Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Plienková dermatitída: Príznaky, prevencia a účinná liečba

reklama:
Plienková dermatitída: Príznaky, prevencia a účinná liečba
Plienková dermatitída: Príznaky, prevencia a účinná liečba Foto: www.freepik.com

Zapareniny môžu potrápiť nejedno bábätko či batoľa. Podľa odborníkov trpí plienkovou dermatitídou až polovica detí. Našťastie, existujú spôsoby, ako drobčekovi uľaviť a predchádzať týmto nepríjemnostiam.

Plienková dermatitída vzniká trením detskej pokožky o plienku. Chemické látky z moču alebo stolice potom vykonajú svoje a vyrážka je na svete. Zapareniny sa objavujú nielen v okolí zadočka, ale aj genitálií. Vyrážka nepríjemne svrbí a páli. Ak sa pridá ešte bakteriálna alebo plesňová infekcia, problém je na svete. A pozor, plienková dermatitída môže postihnúť dieťa v jednorazových aj látkových plienkach. Nebolo totiž preukázané, že by u jedného alebo druhého typu plienok hrozilo vyššie riziko zaparenín.

Najdôležitejšia je prevencia

Ak chcete svoje bábätko ochrániť pred bolestivými zapareninami, musíte dbať na prevenciu a oblastiam zadočka a genitálií venovať patričnú starostlivosť už od novorodeneckého veku. Dodržiavajte tieto zásady:

 1. Častá výmena plienok: U novorodencov to môže byť až 20-krát denne, u ročného dieťaťa zhruba 7-krát denne.
 2. Výber kvalitných a padnúcich plienok: Plienky by nemali škriabať ani sa nepríjemne zažierať do kože. Tiež čítajte zloženie plienok, nemali by obsahovať chlór, ktorý môže podráždiť pokožku.
 3. Vetranie pokožky: Nechajte pokožku bábätka čo najviac voľne dýchať. Je to skvelá prevencia, a aj keď je bábätko zaparené, vetranie je veľmi žiaduce.
 4. Dôkladné čistenie: Pri prebaľovaní vždy dôkladne očistite detský zadoček aj jeho okolie čistiacimi utierkami a mliekom.
 5. Opatrne so zásypmi: Pri priamom kontakte s pokožkou môže dieťa vdýchnuť častice púdru. Preto si vždy najprv naneste púder na svoju ruku a potom aplikujte na zadoček bábätka. Púder nikdy nepoužívajte na mokvavú alebo olejom ošetrenú kožu.
 6. Používanie krémov s obsahom zinku: Tieto krémy zvýšia obranyschopnosť kože. Nenanášajte však príliš veľkú vrstvu, hrozí zaparenie kože, ktorá nebude môcť dýchať.

Príznaky plienkovej dermatitídy

Opruzeniny spoznáte pomerne ľahko. Pokožka bábätiek v okolí plienok je červená. Môže postihnúť zadoček, stehná a genitálie. Dieťa je často nepokojné, a to najmä počas prebaľovania. Pri umývaní postihnutých miest dieťa plače. Nepohodlie mu môže spôsobovať akýkoľvek dotyk v oblasti zadočka a stehien. Na pokožke sa môžu objaviť pľuzgieriky alebo praskliny, vo vlhkej časti kože môže dochádzať k mokvaniu.

Ako vyrážku ošetriť

Veľmi účinné sú krémy s obsahom panthenolu, vitamínu E a zinku. Ďalšie účinné látky v krémoch, ktoré pomáhajú zbaviť sa zaparenín, sú:

 • Oxid zinočnatý: Vytvára na pokožke ochranný film.
 • Rybí tuk: Vitamín D v rybom oleji premasťuje a zmäkčuje pokožku.
 • Panthenol: V pokožke sa premieňa na kyselinu pantoténovú zo skupiny B vitamínov, ktorá je dôležitá pre tvorbu a regeneráciu kože.
 • Benzylalkohol: Zmierňuje bolesť a podráždenie, má tiež antibakteriálny účinok.
 • Vitamín E, A: Podporujú obnovu buniek a majú antioxidačné účinky.

Naopak, vyhýbajte sa kozmetickým prípravkom, ktoré obsahujú kyselinu boritú, gáfor, fenol, metylsalicylát. Tieto zložky môžu byť pre deti toxické.

Prírodná pomoc

Na zmiernenie nepríjemných opruzenín a urýchlenie hojenia môžete vyskúšať aj prírodné produkty.

 • Ovsené vločky: Látky obsiahnuté v ovsených vločkách zmierňujú pálenie a svrbenie. Šálku vločiek povarte vo vode 10 minút, potom odvar sceďte a pridajte do detskej kúpeľa.
 • Skorocelové listy: Rozdrvené skorocelové listy môžu byť aplikované na zaparené miesta. Ak nemáte čerstvý skorocel, môžete použiť skorocelový sirup.
 • Kokosový olej: Kokosový olej vyživuje a upokojuje detskú pokožku a pomáha hojiť plienkovú dermatitídu. Môže byť použitý priamo na červené miesta alebo pridaný do kúpeľa.

Kedy ísť k lekárovi

Ak sa pokožka dieťaťa ani po niekoľkých dňoch domácej liečby nezlepšuje, poraďte sa s lekárom. Môže predpísať špeciálne lieky alebo odporučiť návštevu kožného lekára. Okamžite navštívte lekára v týchto prípadoch:

 • Vyrážka sa zhoršila aj napriek domácej liečbe.
 • Dieťa má horúčku.
 • Podráždená oblasť opúcha.
 • Objavia sa pľuzgieriky v okolí zadočka a genitálií.
 • Ranky v postihnutej oblasti krvácajú.
 • Z vyrážky vyteká hnis.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.