľké lunuly často naznačujú aj vyšší stres v živote a majú ich zvyčajne podnikatelia a športovci.

Keď je váš polmesiac príliš malý

Malý polmesiac môže znamenať nízky krvný tlak a problémy s obehovou sústavou. Môže byť tiež indikátorom slabej imunity a nefunkčného metabolizmu, často spojeného s nedostatkom železa a vitamínu B12. Ak je lunula výrazne oddelená od zvyšku nechtu priečnymi pruhmi, môže to byť predzvesť diabetu.

Ideálny polmesiac

Ideálny necht zdravého človeka má svetlé a pravidelné lunuly, ktoré zaberajú jednu štvrtinu až maximálne tretinu nechtu. Takýto človek má dostatok energie a je plný života, bez závažných zdravotných problémov.

Ďalšie znaky na nechtoch

  • Biele škvrny na nechtoch môžu indikovať nesprávnu životosprávu, nedostatok zinku, vápnika a vitamínov skupiny B, alebo nadmerný príjem selénu. Môžu tiež signalizovať ukladanie kyseliny močovej v organizme ako dôsledok nadmerného príjmu bielkovín či plesňové ochorenia.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. júla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.