Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mlieko a mliečne výrobky v jedálničku dojčaťa

reklama:
Mliečne výrobky
Foto: www.gettyimages.com

Zavádzanie kravského mlieka a mliečnych výrobkov býva pre rodičov veľkým otáznikom. Kedy nastáva ten správny čas a aké typy mliečnych výrobkov sú pre krehký organizmus dojčaťa prospešné?

Kravské mlieko – áno, alebo nie?

Minimálne do 10. mesiaca života nie je tráviaca sústava bábätka ešte riadne vyvinutá (plne dozrieva až okolo 3. roku), nemôže preto tráviť rovnakú potravu ako dospelí. Od ukončeného 4. mesiaca síce môžete postupne zavádzať zeleninové, mäsovo-zeleninové a ovocné príkrmy, ale zatiaľ nie je čas na kravské mlieko a mliečne výrobky.

Kravské mlieko síce obsahuje celý rad živín pre správny rast a imunitu dieťaťa, môže však spôsobiť množstvo nepríjemností. Vytláča zo stravy dojčaťa materské mlieko, čo je pre dieťatko najprirodzenejšie av počiatku života aj najdôležitejší zdroj energie. Neupravené kravské mlieko má príliš vysoký obsah bielkovín a minerálov, najmä sodíka, a naopak nízky obsah železa, čím môže spôsobiť problémy s vylučovaním a často vedie až k poruchám hospodárenia organizmu s tekutinami a následnej dehydratácii, ktorá je pre dieťatko veľmi nebezpečná. Z predčasného podávania kravského mlieka by mohli vzísť nepríjemné hnačky alebo zvracanie, v dieťati potom môžete vypestovať aj dlhodobé následky, ako je alergia, astma či atopický ekzém.

Kedy začínať s jogurtami?

Nesladený biely jogurt môžete v malom množstve podávať alebo primiešavať do príkrmu už okolo 7. mesiaca. Jogurt by nemal obsahovať konzervačné látky ani umelé sladidlá. Vyberajte skôr jogurty polotučné so zhruba 2-5% tuku. Naopak sa vyhnite nízkotučným jogurtom, výrobkom z kozieho či sójového mlieka a smotanovým jogurtom, ktoré sú pre deti horšie stráviteľné – tie je možné podávať najskôr od 1. roku života. Pozor dajte tiež na sladené mliečne dezerty – nepodávajte ich príliš veľa a často, aby si dieťa nezvykalo na cukor.

Nie je syr ako syr

Syry väčšinou malým stravníkom chutia, nie všetky sú však pre nich úplne vhodné. Hoci reklamy propagujú tavené syry ako vhodnú dobrôtku pre deti, v skutočnosti práve tavené syry patria k tým najmenej vhodným – obsahujú taviace soli, fosfor a pomerne veľké množstvo tuku. Siahnite radšej po mäkkých, termizovaných syroch, ktoré sa dobre rozotierajú, majú najnižší obsah solí a detské telíčko z nich dokáže vápnik veľmi dobre využiť. Deťom ich môžete ponúknuť po dovŕšení 6. mesiaca. Tvrdé syry podávajte až po 1. roku života, pretože sú pre deti horšie stráviteľné ako spomínané mäkké. Pozor si dajte aj na plesňové a zrejúce syry, ktoré sú pre deti vhodné najskôr od tretieho roku.

Na čo si dať pozor?

Tvaroh, smotana a neriedené kravské mlieko nepatria do jedálnička dieťaťa až do 1 roka. Veľmi tučné mliečne výrobky, ako je práve smotana a rôzne dezerty, síce deti majú rady, ale až príliš rýchlo pokryjú odporúčaný denný príjem nenasýtených tukov. Osobitnú pozornosť treba dávať na odstredené či nízkotučné kravské mlieko, ktoré môže detský organizmus ochudobňovať o mastné kyseliny dôležité pre vývoj najmä nervového systému a ktoré navyše obsahuje viac bielkovín, než je potrebné. Prídel mlieka nenahradí ani najrôznejšie „mliečne tyčinky“ či priemyselne vyrábané pudingy. Sú presladené a obsahujú veľa konzervačných látok, ktoré detskému organizmu skôr uškodia.

Pri výbere mliečnych výrobkov do jedálnička dieťaťa je vhodné všímať si niekoľko faktorov, najmä tučnosť a zloženie produktu. Pre malých stravníkov sú najvhodnejšie polotučné výrobky (syry do 45 % tuku, jogurty do 5 % tuku) a tie, čo neobsahujú príliš veľa farbív, dochucovadiel a konzervantov.

Kedy zavádzať mliečne výrobky do stravy?

Jogurty – najskôr od 6. mesiaca
Termizované syry – najskôr od 6. mesiaca
Tvrdé syry – od 6. až 9. mesiaca v malom množstve, od 1 roku bez obmedzenia
Tvaroh a smotana – od 1 roka
Plesňové a zrejúce syry – od 3 rokov
Kravské mlieko na prípravu jedál – od 1 roka
Kravské mlieko na pitie – od 2 až 3 rokov

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.