Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Niektoré očné vady je možné liečiť iba v detskom veku

reklama:
Niektoré očné vady je možné liečiť iba v detskom veku
Niektoré očné vady je možné liečiť iba v detskom veku Foto: www.gettyimages.com

Novonarodené bábätko rozoznáva iba obrysy vecí a ľudí okolo seba. Zrak sa ešte dlho vyvíja, kým dospeje k dokonalosti. Pokiaľ si chcete overiť, že je videnie vášho dieťatka v poriadku, vyskúšajte si jednoduché domáce testy.

Bábätko vidí neostro, občas môže zaškúliť

Ako vidí novorodenec? Predstavte si, že ste v temnej miestnosti a vaše oči zachytávajú iba obrysy vecí okolo vás. Zhruba prvý mesiac po narodení nevie bábätko zaostriť a predmety alebo osoby je schopné sledovať iba na vzdialenosť asi 25 až 30 cm. Nie náhodou je to vzdialenosť, ktorú má mamička od bábätka, keď ho drží v náručí, kŕmi ho a hojdá na rukách. Koncom prvého mesiaca sa zrak novorodenca vyvinie natoľko, že je schopný zamerať sa na konkrétny objekt a kratší čas ho fixovať, a to aj keď je predmet v pohybe. Ľudí však stále identifikuje iba podľa hlasu.

Neznepokojujte sa, keď dieťa občas zaškúli. Je to spôsobené tým, že ešte nie je schopné koordinovať oči. Doma môžete vykonať jednoduchý očný test: V blízkosti bábätka rozsvieťte baterku a sledujte, či otočí hlavičku za svetlom. K stimulácii zraku prispievajú kontrastné hračky alebo čiernobiele obrázky.

Dvojmesačné dieťa pozná známe tváre

Asi od dvoch mesiacov veku je dieťa už schopné zamerať zrak na určitý objekt a dlhší čas ho sledovať. Rozlíšia predmety na vzdialenosť niekoľkých metrov, aj keď ich nevidia ostro. Blízkych ľudí už rozozná aj podľa tváre. Keď dieťa položíte pod hrazdičku so zavesenými hračkami, bude ich so záujmom pozorovať.

V troch mesiacoch sa rozvíja koordinácia rúk a očí

Trojmesačné bábätko je schopné sústredene sledovať pohybujúci sa predmet na vzdialenosť až pol metra a ku koncu tretieho mesiaca ho dokáže sprevádzať iba pohybom očí bez toho, aby za ním otáčalo celou hlavičkou. Postupne sa rozvíja koordinácia ruka – oko, ktorá bábätku umožňuje naťahovať sa po predmetoch v jeho zornom poli. Koordinácia očí sa zdokonaľuje a prípadné škúlenie ustáva.

V pol roku dochádza k výraznému posunu

V štyroch mesiacoch sa spravidla zlepšuje vnímanie priestoru. Bábätko už dokáže odhadnúť nielen polohu predmetu, ale aj jeho veľkosť a tvar a je schopné sledovať aj objekt, ktorý sa pohybuje rýchlo. Pokiaľ ukážete štvormesačnému dieťatku predmet s kontrastnými farbami, mal by ho zaujať.

U polročných detí dochádza k výraznému zdokonaleniu zraku. Vidia už trojrozmerne a vnímajú aj skutočné vzdialenosti medzi predmetmi. To im pomáha pri prvých samostatných výpravách do priestoru. Bábätko vidí viac detailov, lepšie vníma tvary a odlišuje farebné odtiene. Na identifikáciu osoby alebo predmetu mu nanovo stačí vidieť len časť z celku. Od ôsmeho mesiaca veku je dieťa schopné registrovať aj veľmi malé predmety. Tiež sa zlepšuje priestorové vnímanie v rôznych smeroch. To si môžete jednoducho overiť. Okolo bábätka rozmiestnite hračky v rôznych vzdialenostiach a sledujte, či sa po nich naťahuje.

Ročné batoľa už vidí trojrozmerne

S prvým rokom sa stáva videnie takmer perfektným. Batoľa je schopné spoznať tváre svojich blízkych na niekoľko metrov, má dobre vyvinuté priestorové aj trojrozmerné videnie, a môže sa teda rozbehnúť do sveta. To si možno otestovať tak, že pošlete dieťaťu zo vzdialenosti asi dvoch metrov loptičku a budete sledovať, či sa ju pokúsi správne chytiť. Deti v tomto období zaujímajú výrazné farebné obrázky, a preto je vhodný čas na spoločné prezeranie leporel a detských kníh.

Prvé vyšetrenie zraku prebieha v pôrodnici

Prvý skríning zraku podstúpi bábätko už v pôrodnici. Ten môže včas odhaliť niektoré vrodené vady, napríklad sivý zákal. Ďalšie preventívne vyšetrenia zraku čakajú dieťa v rámci pravidelných kontrol, a to v troch, šiestich, dvanástich a osemnástich mesiacoch a v troch rokoch. Prehliadky následne prebiehajú každý druhý rok. Očné vady sa začínajú prejavovať už okolo 6. mesiaca veku dieťaťa. Pokiaľ má pediater podozrenie na poruchu zraku, mal by dieťa bezodkladne odoslať k očnému špecialistovi. Niektoré z chýb je možné liečiť iba v detskom veku, napríklad škúlivosť alebo tupozrakosť.

Kedy navštíviť lekára?

Občasné zaškúlenie, zášklby očí alebo ignorovanie zrakových podnetov pri chorobe alebo únave sú normálne. V niektorých prípadoch sa však odporúča navštíviť lekára.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.