Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Opäť k nám mieria kamióny mäsa z Ukrajiny! Objavili v ňom salmonelu

reklama:
balené mäso
Opäť k nám mieria kamióny mäsa z Ukrajiny! Objavili v ňom salmonelu Foto: www.freepik.com

Na Slovensku sa objavujú závažné obavy ohľadom kvality dovážaného mäsa z Ukrajiny. Agrárna komora Slovenska varuje pred možnými rizikami pre zdravie spotrebiteľov, keďže na trhu sa objavuje nekvalitné mäso obsahujúce škodlivé baktérie. Tento článok odhaľuje šokujúce fakty o dovozcoch, nečestnej konkurencii a poskytuje rady, ako rozpoznať potenciálne nebezpečné produkty.

Slovensko je známe ako krajina, kde obchodné reťazce často ponúkajú lacné, ale nie vždy kvalitné potraviny. Táto prax sa však v poslednej dobe posunula do novej, alarmujúcej roviny. Odhalili sme znepokojivé skutočnosti o dovoze mäsa z Ukrajiny, ktoré predstavuje vážne riziko pre zdravie slovenských spotrebiteľov.

Varovné slová Agrárnej komory

Agrárna komora Slovenskej republiky už dlhšie upozorňuje na rastúci trend dovozu mäsových produktov z Ukrajiny. Napriek tomu, že aj tam sa nachádza kvalitné mäso, zástupcovia komory predpokladali, že k nám sa bude skôr dostávať menej kvalitná časť produkcie. Dôvod je jednoduchý – ukrajinskí poľnohospodári nemusia dodržiavať také prísne štandardy ako tí v Európskej únii.

Slovenskí poľnohospodári si preto oprávnene sťažujú, že kvôli dodržiavaniu prísnych pravidiel musia produkovať drahšie mäso, zatiaľ čo z Ukrajiny sa sem môže dovážať menej kvalitné mäso, ktoré nie je dostatočne kontrolované. Táto nerovná konkurencia vystavuje slovenských spotrebiteľov značnému riziku.

Realita potvrdzuje obavy

Nanešťastie sa obavy Agrárnej komory potvrdili. Štátna veterinárna a potravinová správa v závere roku 2023 a na začiatku roku 2024 zachytila viacero závadných produktov z Ukrajiny, ktoré obsahovali salmonelu.

Problémovým sa ukázal byť najmä dovozca kuracieho mäsa WE Trade s.r.o., ktorého mäso odoberajú veľké reťazce ako Lidl, Kaufland a Tesco. Hoci nie všetky šarže museli byť nutne závadné, počet prípadov bol taký vysoký, že mnohí spotrebitelia sa radšej vyhýbajú nákupu od tohto dovozcu.

Ako spoznať problémové mäso

Ak chcete ako spotrebiteľ predísť nákupu potenciálne nebezpečného mäsa, vždy si skontrolujte, kto daný produkt do obchodu dodal. Informácie o dodávateľovi a krajine pôvodu sú uvedené na obale.

V prípade dovozu z Ukrajiny je však potrebné byť obozretní – niekedy môže byť mäso prebalené napríklad na Slovensku, aj keď jeho skutočný pôvod je Ukrajina. Preto sa nespoliehajte len na označenie „Slovensko“, ale hľadajte jedinečný kód, ktorý by mal odhaliť pravú krajinu pôvodu.

Dôvera v supermarkety narušená

Celá situácia samozrejme vážne narúša dôveru spotrebiteľov v obchodné reťazce. Pani Zuzana, ktorá teraz radšej nakupuje mäso v špecializovaných mäsiarstvach, vyjadruje svoje rozhorčenie: „Ja už vážne neviem. Ako si môžu obchodné reťazce dovoliť dovážať niečo takéto? To si tých dodávateľov vôbec nepreverujú? Prečo nám to predávajú a potom sa ani neospravedlnia?“ Zdá sa, že sa sústreďujú predovšetkým na maximalizáciu ziskov.

Ohrozenie slovenského potravinového trhu

Táto situácia predstavuje vážne ohrozenie pre celý slovenský potravinový trh. Zatiaľ čo tuzemskí poľnohospodári musia plniť prísne štandardy EÚ, zahraniční dovozcovia, najmä z Ukrajiny, si môžu dovoliť nižšiu kvalitu a nižšie ceny. Navyše sa na trh dostáva mäso, ktoré predstavuje reálne zdravotné riziko pre spotrebiteľov.

Zlyhanie kontrol a dohľadu

Logicky vyvstáva otázka, prečo úrady a kontrolné orgány nedokázali tejto hrozbe včas zabrániť. Agrárna komora síce varovala, ale zdá sa, že štátne inštitúcie nedokázali dostatočne preveriť dovozcov a zabezpečiť, aby na slovenský trh neputovalo nebezpečné mäso.

Dopady na slovenské poľnohospodárstvo

Negatívne dopady tejto situácie sa však netýkajú len spotrebiteľov, ale aj samotných slovenských poľnohospodárov. Tí sú v nerovnom postavení, pretože musia dodržiavať náročné štandardy EÚ, zatiaľ čo zahraniční dovozcovia si môžu dovoliť nižšiu kvalitu.

Odporúčania pre spotrebiteľov

Pre spotrebiteľov je v tejto situácii kľúčové, aby si pri nákupe mäsa dôkladne overovali pôvod a dodávateľa. Ak zistíte, že produkt pochádza z Ukrajiny alebo je distribuovaný problematickými firmami, radšej sa mu vyhnite.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 20. mája 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.