Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nepodceňujte tieto varovné signály! Ako odhaliť rakovinu krčka maternice včas!

reklama:
Nepodceňujte tieto varovné signály! Ako odhaliť rakovinu krčka maternice včas!
Nepodceňujte tieto varovné signály! Ako odhaliť rakovinu krčka maternice včas! Foto: www.freepik.com

Nádory krčka maternice sú závažným zdravotným problémom, spôsobeným viac ako 40 typmi ľudských papilomavírusov (HPV). Tieto vírusy, prenášané sexuálnym kontaktom, spôsobujú nielen rakovinu krčka maternice, ale aj ďalšie druhy rakoviny, napríklad konečníka, vagíny, hlavy a krku. Článok sa zameriava na príznaky, ktoré by ženy nemali prehliadať, a ktoré môžu naznačovať prítomnosť tohto zákerného ochorenia.

Príznaky rakoviny krčka maternice, ktoré ženy často prehliadajú

Každý rok v Európe zomrie na rakovinu krčka maternice 25-tisíc žien, v Česku lekári diagnostikujú túto chorobu u viac ako 800 žien, z ktorých takmer 400 zomrie. Postihuje hlavne ženy v plodnom veku a v drvivej väčšine prípadov je spôsobená HPV vírusmi, s ktorými sa počas života stretne až 80% sexuálne aktívnych žien a mužov. Skríning v gynekologických ordináciách a očkovanie proti HPV výrazne pomáhajú včasnému záchytu a prevencii tohto ochorenia.

HPV infekcia často prebieha bez príznakov, čo z nej robí veľmi zákerné ochorenie. Avšak niektoré symptómy môžu byť predzvesťou problému. Tieto príznaky môžu byť mylne považované za bežné menštruačné problémy, dôsledky stresu alebo hormonálnu nerovnováhu. Tu je päť príznakov, ktorým by ste mali venovať zvýšenú pozornosť:

Bolesť a krvácanie pri sexe alebo po ňom

Bolesť pri sexe alebo krvácaní môže mať mnoho príčin, vrátane myómov maternice, cýst alebo vaginálnej suchosti. Pokiaľ sa ale tieto problémy objavujú pravidelne a dlhodobo, je dôležité navštíviť gynekológa, ktorý vykoná dôkladné vyšetrenie.

Nepravidelný menštruačný cyklus a silné krvácanie

Nepravidelná menštruácia, extrémne silné krvácanie alebo krvácanie mimo menštruačného cyklu môžu signalizovať prednádorové zmeny alebo rakovinu krčka maternice. Ak si všimnete, že vaša menštruácia nie je normálna, poraďte sa s lekárom.

Vaginálny výtok

Vaginálny výtok je bežný, ale ak je jeho zápach nezvyčajne silný alebo má neobvyklú farbu, môže to byť príznakom infekcie alebo rakoviny krčka maternice. Výtok môže byť vodnatý, bezfarebný, ružový, žltkastý, hnedý alebo zmiešaný s krvou.

Problémy s črevami a močovým mechúrom

Nádor krčka maternice môže ovplyvniť aj okolité orgány, ako je močový mechúr a črevá. Ak zaznamenáte náhle zmeny vo vylučovaní, ako je časté nutkanie na močenie, zmenená farba moču, krv v moči, zápcha alebo hnačka, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.

Bolesti a opuchy rôznych častí tela

Bolesti v oblasti panvy, bedier a spodnej časti chrbta, opakujúce sa kŕče v podbrušku alebo opuchy nôh môžu byť príznakom pokročilého štádia rakoviny krčka maternice. Tieto symptómy by nemali byť ignorované.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.