Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozor na kliešte v parkoch a záhradách! Zistite, ako sa ochrániť a čo robiť, keď ich nájdete!

reklama:
Prechádzky v prírode môžu byť nebezpečné! Ako sa chrániť pred boreliózou?
Prechádzky v prírode môžu byť nebezpečné! Ako sa chrániť pred boreliózou? Foto: depositphotos.com

Kliešte sa dnes nevyskytujú len v lesoch, ale môžeme na ne naraziť aj v mestských parkoch, na záhradách a kdekoľvek v prírode. Pretože prenášajú rôzne nebezpečné choroby, mali by ste byť vždy v strehu. Prečítajte si, ako sa choroby spôsobené kliešťom prejavujú a ako sa chrániť, aby ste riziko nákazy znížili na minimum.

Kde sa kliešte vyskytujú?

Kliešte sa podľa odborníkov z Českého hydrometeorologického ústavu vyskytujú prevažne v listnatých a zmiešaných lesoch, porastoch krovín s bylinným poschodím, kde sa udržuje optimálna vlhkosť po celý deň. Kliešťom sa tiež darí na okrajoch vodných tokov a plôch, v parkoch, záhradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazne menej ich nájdeme v ihličnatých lesoch, predovšetkým ak sú bez podrastu, a v kamenistom prostredí s minimom porastu. Vďaka špecifickým nárokom na vlhkosť prostredia kliešťom nesvedčia slnečné a výrazne suché a holé miesta. Podobne nevhodné sú aj trvalo podmáčané biotopy. V poľnohospodárskych kultúrach sa prakticky nevyskytujú.

Aké choroby kliešť prenáša?

Kliešť sa infikuje saním na nakazenom zvierati alebo naň vírus prenesie matka. Najznámejšími chorobami spôsobenými kliešťom sú kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Existujú však aj iné, menej známe choroby, ako sú ehrlichióza, babezióza, tularémia, bartonelóza alebo neoehrlichióza. V niektorých prípadoch dokonca dochádza aj k nakazeniu viacerými ochoreniami naraz, čo spôsobuje nielen problém pri diagnostike, ale môže dôjsť k zhoršeniu jednotlivých príznakov a priebehu následnej rekonvalescencie. Nosičom chorôb môže byť aj iný savý hmyz, najčastejšie komár.

Čo je kliešťová encefalitída?

Jednou z chorôb, ktorú vás môže kliešť nakaziť, je kliešťová encefalitída, čiže „zápal mozgových blán“. Podľa Národného zdravotníckeho informačného portálu sa jedná o vírusové ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré môže vyústiť do dlhodobých zdravotných komplikácií a prípadne až do úmrtia. U väčšiny chorých sa choroba v prvej fáze prejavuje ako bežná viróza s teplotami, únavou, pobolievaním hlavy, bolesťou v krku, bolesťami kĺbov, a to spravidla do 14 dní od prisatia kliešťa. Potom dochádza k zlepšeniu stavu, kedy kľudová fáza trvá až tri týždne. Iba malá časť pacientov sa uzdraví v tejto prvej fáze, ďalšia časť začne cítiť horšie príznaky virózy, kedy nastupuje veľká bolesť hlavy, teplota, často závrat, svetloplachosť, môže dochádzať k obrne končatín, k traseniu rúk, k poruchám citlivosti, poruchám rozprávania alebo hluchote . Nasleduje nutná hospitalizácia, počas ktorej sa zmierňujú príznaky ochorenia. Najlepšou ochranou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie.

Čo je lymská borelióza?

Lymská borelióza je podľa Národného zdravotníckeho informačného portálu spôsobená baktériami druhu Borrelia burgdorferi. Pretože existuje niekoľko typov, každá z nich má trochu iné príznaky. Nakazenie touto baktériou je bohužiaľ pomerne časté. U mnohých ľudí sa prejaví tak, že si človek, bez akýchkoľvek ťažkostí, vytvorí protilátky a pomocou nich nad touto baktériou zvíťazí. Pokiaľ sa však infekcia prejaví, väčšinou sa v rozmedzí 2 až 4 týždňov od prisatia kliešťa v zasiahnutom mieste objaví nápadná ružová škvrna, ktorá sa šíri do strán a od stredu bledne. Malé začervenanie s drobným svrbivým pupienkom je ale v poriadku, jedná sa iba o reakciu na tráviace šťavy kliešťa. Vírus možno liečiť antibiotikami. Pokiaľ je liečba zahájená včas, baktérie sa v organizme ďalej nerozširujú. Existujú ale aj prípady, keď sa charakteristické začervenanie neobjaví a môže dôjsť k napadnutiu nervového systému, kĺbového aparátu či srdca. U nakazeného sa môžu objaviť aj obvyklé chrípkové symptómy. Neliečená choroba sa môže prejaviť aj niekoľko rokov po infekcii, kedy dochádza k úporným bolestiam kĺbov, najviac kolien.

Ako sa chrániť pred kliešťami?

Aby ste znížili pravdepodobnosť prisatia kliešťa, vyhýbajte sa rizikovým oblastiam, používajte silné repelenty na koži aj odev, po návrate z prírody sa dôkladne prezerajte a oblečenie dobre vyklepte. Do prírody noste dlhé nohavice, dlhé rukávy vo svetlých farbách, na ktorých kliešťa ľahšie uvidíte. Ak kliešť nájdete, zaznamenajte si, kde a kedy bolo prichytené. Aby ste vedeli, či bol kliešť infikovaný, môžete ho poslať na mikrobiologický rozbor. Viac informácií nájdete na kliste.cz, kde taktiež nájdete aktualizovaný prehľad výskytu infikovaných kliešťov.

Ako správne vybrať kliešť?

Už počas výletov do prírody by ste mali byť vybavení mini lekárničkou so špeciálnou plastovou pinzetou, háčikom, kartou na kliešte, prípadne rovno špeciálnou sadou na kliešte. Chýbať by nemalo ani malé balenie dezinfekcie. Prisaté kliešť je totiž dôležité odstrániť včas. „K väčšine prenosov dochádza až po 24 hodinách sania, takže ak sa človek, keď príde z lesa, skontroluje večer aj na druhý deň ráno, a kliešť včas odstráni, tak šanca na prenos je minimálna,“ vysvetlila výskumná pracovníčka Parazitologického ústavu Akadémie vied Tereza Hatalová v rozhovore na CNN Prima News.

Kliešť uchopte tesne nad kožou pomocou pinzety, čo najbližšie pri hlavičke, čím zabránite návratu slín z tela kliešťa späť do vašej kože. Pomaly kliešťom viklejte a jemne ho vyťahujte, kým sa neuvoľní. Ak máte možnosť, zasiahnuté miesto umyte vodou a mydlom. V poslednom kroku potom ranu každopádne vyčistite dezinfekciou, prípadne Tea Tree olejčekom. Pokiaľ kliešť pretrhnete, nič sa nedeje, riziko nákazy sa zvyšuje iba stlačením jeho obsahu späť do rany. Zvyšky kusadiel, ktoré zostanú v rane, telo samo vylúči, prípadne si ich nechajte vybrať odborníkom. Kliešť pred vyťahovaním nepotierajte olejom ani krémom.

Pohyb na čerstvom vzduchu: Strávenie času vonku, napríklad v prírode, môže mať pozitívny vplyv na vaše zdravie a pohodu. Pravidelné prechádzky, túry alebo cyklistické výlety vám pomôžu zlepšiť fyzickú kondíciu a zároveň znížiť stres.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.