Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Postcovidový syndróm: Ako zvládať dlhodobé príznaky po covide

reklama:
Postcovidový syndróm: Ako zvládať dlhodobé príznaky po covide
Postcovidový syndróm: Ako zvládať dlhodobé príznaky po covide Foto: www.freepik.com

Trpíte po prekonaní covidu pretrvávajúcimi zdravotnými problémami? Cítite sa unavení, máte bolesti kĺbov alebo problémy s dýchaním? Možno máte tzv. long covid. V tomto článku sa dozviete, čo je long covid, aké sú jeho príznaky a možnosti liečby.

 

Prekonali ste covid pred dlhšou dobou a stále sa necítite dobre? Objavujú sa u vás zdravotné problémy, ktoré ste predtým nepociťovali? Máte oslabenú imunitu, bolí vás kĺby, cítite sa unavení alebo sa zadýchavate? Možno trpíte tzv. long covidom. Lekári vysvetlia, o čo ide a aké sú možnosti liečby.

O long covide hovoria lekári v prípade, ak sa rôzne zdravotné ťažkosti u človeka, ktorý prekonal koronavírusovú infekciu, vyskytujú po dobu dlhšiu ako štyri týždne. Keď ťažkosti nevymiznú ani po 12 a viac týždňoch od ochorenia, ide o tzv. postcovidový syndróm (chronický covid). Postcovidové ťažkosti môžu stretnúť každého, aj jedincov, ktorí prekonali ľahkú formu choroby alebo u nich infekcia prebehla úplne bezpríznakovo.

Ako rozpoznať long covid

„Medzi najčastejšie problémy patria chronická únava, nevoľnosť po fyzickej námahe, bolesti hlavy, zvýšená teplota, dýchavičnosť, kašeľ, bolesť v krku či zmeny chuti a čuchu. Môžu sa objaviť aj psychické zmeny, ako sú depresie, úzkosti, výpadky pamäte a poruchy koncentrácie. Výnimkou nie sú ani problémy pohybového aparátu, ako sú bolesti kĺbov a svalov,“ uvádza Petr Pšenica, hlavný lekár spoločnosti Kúpele Luhačovice. Ďalšími príznakmi môžu byť bolesti na hrudi, búšenie srdca, problémy s pamäťou a sústredením, nespavosť, závraty, vyrážky a brnenie, hnačka alebo zmeny menštruačného cyklu.

Kedy vyhľadať lekára?

K diagnostike postcovidových problémov neexistuje žiadny špeciálny test. Ľudia môžu mať širokú škálu príznakov, ktoré môžu byť spôsobené aj inými zdravotnými problémami. Diagnóza longcovidového syndrómu je stanovená lekárom na základe podrobného vyšetrenia. „Ak pociťujete po prekonaní ochorenia covid-19 pretrvávajúce dlhodobé problémy, odporúčam vždy sa obrátiť na odborníka, napríklad pľúcneho lekára. Na stanovenie diagnózy long/postcovidového syndrómu je však dôležité, aby príznaky neboli vysvetliteľné iným ochorením,“ hovorí Petr Pšenica.

„Pri diagnostike postupujeme tak, že vylúčime ostatné známe príčiny konkrétneho príznaku. Liečba je vždy zameraná na jednotlivé príznaky. Bohužiaľ, tie mnohokrát nešpecifické, ako je únava, sú len ťažko ovplyvniteľné. U starších pacientov, ktorí prekonali kritický priebeh covidu, sa môže objaviť aj postcovidové pľúcne poškodenie, ktoré však našťastie nie je časté,“ uvádza lekár Milan Sova, prednosta Kliniky pľúcnych chorôb a tuberkulózy FN Brno.

Pravidelné kontroly pľúc sú potrebné

„Pri covide dochádza primárne k postihnutiu pľúc. S touto chorobou musíme do budúcna počítať ako s jedným z pôvodcov respiračných ochorení dospelých. Preto by sme mali pacientov dlhodobo sledovať, včas liečiť a zároveň zhromažďovať údaje o dopadoch choroby,“ zdôrazňuje lekárka Martina Vašáková, Ph.D., predsedníčka ČPFS.

Pacienta, ktorý prekonal ťažkú formu koronavírusového postihnutia s liečbou v nemocnici, by mal pneumológ vidieť za 6 až 12 týždňov od stanovenia diagnózy a potom za ďalších približne 6 mesiacov. Potom podľa stavu raz ročne po dobu ďalších 3 rokov.

„Ľudia, ktorí prekonali covid-19 ambulantne, teda zvládli ho doma, by mali k pľúcnemu lekárovi zájsť, ak sa po dvoch až troch mesiacoch od infekcie stále potýkajú s respiračnými problémami,“ uvádza Vladimír Koblížek, prednosta Pľúcnej kliniky FN a Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Pneumológ by podľa neho mal prichádzajúcich „postcovidových“ pacientov komplexne vyšetriť, vykonať spirometriu a ďalšie funkčné testy, zmerať nasýtenie kyslíkom v pokoji aj po záťaži, vyšetriť pľúcnu difúziu, v prípade potreby nariadiť zobrazovacie vyšetrenie pľúc röntgenom alebo CT.

Pomôcť môže liečba v kúpeľoch

Zdravotné komplikácie, ktoré súvisia s longcovidovým syndrómom, pomáha výrazne zmierniť aj kúpeľná liečba. „Ak za problémami stojí konkrétne diagnostikované ochorenie, odporúčam osloviť svojho ošetrujúceho lekára s otázkou na možnosť čerpania kúpeľnej liečby hradenej zdravotnou poisťovňou. Tá sa týka najmä indikácie liečby pľúcnych prejavov. A to do štyroch mesiacov v nadväznosti od prekonaného covidového zápalu pľúc vyžadujúceho hospitalizáciu. Z neurologických prejavov ide napríklad o tzv. polyneuropatiu (postihnutie periférnych nervov). Ak sa za problémami neskrýva konkrétna diagnóza, je možné kúpeľnú liečbu longcovidového syndrómu absolvovať v rámci samoplatcovských pobytov,“ uvádza Petr Pšenica.

Pri vstupnej prehliadke vám kúpeľný lekár odporučí vhodné liečebné procedúry. Pri problémoch s dýchacím ústrojenstvom sú k liečbe využívané najmä inhalácie prírodných minerálnych vôd. Ďalej je to celá škála fyzioterapeutických metód, pri ktorých sa trénuje dychová gymnastika na správne dýchanie a plný bráničný dych. Svoje miesto má aj fyzikálna terapia.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.