Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Na detskú pokožku patrí iba detská kozmetika. Je totiž až 5× tenšia ako dospelá

reklama:
Na detskú pokožku patrí iba detská kozmetika.
Na detskú pokožku patrí iba detská kozmetika. Je totiž až 5× tenšia ako dospelá Foto: www.gettyimages.com

Rodičia bábätiek, batoliat i väčších detí by mali vedieť, že kozmetika pre deti je iná ako pre dospelých. Ako sa od seba líšia a aké zloženie krémov a olejov je pre našich najmenších najlepšie? Pýtali sme sa odborníkov.

Veľa mamičiek rieši výber kozmetiky pre svojich najmenších. Má svoje špecifiká, pretože dospelá pokožka sa od detskej veľmi líši, tá je totiž 5× tenšia. Kvôli tomu je extrémne citlivá voči vonkajším vplyvom a viac náchylná na vysušenie a podráždenie. „Detská kozmetika je vyvinutá s vedomím toho, že koža detí je veľmi tenká, jej hydrolipidová vrstva má inú štruktúru a neposkytuje dostatočnú ochranu proti škodlivým látkam, ktoré sa môžu dostať krvným obehom do tela,“ vysvetľuje MUDr. Radka Stredová z La Pharmacie Française.

Detská kozmetika má svoje predpisy a vo vývojových tímoch je celý rad odborníkov, ktorí sa k zloženiu jednotlivých produktov vyjadrujú. Nasleduje jej testovanie dermatológmi alebo pediatrami. „Pri hodnotení detskej kozmetiky sú kladené veľmi vysoké požiadavky na jej bezpečnosť, najmä pri produktoch pre deti do 3 rokov,“ hovorí Jitka Kučerová z českej značky prírodnej kozmetiky Nobilis Tilia.

Parfumácie a konzervanty majú zákaz

Akú kozmetiku vyberať pre tých najmenších? Predovšetkým tú, ktorá je výhradne určená deťom, preto čítajte starostlivo etikety. Vhodná je tá bez pridaných farbív, umelej a silnej parfumácie, esenciálnych olejov alebo konzervantov. „Na citlivú detskú pokožku by sme mali vyberať najlepšie produkty s čo najjednoduchším zložením a na báze kvalitných rastlinných olejov. Tie podporujú prirodzenú funkciu a vývoj detskej pokožky a umožňujú jej dýchať a vyvíjať sa,“ opisuje Jitka Kučerová.

Tiež je v poriadku 100% prírodná detská kozmetika, ale pozor – rozhodne neplatí, že všetka prírodná kozmetika je automaticky vhodná pre dieťa. „Celý rad prípravkov prírodnej kozmetiky môže obsahovať látky, ktoré detskú kožu dráždia. Z tohto dôvodu by sme boli s používaním prírodných prípravkov u detí opatrní a v prípade, že k prírodnej kozmetike tiahnete, je lepšie sa vopred informovať, aké látky prípravok obsahuje a či sú pre deti vhodné,“ hovorí Radka Stredová.

TIP:

  • Ak máte pochybnosti, môžete skúsiť test znášanlivosti na malej ploche kože vášho dieťaťa. Naneste trochu produktu a počkajte 24 hodín, či sa náhodou neprejaví alergická reakcia.

Detská vs. citlivá pokožka dospelých

Pokožka detí je citlivá, o tom niet pochýb. Platí, že aj dospelí s citlivou pleťou môžu použiť detskú kozmetiku? Áno, ale naopak to nefunguje automaticky. „Niektorú bežnú kozmetiku možno ale použiť aj skôr ako v 15 rokoch, keď sa dieťa stáva z lekárskeho hľadiska adolescentom, ale vždy je lepšie sa o použití poradiť s odborníkmi – dermatológmi, pediatrami či lekárnikmi,“ uzatvára téma Radka Stredová.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.