Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Neplodnosť u žien: Hlavné príčiny a kedy vyhľadať pomoc

reklama:
Neplodnosť u žien: Hlavné príčiny a kedy vyhľadať pomoc
Neplodnosť u žien: Hlavné príčiny a kedy vyhľadať pomoc Foto: www.freepik.com

Neplodnosť je problém, ktorý postihuje približne každý piaty pár. Dôvody neplodnosti môžu byť na strane muža, ženy alebo oboch partnerov. Tento článok sa zameriava na príčiny neplodnosti u žien, ktoré zahŕňajú endometriózu, vyšší vek, poruchy ovulácie, obezitu, syndróm polycystických vaječníkov, myómy v maternici, oslabené svalstvo, zlý životný štýl a zápal slepého čreva. Každý z týchto faktorov môže výrazne ovplyvniť schopnosť ženy otehotnieť. Článok tiež prináša rady, kedy vyhľadať lekársku pomoc a aké kroky podniknúť na zvýšenie šancí na počatie.

Příčiny neplodnosti u žien: Kedy a prečo vyhľadať odbornú pomoc

Problémy s neplodnosťou sú v Slovenskej republike čoraz častejšie a týkajú sa približne každého piateho páru. Neplodnosť môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ktoré sú rozdelené medzi mužov a ženy. V tomto článku sa zameriame na hlavné príčiny neplodnosti u žien a poskytneme rady, ako postupovať v prípade podozrenia na tento problém.

Čo je neplodnosť?

Neplodnosť sa definuje ako neschopnosť počať dieťa po jednom roku pravidelného nechráneného pohlavného styku. U žien starších ako 35 rokov sa odporúča vyhľadať lekársku pomoc už po šiestich mesiacoch. Podľa gynekologičky Milady Brandejskej z kliniky asistovanej reprodukcie Europe IVF, sa neplodnosť stáva čoraz bežnejším problémom, ktorý trápi mnoho párov.

Najčastejšie príčiny neplodnosti u žien

Endometrióza

Endometrióza je autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa tkanivo podobné výstelke maternice nachádza mimo maternice. Toto ochorenie môže spôsobovať bolesti v podbrušku a neplodnosť. Typickými symptómami sú dlhodobá a bolestivá menštruácia, tráviace problémy a bolesť pri pohlavnom styku. Hoci sa endometrióza nedá úplne vyliečiť, jej prejavy je možné zmierniť hormonálnou liečbou alebo chirurgickým odstránením ložísk.

Vyšší vek ženy

Plodnosť ženy klesá s pribúdajúcim vekom, pričom najvýraznejší pokles nastáva po 35. roku života. Podľa Milady Brandejskej šanca na otehotnenie po štyridsiatke klesá na približne päť percent. Vyšší vek zvyšuje aj riziko potratu a iných komplikácií počas tehotenstva.

Poruchy ovulácie

Poruchy ovulácie môžu byť spôsobené hormonálnou nerovnováhou alebo genetickými faktormi. Typické príznaky zahŕňajú nepravidelnú alebo úplne chýbajúcu menštruáciu, zmeny hmotnosti a nadmerné ochlpenie.

Obezita

Obezita je globálnym problémom, ktorý môže ovplyvniť plodnosť. Nadbytok tuku spôsobuje hormonálnu nerovnováhu, nepravidelný menštruačný cyklus a stratu ovulácie. Nové výskumy ukazujú, že plodová strata je pravdepodobne spôsobená hormonálnou a metabolickou nerovnováhou u matky.

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)

PCOS je častým problémom, ktorý môže ohroziť plodnosť. Medzi príznaky patria nepravidelná menštruácia, akné, nadváha a nadmerné ochlpenie. PCOS spôsobuje hormonálnu nerovnováhu, ktorá vedie k poruchám menštruačného cyklu a chýbajúcej ovulácii.

Vývojové vady maternice

Vrodené vývojové vady maternice môžu spôsobiť neplodnosť alebo samovoľné potraty. Tieto vady môžu byť odhalené až pri podrobnejších vyšetreniach ako ultrazvuk alebo hysteroskopia.

Myómy v maternici

Myómy sú nezhubné nádory, ktoré môžu deformovať maternicu a spôsobovať neplodnosť. Včasná liečba myómov je kľúčová pre zvýšenie šance na úspešné otehotnenie.

Oslabené svalstvo

Fyzioterapeuti často vidia príčinu funkčnej sterility v zlom postavení panvy a nízkej koordinácii svalov bránice, panvového dna a svalov pozdĺž chrbtice.

Špatný životný štýl

Negatívne faktory ako dlhodobý stres, nedostatok spánku, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a nedostatok pohybu môžu ovplyvniť plodnosť.

Zápal slepého čreva

Operácia slepého čreva môže viesť k tvorbe zrastov, ktoré môžu spôsobiť nepriechodnosť vajcovodov a ovplyvniť plodnosť.

Kedy vyhľadať odbornú pomoc?

Ak máte problémy s otehotnením, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc. Lekári môžu poskytnúť základné vyšetrenia a navrhnúť vhodné liečebné postupy, ktoré zvýšia vaše šance na úspešné otehotnenie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 15. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.