Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo by ste aj vy mali hrávať so svojimi deťmi pexeso?

zsd2.sita.sk obraezok k pr u laenku.jpg
Foto: Shutterstock

Kto by nepoznal pexeso? Ide o obľúbenú kartovú hru, ktorú určite každý z vás v detstve hrával. Princíp pexesa je dostatočne jednoduchý na to, aby ho pochopili aj menšie deti a zároveň pexeso slúži na učenie a stimuláciu rozvoja dieťaťa. Rozhodne by ste ho tak mali hrávať aj so svojimi ratolesťami. A nielen počas upršaných dní.

Tréning pamäte aj pozornosti

Čo je princípom pexesa? Áno, otáčať kartičky s obrázkami a v čo najväčšej miere si ich ukladať do pamäti, aby ste mohli úspešne nachádzať páry. V prvom rade je tak hranie pexesa dobrým tréningom krátkodobej vizuálnej pamäte, keďže pre úspech v tejto hre je nutné pamätať si pozíciu čo najväčšieho množstva rôznych obrázkov. A dôležitosť tohto tréningu je predsa nespochybniteľná, veď pamäť je jednou zo základných zložiek ľudského intelektu.

Hranie pexesa slúži aj ako tréning pozornosti. Trénovať pozornosť je taktiež dôležité, dokonca viac ako v minulosti, keďže v súčasnosti pribúdajú deti s rôznymi poruchami pozornosti z dôvodu, že sú často stimulované až priveľkým množstvom rôznych podnetov a nevedia sa sústrediť na to, čo je dôležité. Tréning pozornosti sa vášmu dieťaťu následne veľmi zíde, keď mu začnú školské povinnosti.

Upevňovanie vzťahov a dokonca aj rozvoj slovnej zásoby

Podobne ako akákoľvek hra pre viacerých hráčov aj pexeso je dobrý spôsob na upevňovanie vzťahu medzi vašimi deťmi a vami ako rodičmi. Veď pexeso si radi zahrajú aj dospelí, ktorí sa tak vrátia do svojich detských čias. A vaše deti určite ocenia, keď im budete venovať svoju pozornosť (aspoň pokiaľ neprídu do puberty).

Mimochodom, pri hraní pexesa s malými deťmi im môžete pomôcť aj s rozvojom slovnej zásoby. Jednoducho sa dieťaťa pri hre pýtajte, čo vidí na obrázkoch, ktoré spoločne otáčate. Keď mu naviac budete postupne pexesá obmieňať, bude mať nové a nové podnety a slová, ktoré sa naučí a ktoré budú rozširovať jeho slovnú zásobu.

Informačný servis

Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Informačný servisDátum 3. júla 2023
K téme , ,

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.