Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poznáte rastlinu prvej pomoci? Pomôže pri rôznych poraneniach!

reklama:
Poznáte rastlinu prvej pomoci? Pomôže pri rôznych poraneniach!
Poznáte rastlinu prvej pomoci? Pomôže pri rôznych poraneniach! Foto: www.freepik.com

Ľudia pestujú aloi vera tisíce rokov. Patrí k najznámejším izbovým rastlinám a je jednou z najpoužívanejších liečiviek na planéte. Nie je dôvod, prečo by nemohla rásť vo vašom domove, starostlivosť o ňu je totiž veľmi jednoduchá.

Aloe vera (alebo tiež Aloe barbadensis) je atraktívna izbová rastlina s ostnatými dužnatými listami. Ide o sukulent pochádzajúci z horúcich a suchých oblastí Afriky. V listoch uchováva vodu, čo jej dovoľuje žiť v takých nehostinných podmienkach. Keďže nepotrebuje často zalievať, je vynikajúcou rastlinou s nízkymi nárokmi na starostlivosť a je vhodná aj pre lajdáckych pestovateľov.

Aloe vyzerá dobre samostatne, ale veľmi dobre sa kombinuje s ďalšími sukulentmi a kaktusmi. V lete ju môžete umiestniť von. Síce môže vytvárať žlté až oranžové kvetenstvá, ale väčšinou sa pestuje pre jej atraktívny habitus.

Liečebné využitie aloe vera

Každý už počul o mnohých spôsoboch využitia aloe vera. Druh najčastejšie používaný v kozmetických a lekárskych produktoch je Aloe barbadensis Miller. Jej gél sa už po stáročia používa na ošetrenie popálenín, uštipnutie od hmyzu a rezných rán a ako súčasť mnohých kozmetických prípravkov. V prípade, že potrebujete ošetriť malé poranenia, odrežte list pri báze, zrežte ho po dĺžke a potrite ho šťavou.

Aloe sa často tiež používa na úľavu od spálenín od slnka. Štúdie naznačujú sľubné výsledky pri liečbe akné, psoriázy a ďalších kožných ochorení. Je tiež cenená pre svoje antibakteriálne vlastnosti a je považovaná za užitočnú pri hojení rán.

Šťava z aloe vera je bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom. Tým znižujú oxidačný stres v tele a znižujú riziko chronických ochorení, ako je cukrovka, srdcové choroby a rakovina. Šťava z aloe vera obsahuje vysoké množstvo horčíka, ktorý je dôležitou živinou pre činnosť nervov a svalov. Horčík pomáha telu pri viac ako 300 rôznych enzýmových reakciách, vrátane tých, ktoré regulujú krvný tlak a srdcovú činnosť.

Ako si vyrobiť džús z aloe vera

Odoberte listy a po stranách odrežte špicaté okraje. Potom opatrne odrežte šupku na plochej strane listu a vyberte gél.
Uistite sa, že ste z gélu odstránili všetku šupku, ktorá má horkú, nepríjemnú chuť.
Nakoniec gél dajte do mixéra, pridajte vodu a mixujte do hladka. Výsledkom je osviežujúci nápoj.

Keďže aloe nepotrebuje často zalievať, je vynikajúcou rastlinou s nízkymi nárokmi na starostlivosť a je vhodná aj pre lajdáckych pestovateľov

Ako pestovať aloe vera

Aloím sa nedarí v ťažkých pôdach. Zemina by mala byť dobre priepustná a môžete do nej primiešať aj trochu štrku pre lepší odvod vody. Týmto izbovým rastlinám sa bude najlepšie dariť v zemine pre sukulenty a kaktusy.

Aloe neznáša premokrenie, preto ju zalievajte radšej menej ako viac. Vodu jej dodajte iba vtedy, keď je substrát úplne vyschnutý, nechajte prebytočnú vodu úplne odtiecť do podmisky a tú potom vylejte. V zime nezalievajte vôbec, pretože rastlina prechádza do vegetačného pokoja.

Ideálnym miestom pre aloi vera je okenný parapet umiestnený na sever alebo východ, prípadne police. Znesie aj trochu priameho slnečného žiarenia, ale to jej môže popáliť listy.
Starostlivosť o aloe vera

Aloe rastú pomaly, preto ich presádzajte, až rastlina prerastie svoj kvetináč, čo sa obvykle deje za dva až tri roky.

Nie je nutné ich hnojiť. Pokiaľ im predsa len chcete dopriať nejakú výživu, urobte to raz ročne na jar. Môžete použiť rozpustné hnojivo bohaté na fosfor v polovičnej dávke, ako odporúča výrobca na bežné typy rastlín.

Ako množiť aloe vera

Aloe sa veľmi ľahko množí z malých rastliniek, tzv. odnožami, ktoré sa objavujú pri ich základni.

  • Počkajte, až odnože dosiahnu približne pätinovú veľkosť materskej rastliny.
    Opatrne vyberte celú rastlinu z kvetináča a jemne oddeľte odnože, pričom sa uistite, že ku každej z nich je pripojený koreň.
    Každú rastlinu zasaďte do substrátu pre kaktusy alebo do zeminy zmiešanej s veľkým množstvom perlitu kvôli drenáži.
    Dobre zalejte a nechajte prebytočnú vodu odtiecť.

Zdroj: gardenersworld.com, gardeningknowhow.com, webmd.com, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 24. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.