Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Liečivé účinky skorocelu. Ako vám môže táto bylina pomôcť pri tráviacich problémoch?

reklama:
skorocel
Liečivé účinky skorocelu. Ako vám môže táto bylina pomôcť pri tráviacich problémoch? Foto: depositphotos.com

Prečo by ste mali mať doma skorocelový sirup? Ak vás trápi kašeľ, tráviace problémy či iné zdravotné ťažkosti, prírodný liek je často lepšou voľbou ako chemické prípravky. Skorocel, táto skromná rastlina z našich záhrad a lúk, dokáže robiť zázraky vďaka svojim liečivým účinkom na rôzne choroby. Prečítajte si viac o jeho úžasných vlastnostiach a prečo by ste ho mali zaradiť do svojej lekárničky.

Poznáme to všetci, keď nám nie je dobre. Na zmiernenie príznakov si zvykneme brať lieky, aby sme zvládli každodenné povinnosti. No ak máme možnosť oddýchnuť si a zotaviť sa, mali by sme túto príležitosť využiť. Dobrý čaj, teplo a potenie často zaberú najlepšie. Ak pridáte do svojej starostlivosti o zdravie prírodné sirupy, bude to pre vás ešte lepšie.

Skorocel ako liek

Táto rastlina rastie na mnohých miestach, pochádza z troch kontinentov – Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Je to trvácna bylina, ktorú nájdeme aj na neobrábaných pôdach. Ako liek sa používa už tisícročia. Vďaka účinným látkam sa používa na liečenie mnohých ochorení, ako sú:

  • Kožné ochorenia
  • Poruchy urogenitálneho traktu
  • Poruchy tráviaceho traktu
  • Kardiovaskulárne ochorenia
liek zo skorocelu
Liečivé účinky skorocelu. Ako vám môže táto bylina pomôcť pri tráviacich problémoch?Foto: depositphotos.com

Úžasné vlastnosti skorocelu

Okrem uvedených chorôb môžeme skorocel využiť aj na zmiernenie podráždenia, liečbu rôznych porúch dýchacieho ústrojenstva, krvného systému či reumy. Moderné štúdie ukazujú, že skorocelové listy môžu byť prospešné pri tráviacich ťažkostiach. Ak máte črevné problémy či zápaly, pomôže vám nielen konzumácia listov, ale aj semien skorocelu.

Výskumy naznačujú, že skorocelové listy môžu pomôcť zmierniť kašeľ a problémy spojené s infekciami horných dýchacích ciest. Existuje dokonca možnosť stimulácie imunitného systému. V Bulharsku sa uskutočnilo viacero klinických štúdií o účinkoch skorocelových listov na pacientov s chronickou bronchitídou.

Prírodný liek proti kašľu

Ako skorocel účinkuje proti kašľu? Podobne ako určité zložky v kvapkách proti kašľu – odstraňuje podráždenie a bolesť. Skorocelový sirup si môžete ľahko pripraviť aj doma:

  1. Nazbierajte čerstvé listy skorocelu.
  2. Rozdrvené listy zmiešajte s cukrom alebo medom vo vrstvách do pohára.
  3. Pohár uzatvorte a nechajte stáť na tmavom mieste asi 2 týždne.
  4. Potom zmes sceďte a prelejte do fľaštičky.

Hotový sirup užívajte podľa potreby na zmiernenie kašľa alebo posilnenie imunity.

Skorocelové semienka pre trávenie

Okrem listov sú výborné aj semienka skorocelu. Obsahujú vlákninu, ktorá pomáha pri tráviacich problémoch a zápaloch čriev. Pridajte si ich do jogurtu alebo smoothie pre lepšie trávenie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 9. mája 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.