Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máme pre vás 20 tipov ako prežiť rodinné stretnutia počas sviatkov a nezblázniť sa

reklama:
Máme pre vás 20 tipov ako prežiť rodinné stretnutia počas sviatkov a nezblázniť sa
Máme pre vás 20 tipov ako prežiť rodinné stretnutia počas sviatkov a nezblázniť sa Foto: www.gettyimages.com

Sú Vianoce, lásky čas a všetci by na seba mali byť dobrí a láskaví. Najmä v rodinnom kruhu. Ale vy si skrátka nemôžete pomôcť a desíte sa návštevy vašich príbuzných, ktorí opäť budú mať tendencie hodnotiť a detailne rozoberať váš osobný život, vašu výzdobu a porovnávať, ako sa všetko robilo pred 20 rokmi. Ako sa pred nimi obrniť?

Každý miluje svoju rodinu, to ale nie je nič proti tomu, že je s nimi na Vianoce niekedy na nevydržanie. Najmä, keď sa stretnú všetci pohromade a pri jednom stole sedí teta, ktorá nemôže vystáť manželku svojho brata, ktorú si našiel potom, čo sa rozviedol s jej najlepšou kamarátkou; bratranec, čo vás chce vždy presvedčiť o určitých konšpiračných teóriách; a strýko, ktorý sa zakaždým preženie s koňakom. A to je iba jedna strana vašej rodiny, čo ešte tá manželova?

Áno, toto je trochu vyhrotená rodinná situácia. Ale veríme, že naše tipy sa vám budú hodiť aj na rodinných stretnutiach, ktoré sú o niečo pokojnejšie.

Mohli by sme začať tým, nech si otvoríte fľašu vína, ale to by nebolo úplne vhodné…naviac by to potom mohlo spôsobiť viac škody ako úžitku…tak teda:

1. Pripravte sa na to, čo vás čaká. Možno je to každý rok rovnaká dráma a vy napríklad viete, že vaša matka bude opäť kritizovať váš zemiakový šalát, pretože nie je taký, ako vás ho naučila. Všetky možné stresory si tak spíšte a rozmyslite si, ako na ne budete reagovať. Šťastie praje pripraveným a takto vás potom nič nerozhodí.

2. Naordinujte si predtým pokojný deň. Doprajte si masáž, horúci bublinkový kúpeľ, zvárač s partnerom, alebo si zacvičte. Skrátka čokoľvek, čo vás hodí do pohody. Potom vás nič nerozhodí.

3. Vyzvite všetkých, aby pomohli s prípravou. Ak ste hostiteľ/ka, môže stres vyvolávať už len to, že máte pripraviť reprezentatívnu domácnosť pre toľko príbuzných a že všetci budú posudzovať vaše kulinárske schopnosti. Nech sa teda všetci zapoja a nie ste súdení iba vy. Váš partner môže pomôcť s upratovaním, deti s dekoráciou a zo zvyšku rodiny môže každý niečo uvariť.

4. Netrvajte na tom, aby všetko bolo dokonalé. Príliš sa nestresujte tým, aby boli poháre naleštené, okná umyté a navarené tak, aby si mohol každý trikrát pridať. Nezáleží na tom, aká skvelá stretnutie to bude v porovnávaní s ďalšími rodinami, či predchádzajúcimi rokmi, ale na tom, aby ste boli všetci v relatívnej harmónii a spolu.

5. Nájdite témy, ktoré prelomia ľady a navodia príjemnú rodinnú atmosféru. Zrejme sa zíde viacgeneračná skupina a hľadať témy, na ktorých sa všetci zhodnete a budú vás zaujímať, môže byť ťažké. K tomu krátka konverzácia o počasí nebude stačiť. Ale čo tak sa zamerať na to, čo máte spoločné – rodinu. A rozprávať si rodinné príbehy z detstva aj ako každý jej člen oslavoval Vianoce, dokedy veril na Ježiška, ako sa dozvedel o onej krutej realite, či robia všetky tradície alebo aké a podobne?

6. Prineste fotoalbumy. Dobrým spôsobom, ako začať hovoriť o spomienkach, je prezeranie starých fotoalbumov. Stačí tak každému napísať, nech nejaké prinesú.

7. Majte v zálohe aj všeobecné témy. Nehovoríme, nech si niekoľko dní pred stretnutím študujete, čo všetci robili v ubehnutom roku a spíšete zoznam možností, o čom sa s nimi dá baviť. Ale! Drobná príprava neuškodí. Skúste si vytipovať hlavne univerzálne nekonfliktné témy, na ktoré môžete prejsť, keď dôjde na tie kontroverzné.

8. Naplánujte aktívny program. Pokiaľ predsa len dôjde reč, je dobré mať v zálohe nejaké aktivity, pri ktorých sa veľa rozprávať nemusí a všetci sa budú baviť. Môže ísť o hranie spoločenských hier, stolných hier či skladanie puzzlí.

9. Vymedzte jasné pravidlá. V prípade, že ste v úlohe hostiteľa a máte nemilé skúsenosti z predošlých rokov, tento rok určite jasné pravidlá, aby ste predišli nežiaducim nedorozumeniam. Jasne tak artikulujte, čo vám vadí: žiadne fajčenie z okna, zákaz vstupu do zatvorených izieb a nebehanie okolo stromčeka a televízie. Tak. Pohrozte, že kto ich poruší, pri tom sa bude večierok organizovať budúci rok.

10. Neočakávajte, že sa ľudia zmenia. Každý je nejaký a lepší, než očakávať, že sa ten druhý zmenil, je zmeniť svoj postoj k nim. Ak mala vaša sesternica zariadiť dezert a zase ho zabudla, nerobte ho za ňu, ale mávnite nad tým rukou a jednoducho vytiahnite nejaké pečivo.

11. Nenechajte si pokaziť stretnutie jedným človekom. Občas je tam TA jedna osoba, čo spôsobuje všetky problémy. Pokiaľ tomu tak je, skúste sa sústrediť na ostatných, ktorých radi vidíte, a nenechajte si ju pokaziť váš deň.

12. Vezmite si so sebou niekoho, kto vás rozptýli. Optimálna je napríklad dlhodobá kamarátka, ktorú pozná aj vaša rodina. Takto budete môcť gúľať očami spoločne a baviť sa na tom, že je to presne, ako ste čakali.

13. Majte na pamäti, že cieľom druhých (obvykle) nie je, aby ste zošaleli. Váš dramatický film nie je jediný, ktorý sa v tomto kine premieta. Každý si prechádza niečím. A hoci to môže vyzerať, že sa vás snažia vyprovokovať, možno len robia všetko, čo je v ich silách, aby urobili opak. Trocha empatie tak niekedy neuškodí.

14. Vyvarujte sa konfliktom. Toto nie je čas na sťažnosti a vyčítanie nedorozumení z minulosti. Hoci to k tomu zvádza, keď sú v ten deň všetci na jednom mieste. Skúste teda tento rok zakopať vojnovú sekeru.

15. Naučte sa upokojujúce dýchacie techniky. Keby na konflikty predsa len došlo. Spor niekedy môže prísť, aj keď ho nechcete. Alebo sa možno bude diať na vašej stretnutí medzi druhými bez toho, aby sa vás týkal. V takejto situácii odporúčame sa trikrát nadýchnuť, alebo napočítať do desať, než naň budete reagovať. Potom už len pamätajte, že vaším cieľom je nastoliť mier, nie pridať do ohňa ďalšie iskry.

16. Nebojte sa povedať nie. Pamätajte, že hovoriť nie účasti na určitých akciách alebo zapojenie do určitých konverzácií neznamená, že vám na ľuďoch, ktorí sú ich súčasťou, nezáleží. Znamená to, že chránite svoj mier, aby ste sa mohli naďalej stýkať s ľuďmi, na ktorých vám záleží, bez nadmerného stresu alebo zášti. Milovať ostatných je oveľa lepšie a jednoduchšie, keď milujete predovšetkým sami seba.

17. Buďte hýbateľom zmeny, ak cítite, že je potreba. Pokiaľ vás rovnaká vec štve každý rok, tak ju tento rok nerobte. Pamätajte, že nemusíte robiť nič, čo nechcete a konajte vo svojom najlepšom záujme. Teda napríklad ak ste vy vždy hostiteľmi a tento rok vás to viac stresuje, než že by vám to prinášalo radosť, prehoďte túto funkciu na niekoho iného, alebo prediskutujte s členmi rodiny ďalšie možnosti, ako napríklad hostinu v nejakom podniku.

18. Limitujte svoj čas na stretnutí. Pokiaľ je to pre vás naozaj natoľko ťažké, ale zároveň „povinné“, naplánujte si na ten deň ešte niečo, čo vám vždy zlepší náladu. Či už je to korčuľovanie s kamarátmi, lyžovačka, alebo prechádzka v lese. Robte, čo najlepšie viete a dajte do toho všetko, ale nie viac, než je pre vás zdravé.

19. Pamätajte, že je to iba jeden čriepok z vašej mozaiky. Toto je iba časť vášho života, pravdepodobne aj iba pár hodín z vašich inak skvelých sviatkov. Nedovoľte teda, aby ich to celé pokazilo a sústreďte sa na to, čo pekného vás počas tohtoročných Vianoc ešte čaká.

20. Ak to všetko prežijete, tak sa hlavne odmeňte! Teraz vám to víno už schvaľujeme, pretože pokiaľ to všetko zvládnete, tak si ho zaslúžite. Alebo čokoládu či večer pri rozprávke. Skrátka čokoľvek, čím sa odmeníte.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.